löytyykö -85 vuosimallin 1.0 Micraan parempaa nokka-akselia tai kaasutinta. (käykö esim. 1.6 sunnyn tai jonkun muun kaasari)
Muutenkin, miten olisi paras virittää, jos ei oteta koneen vaihtoa, eikä ahtamista huomioon?
Tarkoituksena ei ole tehdä hirmu tykkiä, vaan sellainen 70-75hv riittää.
Muutenkin, miten olisi paras virittää, jos ei oteta koneen vaihtoa, eikä ahtamista huomioon?
Tarkoituksena ei ole tehdä hirmu tykkiä, vaan sellainen 70-75hv riittää.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mopo-Sportin luettelosta löytyi sopiva imusarja ja kaasutin yht.hintaan 305€. Kyseessä on Dellorton 2x40 kaasutin, eli paljonkohan tuolla mahtaisi tulla lisää tehoa? (vakiona 55hv)
Elä nyt helvetissä virittele mitään micran paskoja vaan jos haluat hyvän nissanin niin osta sit 200sx niin alkaa lähtemään ihan vakionakin
okei, annappa mulle 5000€ niin ostan sen 200SX:n
Itsellä nuorenpana oli 100 A.
Viritin laitoin 120 Cherryn kaasarin kävi hyvin varmaan ilosi mahtunut 140 mutta sain tämän pienenmän sopivaan hintaan.
Sähköinen bensapumppu ja siihen paineen tasaaja.
Ilmanputsariksi vapaasti hengittävä malli varmaan löytyy Mopo-Sportista.Itsellä oli sellainen pikkanen suodatin joka kiristettiin kaasarin kaulan ympärille ja suodattimena oli superlon.
Mukavat imuäänet ja kyllä kulki kierroksia otti yli 6500 ja moottoritiellä kiva kiusata ns.parempia autoja .Katso että alustassa on iskarit ja jouset kunnossa, sitten on kiva huristella . Ei maksa paljon jos käytettyä löytyy niin hyvä ,sekin euro tulee säästettyä.
Oletko varma että kone kestää että ei tule vahinkoja vanhalle autolle on rääkkiä kun kierrokset nousee ihan huippuunsa. Ilmoitele kuinka kävi ja ottaako 170 pinta kaasulla.He,he.
Onko autosi DX vai GL?
DX:ssä on 50 hv, GL:ssä on vakiona isommat puristukset ja tehoa 55hv (vaatiikin 98 oktaanista). Litrainen on melkoinen kierroskone jo vakiokunnossa eli tiedä sitten paljonko siitä on mahdollista puristaa lisää tehoa ulos. 1.2-litrainen olisi hyvä aihio lähtä liikkeelle, puristussuhdetta voisi nostaa ainakin litraisen GL:n tasolle jne..
Micra-foorumista löytyy jotain K10:n viritysvinkkejä:
http://usa2.micra.org.uk/cgi-bin/forum/ikonboard.cgi