Ja kiitos Menteran ihana vetäjä ja hänen miehensä ja kiitos kaikki ihanat menteralaiset. Ilman teitä en taitaisi olla enää edes olemassa. KIITOS.
Kiitos Mentera
Valoa kohti
6431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuttavan puoliso käy siellä ja on saanut apua oloonsa. Ihan hyvää työtä ilmeisesti tekevät ja kiitokset tulevat aiheesta. Henkilökunnassa kuitenkin kuulema eroa sen mukaan, että miten asiakkaat heistä tykkäävät. Vetäjä kuitenkin on saanut vain kiitoksia.
Minunkin tuttavapiiriini kuuluu henkilö, jonka sukulainen on saanut menterasta apua. Mentera on selvästi tärkeä tuki monelle ihmiselle.
Mielestäni ei kannata liikaa ruotia sitä kuka tykkää kenestäkin. On selvää, ettei kaikki voi tykätä kaikista, ainakaan yhtä paljon. Jos aletaan kategorioimaan ihmisiä tykkäämisjärjestykseen, voi olla luvassa vain pelkkää sekasortoa. On (psygologisesti) arvelluttavaa syrjäyttää ihmisiä vähemmän pidettävien lokeroihin nostamalla joku muu jalustalleen. Nähdäkseni monet heikon itsetunnon omaavat ihmiset pyrkivät tunne-elämän epävakautensa vuoksi käyttämään tätä hajoita ja hallitse-menetelmää. (Tähän se äärimmilleen kilpailutettu yhteiskunta johtaa?).
Etsikäämme mielummin toisistamme hyviä piirteitä, sillä niitä kai meistä kaikista löytyy?
Eläkäämme elämäämme vahvuuksien kautta omat ruutumme täyttäen liiemmin sivuille vilkuilematta, eli ei verrata sen enempää itseämme, kuin muitakaan toisiin ihmisiin. Katkeruuden syöpä ei meitä kiitä.
Itsekin menteran toimintaan hiukan tutustuneena voin sanoa, että todella hyvää ja arvokasta työtä siellä tehdään ja hyötyihin nähden aivan pikkurahalla. Koetetaan kaikki yhdessä pitää huoli siitä, että Mentera säilyy Loviisassa. Olen aivan varma, että jos toiminta lakkaisi, niin siitä syntyvän "säästön" kaupunki maksaisi monin- tai jopa monikymmenkertaisesti erilaisina erikoissairaanhoidon ja sosiaalisektorin kustannuksina. Täältä siis yksi "Jaa-ääni" Menteralle ja terkkuja kaikille Menteralaisille.
Mulla on kaksikin kaveria joille Mentera on tosi tärkee. Sitä ei saa lopettaa.
Mentera on tärkeä ja tekee hyvää työtä. Se ei kuitenkaan saa olla paikka hihhuleille jotka yrittää käännyttää toisia. Sellaiset jeesushihhulit voisi käännyttää terveitä eikä iskeä kaikkein heikoimpien kimppuun. Sellanen on väärin.