Porvoon sos

porvoo 6400

Porvoon sosiaalitoimen on tukea tarvitsevien kuntalaisten perustoimeenturva. Kela maksaa 410€ ja asumistuen. Sosiaalihuolto myöntää tuen ravintoon ja hygieniaan. Harkinnanvaraista tukea myönnetään lääkeisii, sähkölaskuun ja elämisen kannalta välttämättömiin menoihin kuten ravintoon. Hyvä näin!
Nykyinen eläminen vaatiin työttömältä, toimeentulotuen varassaelävältä, kuntalaiselta myös yhteyden pitoa viranomaisiin ja työnantajiin. Yhteydenpitoon työnhakija tarvitsee puhelimen ja korkeasti koulutettu
työtön myös tietokoneen. Varattomana työnhakija joutuu hankkimaan nämä osamaksulla, lainaa ei saa.
Sosiaalihuolto ei kuitenkaan avusta köyhää tässä työnhaussa. Tällöin lakisäätöinen toimeentulotuen perusosa ei riitä enää kattamaan riittävää ravintoa, tv-lupaa, liikuntaharrastusta ja muuta terveellistä elämäntapaa. Nykyään työnantajat vaativat myös että työnhakijalla on oma auto.
Sosiaalihuolto ajaa työttömän syrjääntymiseen ja masennukseen. Tämä on kuitenkin sosiaalilain vastaista.
Lain noudattamattajättäjiä sanotaan rikolliseksi. Vai onko sosiaalitoimen virkatehtävissäolevat jo rikoksen uusioita , ilman rangaistusta

6

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin se on

      Mutta maahanmuuttaja saa nämä automaattisesti.Jopa lentoliput.

    • sos:huolto

      "Sosiaalihuolto ajaa työttömän syrjääntymiseen ja masennukseen. Tämä on kuitenkin sosiaalilain vastaista"
      Vastako nyt huomaatte sosiaalihuollon toimet.
      Ja lapsiperheet ei voi edes hakea mitään apua koska he joutuvat pian lastensuojelun asiakkaiksi.

      Virkatehtävissä olevat on rikoksen uusijoita.

    • niin.

      Pitäisikö yhteiskunnan kustantaa joillekin ihmisille kaikki asiat? Ei monella työssä käyvälläkään ole varaa autoon tai esim. uuteen tietokoneeseen joka vuosi. Onneksi meillä sentään on vielä jonkinlainen sosiaaliturva.

      • näin vaan on

        Porvoossa ei ole sos.turvaa varsinkaan lapsiperheille.Täällähän jopa lama ajaa lapsia huostaan Anne Greenin viimevuotisen haastattelun mukaan.Köyhyys ei ole yhdenkään huostan laillinen syy.
        Moni kaupunki Porvoo lukien paikkaa talouttaan juuri huostilla koska mitä enemmän huostia sitä enemän kaupunki saa valtionavustuksia.


      • tämätosi
        näin vaan on kirjoitti:

        Porvoossa ei ole sos.turvaa varsinkaan lapsiperheille.Täällähän jopa lama ajaa lapsia huostaan Anne Greenin viimevuotisen haastattelun mukaan.Köyhyys ei ole yhdenkään huostan laillinen syy.
        Moni kaupunki Porvoo lukien paikkaa talouttaan juuri huostilla koska mitä enemmän huostia sitä enemän kaupunki saa valtionavustuksia.

        Marko Sihvosen nälkälakko - Suomi vapaaksi korruptiosta
        http://www.youtube.com/watch?v…re=related
        pituus 10,00

        Sana levitkööt!


      • 165432
        näin vaan on kirjoitti:

        Porvoossa ei ole sos.turvaa varsinkaan lapsiperheille.Täällähän jopa lama ajaa lapsia huostaan Anne Greenin viimevuotisen haastattelun mukaan.Köyhyys ei ole yhdenkään huostan laillinen syy.
        Moni kaupunki Porvoo lukien paikkaa talouttaan juuri huostilla koska mitä enemmän huostia sitä enemän kaupunki saa valtionavustuksia.

        http://www.tamperelainen.fi/Paikallisuutiset/Paikalliset-kumppanit/Anu-Palosaari/KERRO-KOKEMUKSISTASI

        http://eok.fi/eok/index.php?option=com_content&task=view&id=363&Itemid=65


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      20
      2252
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      78
      2206
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      42
      2081
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      55
      1458
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1376
    6. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      65
      908
    7. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      903
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      791
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      52
      763
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      34
      760
    Aihe