Maantiepyöräily Mallorcalla

ciclista x

Onko kokemuksia maantiepyöräilystä Mallorcalla?

- tiet/reitit
- pyörävuokraamot
- pyöräilijäystävälliset hotellit

-sää huhtikuun alussa fillaristin näkökulmasta?

9

4347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mallorcisti

      pyöräilystä Mallorcalla. Tiet ovat pääosin erittäin hyväkuntoisia. Karttoja saat pyörävuokraamosta. Mallorcan ehkä johtavin pyöränvuokraaja on Max Huerzeler (bicyle-holidays.com) Maxilla on pitkin saarta vuokraamoja. Suurin ja kaunein sijaitsee Alcudiassa, joka ehkä paras paikka ei niin kokeneelle pyöräturistille, sillä Alcudiasta pääsee tasaisille reiteille helpoimmin, kivenheiton päässä kuitenkin mahdollisuus nousta myös kunnon vuoristonousuihin. Palman kaupuki sekä Palman länsipuoli vaikeaa pyöräilymaastoa aja liikenteen vuoksi. Suosittu pyöräilijöiden käyttämä alue on Playa de Palma- Can Pastilla- El Arenal Palman itäpuolella. Suomalaisten käyttämiä hotelleja tuolla alueella esim. Brasilia, jonne mennee tämänkin vuoden huhtikuussa useita kymmeniä suomalaisa pyöräilijöitä. Hotel Luxoria on myös paljon käytetty kuten San Diego hotelli. Alcudiaan Tjäreborg tekee muistaakseni huhtikuun puolessa välisää ryhmämatkan, jonne otetaan 120 pyöräilijää mukaan, nämä muut ovat omatoimimatkailijan hotelleja. Huhtikuun alussa kelit ovat n. 18-22 lämpötilan tuntumassa. Huonolla onnella saattaa silloin tällöin sataa ja olla jopa aamuisin koleaa, mutta hyvällä onnella keli voivat käydä jopa 25 paikkeilla hyvinä päivinä. Pahin ongelma Mallorcalla ei ole lämpötila vaan tuuli. Kovalla (sitä on useinkin) tuulella ajaminen on joskus aika kinkkistä aukeammilla paikoilla.

    • Classig

      Tervehdys kaikille urheilu/pyöräilyhenkisille matkailijoille!
      Onko ketään menossa Alkuudian lähistölle loma/pyörälyaikeissa.
      Olis kivempaa liikkua porukassa jos kenellä sattus matka suuntautumaan sinne päin. Olen majoittuneena paik. hotellissa 15.10-24.10.
      En kylläkään ole kesän mittaan hankkinut mitään mahtavaa kilometri saldoa.Mut kestävyysljeja usealla vuosikymmenellä .
      Entä reitit mulla ei ole siltä suunnalta kokemuksia,viime syksyisen can bastillan lisäksi.Sitten se tärkein pyörän vuokraus siis maantiepyörä!

    • upeakohde

      Paljon tulee suomalaisiakin vastaan pyöräillessä. Ohikin meni toissavikolla tunnettu hiihtäjäpariskunta.

      On tämä nautintoa, voi vetää itsensä niin hapoille kuin keho sallii.

    • maantieKuhtuu

      minkälainen hotelli on Sunwing Alcudia Beach, jonne polkupyöräilijöitä viedään, siis maantiepyöräilyn kannalta ?

      Kannattaako maksaa liki 1000 e pyörävuokraa 200 e ylläpidot, kun tuonne menee viikoksi fillaroimaan ?

      • suosittelenkaikille

        Opastetut ryhmäpyöräilyt ovat turvallinen tapa aloittaa pyöräily ulkomailla


    • siellänauttii
    • konejänkää

      Nuo mäet ei sovellu ihan tavalliselle sunnuntaipyöräilijälle. Pitää olla pohjatyöt tehtynä, että tuonne saaren katolle nousee.

    • PalvelutPelaa

      Palamalta tulleet pyöräilijät tilasivat tila-autot noutamaan takaisin Col Den Reissiltä. Kyllä se noinkin onnistuu, kun reisi loppuu.

    • Naispyöräilijä

      Saako Mallorcan pyöräilykarttaa ostettua Suomesta ?
      Jos tiedätte niin voitteko vinkata ,kiitos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      123
      1694
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1242
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1191
    Aihe