Vaimon Mzda sanoi työsuhteen irti totaalisesti, joten nopeasti etsimään uutta kauppakassia hintaluokassa 6-7000?. Monta merkkiä ja mallia tuli koeajettua enemmän tai vähemmän mutta tuloksena tuossa luokassa oli että Renault Clio, Megane tai Peugeotin 306 tai 406 jäivät vaihtoehdoiksi. Useimmilla autoilla ruoste korin ulkopinnoilla, kuten myös vanhassa Mazdassa ovat silmiinpistävän voimakkaita, jarrut ovat kuin kirkon kiviaita elikkä yhtä paljon tapahtuu kun poljinta painaa. Melua löytyy enemmän kuin Rock konsertissa. Asiaan tietysti vaikuttaa nykyisen autoni mahtavat ominaisuudet joihin muita tulee verrattua. Megane ll farmari oli jokaisen koeajon jälkeen kuin RR. Vaimon auto jäi vielä ostamatta mutta vaihtoehdot vähenivät.
Pikakurssi ominaisuuksista
paljonajava
2640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hienoa, että olet ollut tyytyväinen Méganeen. Eipä ole korviini edes kantautunut, että Méganeissa olisi erityisiä ongelmia ruosteen kanssa. Mielenkiintoista olikin kuulla televisiosta, olikohan Puskuri-ohjelma, että uusissa Mersuissa on ollut ongelmia ruosteen kanssa!
Ilmaisin asian hieman väärin sillä muut koeajetut yksilöt tai merkit olivat ruosteisia paitsi Renault ja Peugeot. Muissa oli myös nämä meluongelmat. Siis ainoiksi vaihtoehdoiksi joita voin ajatella vaimolle ostoskassiksi käytettynä vm 95-97 ovat tosiaan Renault tai Peugeot