Jääkiekkoleirit

Ville9

Hei!

Kyselisin kokemuksia jääkiekkoliiton järjestämistä kiekkoleireistä, 9-11v. Lähinnä tuo hinta mietityttää, saako siellä rahoilleen vastinetta? Kertokaahan lastenne kokemuksia ja omianne!

5

3509

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4:n äiti

      Meillä poika (kesällä 13 v) on ollut kolmena vuotena ja jälleen on menossa. Hyvin on viihtynyt. Tietysti riippuu lapsen luonteestakin kuinka viihtyy leireillä...

    • slgjeos

      No jos laskee että leiri maksaa siinä 350-400e ja kestää noin 3-4 vuorokautta.. niin tähän hintaa sisältyi asuntolassa majoitus kerrossängyissä jotka vaappuivat ja olivat kiikkeriä. Tavaroille ei ollut erillistä tilaa vaan kolmen pojan (huoneita oli kahden kolmen ja neljän hengen huoneet).. tavarat siis lattialla.. ei ollut kävelytilaa..

      Kasvatus keinona oli huutaminen ja uhkailu.. mitään ei pyydetty nätisti vaan armeijan malliin rääkymällä ja jos jotai kysyi niin se oli temppuilua.

      Leiri oli erään tunnetun jääkiekkoilijan mukaan nimetty leiri,, muttei ollut hänellä aikaa treenauttaa ryhmiä vaan ryhmän ohjaajat oli ihan tavallisia valmentajia

      Julkkis kyllä kävi mutkan tervehtimässä poikia..

      Ruoka vastasi samaa kuin koulun keittoloissa ..

      Poika kyllä viihtyi mutten itse ollut tyytyväinen hinta -laatusuhteeseen. 100 euroa olisi ollut jo ihan riittävä ja kova sana.

      Mutta tuntui että jääkiekko väki on helposti höynäytettävissä ,, kuten yleensäkin urheilevien lasten vanhemmat.. periaatteena on " rahat pois tyhmiltä vanhemmilta..

      Kuten esimerkkinä mainittakoon eräskin leiri.. hinta 300e/ viikonloppu.. majoitus teltoissa ....

      • djdt

        Telttaleiri ei toiki ollut jääkiekko leiri vaan kesäleiri urheilun merkeissä..


    • jääkiekkomamma

      Lapseni oli toissa kesänä, 9-vuotiaana, kiekkoleirillä Kuortaneella. Valmentajina oli nuoria, jotka tällä hetkellä pelaavat sekä mestiksessä että liigassa.

      Jäät olivat muistaakseni kaksi kertaa päivässä, lisäksi oheisia. Kuntotesti kuului ohjelmaan myös. Ruoka oli ollut lapselle mieleistä ja "ravintolaruuan makuista". Rantasauna ja uinnit sekä jalkapallon EM-kisojen katseleminen yöllä koko porukalla olivat mieleenpainuvia. Mökkimajoitus leirikavereiden kanssa oli hänestä hauskaa:)

      Kyllähän ne kalliita ovat, hinnat on nousseet n. 100 euroa siitä mitä olivat toissa kesänä! Mutta kokemus oli ainakin mieleinen, vaikka koti-ikäväkin vähän pääsi yllättämään.

      Ehkä en välttämättä nyt laittaisi häntä leirille, mielummin joukkueen kanssa turnaukseen, jossa tehdään suunnilleen samat asiat kuin leirillä ja on tuttu porukka mukana.

      • filatelisti

        >>"Kyllähän ne kalliita ovat, hinnat on nousseet n. 100 euroa siitä mitä olivat toissa kesänä! Mutta kokemus oli"

        Hinnoissa tuntuu olevan jonkunlainen kartelli, koska kaikkien kiekkoleirien hinnat on nyt välillä 350-390 euroa... Kalliimpiakin on.. Ja tuossa haarukassa on paljon..
        Jäät ja ruoka ja majoitus (ei kuitenkaan missään alacartessa syödä, ja majoituskin on usean hengen huoneessa) niin, no, kallista on.

        Tosin kesällä voi liikkua monipuolisesti halvemmallakin ihan itse.

        Toisaalta, jos pk seudulta 10 poikaa laittaisi kasaan jokaiselta tuon 350 (siis 3500), niin ko 10 poikaa pääsisi kesän aikana n. 20-30 tuntia luistelemaan esim helsingin halleissa.. Olisi varmaan tehokkaampaa rahan käyttöä jos siis jääaikaa haluaa....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      281
      11173
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7000
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5673
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      38
      5068
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4251
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3899
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3514
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3462
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      2995
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      78
      2924
    Aihe