Hei,
suunnittelen sijoitusasunnon ostoa Tallinnasta, Pohjois-keskusta tai Piritasta. Vanha-kaupunki tuntuu liian kalliilta.
Pyyntihinnoissa näyttää olevan suurta vaihtelua jopa saman taloyhtiön sisällä. Paljonkohan noissa hinnoissa on ilmaa jonka saa tingittyä pois? Olettaisin että merkittävästi enemmän kuin Suomen puolella. Pitääkö paikkansa?
Löytyykö palstalta kokemusta ja vinkkejä siitä mitä tulisi huomioida kaupankäynnissä, asunnon etsinnässä jne.
Kiitoksia asiallisista vastauksista.
Asunnon osto Tallinnasta
10
4842
Vastaukset
- sijoitusneuvoja_
kerrot suunnittelevasi sijoitusasunnon ostoa. haluaisin tietää, miten aiot saada tuottoa sijoituksellesi lähivuosina viron kiinteistömarkkinoilla?
asuntojen hintojen nousuun ei kannata kovin paljon luottaa. virolaisten joukosta tuskin löytyy kovin paljon niitä, jotka kysyntää lisäisivät ja siten nostaisivat hintoja. yksi sukupolvi virolaisia pisti itsensä melkoiseen velkaloukkuun maksamalla viimevuosina ostamistaan asunnoista ja kiinteistöistä vähintäänkin tuplahintaa verrattuna niiden todelliseen arvoon. nyt kun markkinoilla hinnat alkaa vähitellen lähestyä kiinteistöjen todellista arvoa, ei löydykään mistään ostajia. pankit ei anna lainaa ja vaikka antaisivatkin ei ole niitä, jotka olivat halukkaita lainarahalla asuntoa ostamaan. kysyntä voisi perustua vain ulkomaisiin ostajiin, mutta käytönnössöä ulkomaiset sijoittajat on virolle jo aikaa sitten selkänsä käääntäneet ja vieneet rahansa muualle. ostelivat 90-luvulla kiinteistöjä puoli-ilmaiseksi virolaisilta ja myivät sitten moninkertaiseen hintaan 2005-2006 virolaisille takaisin. nyt virolaiset makselee näitä hölmöjä kauppojaan pankeille seuraavat 20 vuotta.
kovin hyvää vuokratuottoakaan tuskin voit lähivuosina investoinnillesi odottaa. tallinnan vuokraso laski vuoden 2009 aikana reilut 30% ja tälle alamäelle on tuskin loppua ihan pian tulossa. seisoohan mm. tallinnassa myymättömänä ja tyhjänä asuntoja todella paljon. virolaisten ansiotason aleneminen ja työttömien määärän lisääntyminen ei taida tuoda vuokrahintoihin korotuksia tulevina vuosina. vuokransa maksavan vuokralaisen löytäminen voi myös osoittautua oletettua vaikeammaksi...
viron talous kituu vielä pitkään ja "sijoitus"asunto virosta ei taida olla kovin hyvä ajatus tänä päivänä.
ehdottaisinkin, että osta vaikka rantatontti etelä-suomesta. ympäristöviranoamaiset pitää huolen siitä, että kaavoitettujen tonttien hinnat nousee kiihtyvään tahtiin.- J40
Kiitos analyysista, saatat hyvinkin olla oikeassa että pari ensimmäistä vuotta on aika laihaa.
Ajatus on, että aluksi kämppä toimisi omana tukikohtana viikoloppu tms reissuilla. Ja toisi näin myös toisenlaista vastinetta. Eli ehkäpä "puolittainen sijoitusasunto" on osuvampi termi. Jos/kun ajan myötä kyllästyn Tallinnan reissuihin niin hankin vuokralaisen kattamaan juoksevat menot ja vähän muutakin.
Sijoitushorisontti on pitkä tyyliin 10 vuotta ja uskon, että tällä aikajänteellä maailma näyttää ihan erilaiselta jopa Virolaisten lasien läpi katsottuna.
Salkun koko on sen verran maltillinen, että vastavaa kämppä pk-seudulta tai mainitsemasi rantatontti edustaisi liian suurta osaa. Sensijaan asunto Tallinnasta toisi sopivan siivuisen hajautuksen.
- yksityisyrittäjä
Ostajan markkinat Eestissä.Unohda Vanhakaupunki,ilmaa hinnoissa ja paljon.Katso esim. YIT:n sivuja.Ne hinnat mitä on netissä / lehdessä ovat vain pyyntihintoja,pistä vaan kunnon tarjouksia peliin.
- linklink
http://www.ekspresskinnisvara.ee/est/otsing/?ot=1&obj=3&t=1&m=1&lv=1&la=9&yp_a=&yp_k=&ks_a=&ks_k=&l1=1&h_a=&h_k=&l2=1&h2_a=&h2_k...
Põhja-Tallinn
http://www.ekspresskinnisvara.ee/est/otsing/?ot=1&obj=2&t=1&m=1&lv=1&la=8&yp_a=&yp_k=&ks_a=&ks_k=&l1=1&h_a=&h_k=&l2=1&h2_a=&h2_k...
Pirita
http://www.kv.ee/?act=search.simple&deal_type=0
http://city24.ee.everyday.com/everyday/city24client?&analytics_search_id=x19f65faf4a8ef7e6623150bee0d13bb8
http://city24.ee.everyday.com/everyday/city24client?&analytics_search_id=x19f65faf4a8ef7e6623150bee0d13bb8
jne.Ja minkähän hintaista luukkua aattelit,,,,, jos tosimielellä liikkeellä niin yhteystietoja tulemaan niin katsotaan jos vaikka alkaisin myymään.
- kämppä tallinnasta
Myös Tallinnan oikeasti toteutuneita asuntohintoja voi näemmä vertailla -
ainakin täältä:
http://www.tere-tech.eu/balticfinns/?page_id=22283 - Älä Osta
Viro on kuihtuva maa josta alkuperäisväestökin on muuttamassa pois. Ehkä huonoin mahdollinen sijoituskohde koko Euroopassa.
- Pois Suomesta
Työvoiman alhaisesta hinnasta ja yritysten verokohtelusta (tulovero=0%) johtuen Viroon siirtyy kokoajan teollisuutta. Suomesta tässä kannattaa olla huolissaan: työ on karkaamassa Viron lisäyksi kaukoitään ja suuret ikäluokat tulossa eläkkeelle.
1970-1980 luvun taitteessa Ruotsissa oli suomalaisia n. 300 000 työn perässä ja Ruotsin palkat olivat kaksinkertaiset Suomeen verrattuna. Nyt palkkataso on karkeasti ottaen sama. Muistuttaako yhtään Viron ja Suomen tilannetta nyt?
- Tero. ostin
Sijoituasunto kannattaa ostaa nimenomaan Tallinnasta!
Se on kyllä paras paikka nyt ostaa sijoitusasunto, sielä on nyt aika halpaa.
Kyllä hinnoista voi jonkun verran tinkiä.
Sinne vaan pyörimään.
Ite ostin yhden asunnon sieltä, nyt aion ostaa vuoden alussa toisen..
ite ostin tuolta REC:iltä, hyvä palvelu ja kaikki sujui hyvin.
www.receurope.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669377Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.247383Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795846Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot304878HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.864510Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894281"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770