Koneena muutaman vuoden ikäinen HP Pavilion Media Center 7550, prosessori AMD athlon 3800 . Koneesta meni emolevy, vaihtoivat tilalle ASUS M2N68-AM PLUS. Kaikki toimii, kuten pitääkin, mutta tuulettimet huutavat täysillä. BIOSista laitoin AMD Cool'n'quiet kohtaan enabled, jolloin prosessori ei käynyt koko ajan 2400 MHz:n nopeudella. Luulin, että se auttaisi myös tuuletinongelmaan, mutta ei. BIOSin CPU QFan on myös käytössä, mutta ei silläkään ole mitään vaikutusta. Samoin emolevyn mukana tulleelta levykkeeltä asentelin ohjelmat ja yritin niillä, tuloksetta. Myöskään Speedfan ei saa tuulettimia hiljenemään. Onko joku asetus vielä sekaisin vai pitääkö tuulettimiin laittaa mekaaninen säädin?
Tuuletinongelma
smygi
2
424
Vastaukset
Tutkipa vielä sitä SpeedFania ja sen dokumentaatiota. Sen käytön logiikka ei aukea ihan kertaihmettelyllä, vaikka tunnistaessaan ja toimiessaan se onkin vallan mainio apusovellus.
Mekaanista säädintä kehiin sitten, jos ei muu auta.et saa ohjelmallisesti säädettyä tuulettimien nopeutta, niin ne on ilmeisesti kytketty molexilla. jos emossa on liittimiä tuulettimille, niin laita piuhat niihin, silloin onnistuu säätö ohjelman avulla. muuten joudut laittamaan mekaanisen säätimen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-125646Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825279- 1253314
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin883233- 1181034
- 561000
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.130932- 43716
- 37715
- 23669