Tässä pohdiskelen oman koneeni jumiutumisia ja kun mitään muutakaan en keksi enää, niin ajattelin kokeilla tätäkin. Olen ihan aloittelija näissä konehommissa, mutta mulla on toi Aida -ohjelma ja se kertoo emolevyn ja prossun lämmöiksi jotaa 37 ja 50 astetta, en muista kummin päin ne oli. Onko ne liikaa? Tai kertokaas mitkä on sopivat lämmöt ja minkä alla pitäis pysyy?
Mitkä on oikeen lämmöt?
Ekakerta
41428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sekä emosi että prossun lämpötilat
ovat normaalit, kaatuilun syy
ei johtune lämmöistä.
Jos vielä kerrot koneesi kokoonpanon,
ja missä tilanteissa kaatuilee,
on helpompi antaa lisävinkkejä
kaatuiliun korjaamiseksi.
Ja prossu joku mikä lie CeleronII ja muisti 384 Mb, emosta ei hajuakaan, näytönohjain GeForce2 ti4800 (meniköhän se nyt oikein..). Kiintolevy 40 gigaa, joista 10 käytetty. Kaksi ja puoli vuotta sitten ostettu.
Kaatuilee ihan millon sattuu, ei ihme kyllä koskaan kesken pelien ja pelaan kyllä monta tuntia päivässä (valitettavasti!), vaan esimerkiksi Resurssienhallintaa selatessa, netissä (Firefox) vaikkapa hiiren rullalla alaspäin rullatessa - aivan järjettömissä tapauksissa. Tai käynnistäessä konetta. Työpöytä saattaa tulla näkyviin, mutta pikakuvakkeet eivät ja hiiressä jää pyörimään tiimalasi - ja pyörii siinä sitten vaikka loppupäivän. No, se sentään jää pyörimään, usein jumahtaa täysin liikkumattomaksi. Huraa - tänään sellaista ei ole tapahtunut!
Käytössä virusturva, palomuuri, ad-aware, EasyCleaner... hm, enempää en enää jaksaisikaan noita huolto-ohjelmia.
Tuo Win ME ei ole mikään vakain
mahd. käyttis, syy kaatuiluun
voi johtua ihan siitä. Jos et ole
asentanut Winukkaa koneen oston jlk,
puhdas uudelleenasennus voi korjata
kuvailemasi epävakausongelmat.
Tietysti ongelma voi olla jopa XP:ssä tuttu explorer.exe eli työpöydän/resurssienhallinan omituinen jumiutuminen. Se lähtee kesken selailun syömään muistia tuhottomasti ja käyttää prosessorin ajan kokonaan. Minulla ongelmaan auttoi päivitys. Oliko tietoinen että WinME on Win98:n "service pack"? Toisin sanoen en yhtään ihmettele jos windows kaatuilee, minulla se kerta tuhosi itse itsensä. Melkein suosittlen käyttiksen vaihtamista Windows XP:seen, 2000:seen tai win98:iin