70-luvulla

ei juuri huostaan joutunut! Minäkin olin paljon yksinäni kotona jo 9 vuotiaana ja 11 ikäsenä hain äidin baarista kun tämä oli mennyt sinne yöllä kun olin nukkumassa!
3115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei heitä ehditä sijoittaa nykyisinkään, vaikka iltapäivälehdet repivätkin suuria otsikkoja paljastuneista heitteillejätöistä. Sossujen aika menee ilmoitusruuhkan purkamiseen ja huostaanotoissa keskitytään lähinnä kouluongelmien takia laittomastikin sijoitettaviin. Erityisopetus, sekä psykiatrinen hoito korvataan huostaanotoilla, niistä sossu ei voi kieltäytyä, kun esim. koulu painostaa jatkuvalla ilmoitussumalla tai psykiatri kirjoittaa sossuille lähetteen hoidollisesta huostaanotosta. Niissä tapauksissa ei sinällään kotona tarvitse olla puutteita lapsen hoidossa, mutta kuntien säästöjen takia tietyt asiat on korvattu jo vuosia järjen vastaisesti kalliilla sijoituksilla. Lapset saavat riekkua ihan rauhassa yksinään kotona päihdeperheissä, nähty on meidänkin taloyhtiössä. Päivystävä sossu oli sanonut, että eivät ehdi tulla käymään ollenkaan ja käski kuulema ottaa yhteyttä arkena oman alueen lastensuojeluun. Sieltä sossut ilmoittivat etukäteen tulostaan ja totesivat kaiken olevan kunnossa. Tämän alueen sossut eivät siis ole vainoharhaisia kyyliä, jos huomautettavaa ei näytä olevan, he häipyvät. Sossuja ja tilanteita on kuitenkin joka lähtöön, ei siis pidä yleiseksi käytännöksi yleistää yhtään kerrottua esimerkkiä lastensuojelun toiminnasta.

Äänestä

Itse tekstiäsi vai oletko tyhmä, yksitoista vuotias on eri asia kuin pari vuotias. Pari vuotiaitten ei pidä vanhempiaan yöllä etsiä. Ja minä olin yksin kotona jo 7 vuotiaana, kun äiti ja isä oli töissä ja vanhemmat sisarukset koulussa. Ja jos ei ole vanhemmilla muuta mahdollisuutta, eli eivät saa lastaan iltapäiväkerhoon tms. niin pärjää kyllä yksikseenkin.

Äänestä
  • Ei edellisen ymmärryksessä näytä puutteita olevan, ihan asiaa hän kirjoittaa tämän päivän lastensuojelusta. Turhaan sinä täällä kirjoittajille kiukuttelet, jos niitä pari vuotiaita heitteillä olijoita ei aina huostata NYKYISINKÄÄN, koska sossut työllistetään lastensuojeluun kuulumattomaan puuhasteluun. Mainitut lasten terveydenhuolto ja koulu kun ovat alkujaan eri hallinnonaloja kuin lastensuojelu, eikä niitä olisi pitänyt siihen ikinä sotkeakaan. On järkeä vailla säästää palveluissa ja korvata ne huostaanotoilla, kuten palstalla on vesiselvästi todistettu tehtävän. Ja huostahulluus ilmoittelu on kaiken huippu, jolla sossu työllistetään pois niistä tehtävistä, jotka heille kuuluisivat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


terapian tarpeessa.. kirjoitti:

ei juuri huostaan joutunut! Minäkin olin paljon yksinäni kotona jo 9 vuotiaana ja 11 ikäsenä hain äidin baarista kun tämä oli mennyt sinne yöllä kun olin nukkumassa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu