Eliitin piittamattomuudella suomalaisia kohtaan ei näköjään ole mitään rajaa.
Samaan aikaan kun suomessa on n.10.000 asunnotonta. Valtava mamu määrä virtaa suomeen nostamaan sosiaalietuuksia.
Niin ja tietysti paikkaamaan "työvoimapulaa"
Ensin oman maan ja kansan asiat kuntoon ennenkun edes harkitaan mitään tälläistä hyysäämistä.
Vai haluaako veronmaksajat maksaa tuosta kaikesta?
Samaan aikaan kun suomessa on n.10.000 asunnotonta. Valtava mamu määrä virtaa suomeen nostamaan sosiaalietuuksia.
Niin ja tietysti paikkaamaan "työvoimapulaa"
Ensin oman maan ja kansan asiat kuntoon ennenkun edes harkitaan mitään tälläistä hyysäämistä.
Vai haluaako veronmaksajat maksaa tuosta kaikesta?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Toistan jo moneen kertaan kirjoittamani asian. Humanitaarinen maahanmuutto on lopetettava kokonaan. Välittömästi.
Humanitaarisen muuton kerrannaisvaikutukset ovat jo nyt massiiviset. Muutaman vuoden päästä helvetti pääsee irti, jos stoppia ei tule. Ei yksikään täysjärkinen suomalainen voi äänestää sellaista puoluetta, joka kannattaa humanitaarista muuttoa.
Astrid Thors ulos välittömästi, tilalle eduskunnan ulkopuolelta maahanmuuttoasioiden ekspertti. Nyt tarvitaan tiukkaa ihmistä, jolla tunteet eivät sotke realiteettien tajua.
Eduskunnasta sellaista ei löydy.
perseensä levittäjille on parempi maksaa kuin näille dösäkuskeille?
Jep jep, vieläkin veisivät nämä perseensälevittäjä maailmanparanjat paluulaivalla sinne mistä tummat tuotiin niin kaikki olisi paremmin......
Taidatkin lukeutua näihin maailmanparantaja tyhjäntoimittajiin....
selvempänä, mistä olikaan kirjoituksessasi kysymys???
selvittää että nämä "maailmanparantajat" eli soffamakaajat tulisi rahdata samalla laivalla pois millä tätä "paskaduunintekijää" tänne rahdataan. Soffamakuriahan ei tunnetusti tämä "paskaduuni" kiinnosta.
ei taida kyllä kiinnostaa "paskaduunit" tulijoitakaan, kun tuollaisille ansioille pääsee - pelkästään hakeutumalla jollain keinolla pakolaisstatuksen alle ja kun suomeen pääsee Astrid-mamman ruottinkieliset hoitavat verovaroilla kissanpäivät tulijoille, eikä niihin taatusti kuulu työnteko ja sillä ansaitseminen. Pääosa tulijan ja virkailijoiden ajasta kuluu 70-päisen suvun etsimiseen ja suomeen rahtaamiseen, juu - veromaksajien piikkiin totta kai.
Siis minkälaisille ansiolle?
On se kumma kun tämä Suomi on oikeasti ihan paska maa, mutta heti ollaan naama norsunvitulla kun joku tulee tänne paskaan maahan ja on siitä hyvillään.
Lähde itse pakolliseksi, niin ei tarvi olla kateellinen.
Tämä on herrrojen metkuja kun mainostetaan miten järjettömän hyvä sosiaaliturva meillä muka on ja saadaan kansan köyhimmät tappelemaan keskenään ja unohtamaan herrojen metkut.
Nyt pakolainen ja työtön kinastelee että kummalla on paskempi korvaus. Samaan aikaan ministeritason rötösteriät makaa varastamansa rahakasan päällä ja toivoo että kukaan ei pengo mitään.
"Siis minkälaisille ansiolle?"
Elisen MOT:in selvittämänä 9 lapsen etiopialainen yksinhuoltajanainen tienaa Suomessa eri tukina reilu 3500e/kk verottomana ilman että tekee yhtään mitään. Saman kuin suomalainenkin tienaisi.
Omaan korvaan kuulostaa kyllä paljolta. Itse tienaan 3500 bruttona eikä siitä jää käteen kuin jos 2500e/kk. Paremmin näyttäisi menevän jos istuisin kotona hankkimassa lisää lapsia... Alan ymmärtää lestadiolaisia yhteiskunnan elättejä. En ole tajunnut että rahaa tulee tuollaiset määrät.
Itse laittaisin tuolle touhulle välittömästi stop. Työhön tervetuloa, muut saavat pysyä omassa maassaan.
pakolaiseksi hakeutua, sen luulisi olevan sinullekin idiootille selvää, ja missään muualla maailmassa ei hyysätä maahanmuuttajia niin paljon ja suurella rahalla kuin suomessa.
Todellisuudesssa meillä on hyvä sosiaaliturva vain maahanmuuttajille, eikä oman maan kansalaisille - vaikka kovin koettavat päättäjät niin vakuutella. Ongelma ja vitutus voisikin olla pienempää, jos kohtelu olisi edes tasapuolista, mutta kun maahanmuuttajaa kohdellaa silkkihansikkain ja rahaa sullotaan taskut täyteen (velkarahaa jonka veronmaksajat maksavat) ja suomalaista avuntarvitsijaa potkitaan päähän ja alistetaan mielivaltaisuuksille. Ei siis hyvä tämä suomalaisen päättäjän ja virkamiehen käsitys tasa-arvosta !!!
Siis 9 lapsiselle yksinhuoltajaperheelle 3500e/kk nettona? Hmm... Lasketaanpas, se tekee 350e/kk nuppia kohti kaikkiin kuluihin. Tai 250e, jos oletetaan äitsykän maksavan vaikkapa tonnin kuussa vuokraa sen kokoisesta luukusta, johon tuollainen katras mahtuu.
Eli meidän nelihenkisen perheen kohdalla tämä tarkoittaisi 4x350e/kk = 1400e/kk nettona kaikkiin kuluihin. Joo, eipä taitaisi ruokaan enää vuokran (tai lainanlyhennyksen), sähkön yms. muiden menojen jälkeen rahaa jäädä.
Eli, vaikka tuo 3500e/kk saattaa äkkiseltään kuulostaa isolta, on se kuitenkin todella pieni raha noin ison katraan elättämiseen. M.O.T.
ala siittämään lapsia jos luulet siitä elämän helpottuvan. Tekaseppas vaikka parikymmentä alkuunsa, keskustellaan sitten lisää :)
paremmat etuudet kuin täällä, lähde sinne. Sano että ole poliittisen vainon uhri, sinulle ivaillaan pashasti suoli24 palstalla. Kas tähän tapaan.....
BUUBUUBUBAHAHHAHHHAHA
veronmaksajien maksamilla kotikäynneillä kotomaassa oman miehen kanssa, kun asuu täällä pakoilas-statuksen kanssa valheellisilla tiedoilla miehen veljen (tai muun kanssa). Ihan oikeasti tyyli nyt vaan on tuo, että rahat pois suomalaisilta. Parasta ja oikeudenmukaisinta (suomalaisia veronmaksajia kohtaan) olisi lähettää välittömästi kaikki valheellisia tietoja antaa takaisin sinne mistä ovat tulleet, eikä uusia pakolaisia oteta. Rahahanat kiinni, niin kyllä se tunku tänne vähenee.
Kyllä meillä on maailman parhaat raha-apajat maahanmuuttajille, ja heikoin valvonta niiden jakamiselle.
"Rahahanat kiinni, niin kyllä se tunku tänne vähenee."
Näin on. Maailman murheet ja ongelmat katoavat kuin itsestään, kun vaan suljemme "rahahanamme", rajamme ja silmämme. Jos meillä on, niin pitäisikö muillakin muka olla? Kaikki pitäköön huolta vain ja ainoastaan itsestään! Kyllä meikä pärjää, ei tartte auttaa. Ja mitäs muuta? Ai niin, kyllä Albania oli sentään 80-luvulla hieno maa!
Onko sulla 9 lasta?
Ihan saman verran saa pihtiputaalainen 9 lapsen yh.
Tee sinäkin 9 lasta, tai vaikka 15 niin pääset "nauttimaan" samasta elintsosta.
3500/10=350€ per naamari per kuukausii. Ei muuten ole paljon.
Samanlaista sonnan jahantaa kuin Niinistön "esimerkkiperhe" takavuosilta. Niinistö laski kuinka paljon sosiaalietuksia saa kolmilapsinen perhe, josta molemmat vanhemmat ovat työmarkkinatuella ja lapset mikä missäkin, kuitenkin niin että tuet maksimoituu ja teki yhteensä vähän yli 10.000mk/kk.
Myöhemmin selvisi että koko Uudellamaalla on kaksi perhettä jossa natsasi kaikki palikat kohdalleen, eli kyse oli pelkästä populistisesta paskapuheesta.
Entinen kotikaupunkini otti aikoinaan albaaneja pakolaisina kuntaan, jolloin mustalaiset muuttivat kaikki pois saman tien. Mustalaiset eivät kuulema ala elättämään mitään pakolaisia.
Helppohan tuollaisilla "esimerkeillä" on kusettaa ihmisiä, jolla ei ole mitään hajua mistään.
En maksa.
http://img109.imageshack.us/i/2026large.jpg/
Herttoniemen asuntojen hinnat romahtavat, alue on vaarallinen, ei lapsiperheille.
kerätään ? Paljonko on meidän asiamme pelastaa maailma, jonka tuhoamisen ja sortamisen ovat aloittaneet suurvallat ? Ovat ryöstäneet myös tyhjiksi luonnonrikkaudet. Mutta suomipelle rahoittaa ja korjaa maailman vääryydet ;) Sodimme myös muiden sodat - hyvä me, sankari suomalaiset. Omaa kansaa ryöstäen ja sortaen, mutta onneksi raasuilla on parempi elämä - meidän avokätisesti maksama.
kaupungin maksamana siihen päälle. Muija katsoi ohjelma YLE:n Areenasta netistä.
Taitaa pari päivää olla vielä katsottavissa netin kautta. Itse ajattelin katsoa ohjelman.
Pakolaisista puhutaan pahaa, mutta syy on yksinomaan valtiovallassa.
Syrjäiset kunnat on muuttotappiollisia ja niissä puretaan kerrostaloja, kun ei ole asukkaita.
Pakolaiset olisi hyvä sioittaa kyseisiin kuntiin.
Opettaa heille suomenkieli ja suomalainen lainsäädäntö.
Avustus jonka valtio/kunta maksaa koulutuksesta ja asumisesta olisi laina, jonka maahanmuuttaja maksaisi takaisin kun on saanut työpaikan.
Motivaatio työhön ja sen saantiin olisi paljon suurempi.
Jos työ ei kiinnosta, niin maahanmuuttaja on sosiaalipummi.
Ei muuta, kun postimerkki otsaan ja takaisin kotimaahan..
Mamut ovat aivan huippuvuokralaisia. Helsingin sossu maksaa mukisematta ja varmasti 2000€/kk vuokraa somaliperheen asunnosta Helsingissä ja aivan kaikkien asuntoon tulleiden virheiden remppaus voidaan laskuttaa. Ei kannata suomalaisille nykyisin enää vuokrata ollenkaan!