Sermin ja telin etäisyys

hankinta

Minkälaista väliä pidätte metsäkärryssä sermin ja telinkeskiakselin välillä.. Itse olen vasta hommannut metsäkärryn ja siinä on tasan 3 metriä,joka taitaa olla liikaa

5

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • c52007

      kieltää kokeilemasta?

    • Kokeiltu on

      Jos ajat 3m kuitua niin 2,5 voisi olla sopiva. Kuidussahan osa saa olla 2,7m:ä joten nekin vielä pysyy kyydissä. Tukin ajossa tietysti kauempana, niin että suurin osa pysyy takatyvisenä kyydissä. kaiken pisimmät voi kääntää tyven eteen päin. Jos teli on lähellä, oikaisee vähemmän. Ajoura kannattaa tehdä riittävän väljäksi ilman tiukkoja mutkia. Mutkassa ja kaltevassa kohdalla selvästi leveämpi kuin tasaisella. Niin ja urien risteyksiin tilaa, ja saha mukaan.

      • hankinta

        Teli systeemi on liikuteltava,mutta on "hepattu" kiinni..pitää irottaa ja leikata pilleillä uudet lukitustapin paikat. Nyt tosiaan oikoo aika lailla kun ei ole tuota aisan kääntöäkään. Ajettavaa puuta on energiapuun lisäksi tosiaan 3 ja 5 metrin kuitua.


      • siinä on
        hankinta kirjoitti:

        Teli systeemi on liikuteltava,mutta on "hepattu" kiinni..pitää irottaa ja leikata pilleillä uudet lukitustapin paikat. Nyt tosiaan oikoo aika lailla kun ei ole tuota aisan kääntöäkään. Ajettavaa puuta on energiapuun lisäksi tosiaan 3 ja 5 metrin kuitua.

        Mikäs on kuormatilan pituus? Se ei muuten tuo telin siirto vaikuta juuri mitään siihen oikomiseen. Aisan käännöllä sen sijaan on huomattava vaikutus. Että turhaa työtä teet jos pelkästään oikominen on ongelma.


      • hankinta
        siinä on kirjoitti:

        Mikäs on kuormatilan pituus? Se ei muuten tuo telin siirto vaikuta juuri mitään siihen oikomiseen. Aisan käännöllä sen sijaan on huomattava vaikutus. Että turhaa työtä teet jos pelkästään oikominen on ongelma.

        Nyt se telin keskiakseli on sermistä se 3metriä ja varmasti on tätä palkkia missä voi teli liikkua vielä metri jäljellä... yhdet reijät on vielä taaempana. Entinen omista on ajanut tukkia lähinnä ja pitkää rankaa. Kahdet viimeiset pankot tai miksi niitä nyt sanotaan on kiinni telipaketissa toiset etupuolella toiset takapuolella,siis nämä kuormatilan tapit...eli tällä hetkellä takimmaiset pankot on noin 4metrin päässä sermistä.
        Sen huomaa että 3 metrin puulla painottaa hirveesti vetokoukkua ja epätasaisessa maastossa meinaa nyökätä helposti päällen nurin.. Mutta harrastus homman takia nämä on hommattu ja nyt voi hakea pienemmäkin kasat pois sieltä sun täälltä kun on ovat kamppeet,eikä pidä maksaa vieraalle vaikka taitas tulla halvemmaksi.. Mukavaa vasta painoa tehdastyölle ja harraste metsurin hommalle..vielä kun on tätä luntakin ihan yllin kyllin,niin on mukava ajella syksyn sahuita läjään vaikka onkin hidasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      5680
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4254
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      96
      1866
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1435
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1137
    6. 47
      1122
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      126
      979
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      45
      802
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      743
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      715
    Aihe