Millaisia kokemuksia Irlannista? Mikä on edullisin kohde maassa ja miten siellä kannattaa liikkua? Matkatoimiston kautta vai ilman? Mihin vuodenaikaan ja minne päin Irlantia kannattaa mennä, jos haluaa nauttia erityisesti luonnosta?
Irlanti
Irish
4529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos lennät irlantilaisella Ryanairilla pääset tekemään järkevän kiertomatkat todella edulliseti
(mikäli varaat ajoissa).
Esimerkiksi Tampere-Lontoo-Dublin, Kerry-Frankfurt-Tampere alkaen 100€, monia muitakin mahdollisuuksia, voi käydä vaikka samalla reissulla Pohjois-Irlannissa tai Skotlannissa.
Reitin suunnittelua helpottaa Ryanairin matkakohteet>route map.
http://www.ryanair.com/finnish/
Itse olin luokkaretkellä Irlannissa vuosi sitten ja hieno maahan se!
Liikkumiseen vaikuttaa pitkälti se, miten kauan aiot viipyä ja miten paljon kierrellä saarta. Jos viivyt vaikka viikon ja aiot liikkua ympäriinsä, suosittelen eurodominon ostamista VR:ltä = http://www.vr.fi/heo/lansi/lansi.htm. Tuolta linkistä saat kaikki siihen liittyvän tiedon.
Dublinin lähistöllä liikkuminen käy näppärästi paikallisjunalla eli dartilla. Sillä pääsee n. 40 km. niin etelään kuin pohjoiseenkin ja päivälippu perheelle (2aikuista 2lasta) maksaa vain n. 7-9 euroa.
Kävin itse noin 11kk sitten Irlannissa. Tämmöiselle viriilille nuorelle miehelle matka oli pettymys. Irlantilaiset naiset eivät ole skandinaavista tasoa :( Mutta pienissä pubeissa tunnelma oli hyvä, mutta isommat klubit olivat pettymys. Eli jos bailausta kaipää, niin unohda Irlanti.
Lisäksi maa oli suht kallis, eli pienellä budjetilla sinne ei mennä.
Itse suosittelisen lentämistä Ryanairilla Tampere-Lontoo-Dublin-Galway. Jos varaat tarpeeksi aikaisin, niin lennot eivät ole edes kalliita. Varaa auto ja lähde ajelemaan rannikolle. Nukut kätevästi bedandbreakfast paikoissa. Hinta (40-60?) yö. Irlantilaiset ihmiset olivat todella ystävällisiä ja auttoivat mielellään. Unohda Dublin ja mene länsirannikolle! :)