Pitäiköhän suomen kielen kehittyä vähän?
Luovuttaisiin virosta?
Estonia, Estland?
Suomen kieli on ainut kieli maailmassa, jossa puhutaan Virosta.
Kannattaisiko kieltä uudistaa niin, että puhuttaisiin Eestistä, eestiläisistä, eestin kielestä?
Eestiläiset itse kokevat niin, että viro-sana on ruma ja se ei edusta koko kansaa.
Olen antanut eestiläisille ikuisen lupauksen, että puhun aina eestiläisitä.....jne
Luovuttaisiin virosta?
Estonia, Estland?
Suomen kieli on ainut kieli maailmassa, jossa puhutaan Virosta.
Kannattaisiko kieltä uudistaa niin, että puhuttaisiin Eestistä, eestiläisistä, eestin kielestä?
Eestiläiset itse kokevat niin, että viro-sana on ruma ja se ei edusta koko kansaa.
Olen antanut eestiläisille ikuisen lupauksen, että puhun aina eestiläisitä.....jne
Vastaukset 7
Vanhimmat
Yhä enenemäsä määrin teemme Eestiläisten kanssa yhteistyötä ja kauppaa, ei ole vähäisintäkään syytä olla epäkohtelias.
Siis puhukaamme Eestistä, vaikka yövymmekin Virohotellissa ja juomme noilla matkoilla Vironvalkeaa.
ovat vanhoja perinteisiä juttuja, joita ei parane mennä muuttamaan. Samalla perusteella voitaisiin puhua "sverigestä. russiasta tai deutchlandista".
Latviaksi muuten Viro on Igaunija, eikä sitäkään väännetä miksikään. Estonia pitäisi ennemmin muuttaa vaikka Vironiaksi, niin paha kaiku sillä nimellä on.
Oikeampi nimi olisi Eesti, eikä Viro. Viro tulee luultavasti sanasta Virumaa, joka on yksi Pohjois-Eestin maakunnista.
Virolaiset kutsuvat Suomea Soome:ksi, eikä Uusmaalaisiksi (Uudenmaan lääni).
virolaisetkin kutsuvat Ruotsi Rootsiksi (Roslagenin maakunnan) mukaan, eivätkä "svärjeksi tai sweduiksi". Samoin Saksaa Saksamaaksi (Saksin) mukaan, eivätkä "deutchlandiksi tai germanyksi". Mitäs vikaa Virossa on? Se kuvaa hyvin maan itsenäisyyttä jo viimevuosisadan alusta alkaen. Eesti taas tuo suomalaiselle helposti mieleen juuri Neuvostoliiton aikana käytetyn Eestin sosialistisen neuvostotasavallan, joksi Neuvostoliiton aikana Suomessa "maata" kutsuttiin yleisesti.
Eestiläiset ovat eestiksi ja suomeksi sama asia.
Viro on vain yksi maakunta, ja siten kaikki eivät
ole virolaisia.
Eesti on suomenkielellä Viro, ja naapurimaan nimi pitäisikin tulla aina maakunnan nimen perusteella. Virolaisten oma mokansa jos eivät ole keksineet Suomelle kuin sukulaiskielen perusteella väännetyn köyhän versionsa.
Asiahan on täysin selvä, kuten monet ovat jo edellä ilmaisseet: suomen kielellä etelänaapurimme on Viro, viroksi taas vastaavasti Eesti. Suomessa Viro kuvaa koko maata, ei vain maan pohjoisinta maakuntaa Virumaata, joka sekään ei ole Viro-sanan kanssa kirjoitusasultaan samanlainen. Kyse on kielellisestä erosta: ei Viroa voi mennä sekoittamaan Virumaahan, joka on viron kieltä. Suomeksi maa on Viro.
Kyseisistä kielellisistä eroista löytyy paljon esimerkkejä, joista vielä voisi mainita yhden: Japani on japanin kielellä Nippon, emmekä me kutsu maata kyseisellä nimellä. Jos haluaisimme pelkästään miellyttää muiden maiden kansoja, meidän pitäsi vaihtaa Ruotsi Sverigeksi, Norja Norgeksi ja Saksa Deutschlandiksi.