Hei, löysin muutamia Arabian purpurijenkka-sarjan astioita mummolan vintiltä. Minkähintainen mahtaa olla vaikkapa teekannu, UP/Ev signeerauksella, en löytänyt huutiksesta enkä muualtakaan netistä vastaavia? Kiitos etukäteen!
Vastaukset 7
- timpertintti
Sarjan nimestä?? Lukeeko se esim. astioiden pohjassa? (harvemmin lukee..) En ole koskaan kuullutkaa vaikka keräilijä olen... Jos pystyt laita kuvaa, niin joku/minä saatan osata antaa arvonkin. Tarkista myös mikä leima mahtaa olla astioiden pohjassa, siitä saa valmistusvuodet selville ja ikä on tärkeä arvioinnin kannalta. Laita googlen hakuun "Arabian leimalista" niin saat leiman selviin..
- Joakim123
http://arabia.kokoelma.fi/esine_tiedot.aspx
Juuri tuon kuvan mukainen kannu, pohjassa käsin maalattu(kirjoitettu) teksti Arabia, sen alla Finland, sen alla UP/Ev, ei varsinaisia leimoja. Olisipas mukavaa, jos voisit antaa jotain vinkkiä arvosta, timpertintti. - timpertintti
Joakim123 kirjoitti:
http://arabia.kokoelma.fi/esine_tiedot.aspx
Juuri tuon kuvan mukainen kannu, pohjassa käsin maalattu(kirjoitettu) teksti Arabia, sen alla Finland, sen alla UP/Ev, ei varsinaisia leimoja. Olisipas mukavaa, jos voisit antaa jotain vinkkiä arvosta, timpertintti.Kuva ei tule näkyviin.. Sivu tulee muttei kuva..
Tiedän nettisivut, joten kerro mitä leimaa tai koristetta olet painassut ja monesko kuva on. Osaan sitten itse etsiä kuvan.. - joakim123
timpertintti kirjoitti:
Kuva ei tule näkyviin.. Sivu tulee muttei kuva..
Tiedän nettisivut, joten kerro mitä leimaa tai koristetta olet painassut ja monesko kuva on. Osaan sitten itse etsiä kuvan..Kas, töppäsin jotenkin taas. Kokeillaan, saanko upittua imageshackiin:
http://img716.imageshack.us/img716/1033/kannuu.jpg
http://img706.imageshack.us/img706/2835/pohja.jpg
Kiitos kannustuksesta, timpertintti. Löytyi hiukan enemmän tietoa, kun googletin purpuri-jenkka väliviivalla, eukä purpurijenkka. - timpertintti
joakim123 kirjoitti:
Kas, töppäsin jotenkin taas. Kokeillaan, saanko upittua imageshackiin:
http://img716.imageshack.us/img716/1033/kannuu.jpg
http://img706.imageshack.us/img706/2835/pohja.jpg
Kiitos kannustuksesta, timpertintti. Löytyi hiukan enemmän tietoa, kun googletin purpuri-jenkka väliviivalla, eukä purpurijenkka.Astiasto on suunniteltu vuonna 1961, eli aika "uusi", verrattaen miten vanhoja arabian astiat parhaimmillaan voivat olla. Jos minä olisin esim. myymässä kyseistä kannua laittaisin hinnaksi 35-40 €. Mutta muista että tämä on vain minun mielipide, joku toinen voi olla hyvinkin eri mieltä:)
- Joakim123
timpertintti kirjoitti:
Astiasto on suunniteltu vuonna 1961, eli aika "uusi", verrattaen miten vanhoja arabian astiat parhaimmillaan voivat olla. Jos minä olisin esim. myymässä kyseistä kannua laittaisin hinnaksi 35-40 €. Mutta muista että tämä on vain minun mielipide, joku toinen voi olla hyvinkin eri mieltä:)
Ok, katselen, laitanko myyntiin vai hyllyyn. Kiitos avusta, timpertintti.
- matti411
Joakim123 kirjoitti:
Ok, katselen, laitanko myyntiin vai hyllyyn. Kiitos avusta, timpertintti.
Hei. Liian halvalla menisi. Astiasto on huomattavasti kalliimpaa. Katso esim astiataivas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1531323Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1201069Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä33842Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216819En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58792- 64752
- 141734
- 47686
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57632Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss62590