Ultra touch

Hei te kaikki kenellä on samsung s8300, pitäiskö puhelimen pysyä päällä kun laittaa lataukseen? Siis mulla ei ole ennen samsungia ollut,ja eilen ostin semmosen,niin se menee pois päältä kun lyö piuhan perään? olisko akussa vai missä vika? rikki siis koko paska? ja mistä saa viestiäänen muutettua?!? ei ainakaan profiileista löytynyt..?noi käyttöohjeetkin on aivan perseestä.Hyvin alkoi yhteistyö samsungin kanssa joo,taitaa olla eka ja vika kerta kun samsungin ostan..Mut jos joku osais sanoo onks toi puhelin kenties rikki vai kuuluuko sen mennä pois päältä kun lyö piuhan perään??
7561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

samsung hyvä luuri, mulla ollut toi malli pari kk, näyttö menee energiansäästötilaan mutta keskinäppäimestä saa auki ja sivulta. lataa laajemmat ohjeet netistä jos liian vähän ohjeita.

Äänestä
  • ..Mutta kun meni pimeeks koko puhelin,eikä mennyt näyttö päälle mistään napista..?!? sit otin akun irti ja laitoin uudestaan piuhaan niin sitten taas toimi..eli jotain häikkää siinä taitaa olla..löytyyks netistä suomenkielisiä ohjeita? löysin vaan englanninkieliset...Saaks tosta viestiääntä vaihdettua mistään?

    Äänestä

  • ++++++++++ kirjoitti:

    ..Mutta kun meni pimeeks koko puhelin,eikä mennyt näyttö päälle mistään napista..?!? sit otin akun irti ja laitoin uudestaan piuhaan niin sitten taas toimi..eli jotain häikkää siinä taitaa olla..löytyyks netistä suomenkielisiä ohjeita? löysin vaan englanninkieliset...Saaks tosta viestiääntä vaihdettua mistään?

    odotappas nyt hetki ennenkuin haukut osaamattomuuttasi koko luurin. Kunnon käyttöohjeet löydät tietenkin samsungin omilta sivuilta. Eli www.samsung.fi. Sitten kohtaan "etsi" kirjoita s8300. Sitten klikkaat "tuki & tiedostot" ja valitset suomenkielisen käyttöohjeen (PDF). Tallenna se vaikka suoraan omalle koneelle. PDF tiedoston saa auki Adobe Acrobat Readerillä. Jos koneellasi ei sitä ole, sen voi ladata samalta samsungin sivulta, missä on nuo käyttöohjeetkin.

    Viestiäänen saa vaihdettua näin: Valikko - Asetukset - puhelinprofiilit - normaalin kohdalta se punainen nuoli oikealle - ja sitten ylhäältä lukee ensin Normaali ja sen oikealla puolella lukee "Saapu.." ja alasvetolaatikko. Alasvetolaatikosta valitse "uudet vie..."

    Akusta. Oletko ladannut akun rauhassa täyteen? Tässä uudessa samsungissa on se "vika" että kun sen laittaa usbilla koneeseen latautumaan, niin se ei anna tehdä mitään sillä puhelimella. Eli et voi näpytellä tekstaria samalla kun luuri on latauksessa. Siihen näyttöön tulee teksti "yhdistetty" ja oranssi - harmaa rengas pyörimään. Sitten se herjaa että "ei voi käyttää kun massamuisti jotain".

    Äänestä

...jos on liian monimutkainen, niin ei voi mitään! Minulla on S8300 ollut puoli vuotta ja olen erittäin tyytyväinen siihen. Sen valikot ja yleensä käyttölogiikka on sen verran järkevästi tehty, että ei siihen mitään ohjekirjaa edes tarvita. Jos sitä vertaa samoilla ominaisuuksilla varustettuun Nokialaiseen, niin käytettävyydessä ollaan paljon edellä....niin, paitsi Nokialla ei oikeastaan ole yhtä pitkälle kehittyneitä multimediakännylöitä (OLED-kosketusnäyttö, edistykselliset video- ja kuvaominaisuudet jne...)

Äänestä
  • ...niin kiinnostaisi hommata tuollainen ultra touch, mutta arveluttaa sen musiikkiominaisuudet kuinka hyvät ne ovat? Varsinki omassa kovassa käytössä oleva kaiutin. Onko sen laatu ja voimakkuus hyvät? Ja kuinka suuri muistikortti kuuluu pakettiin? Vaikuttaa muuten ja tuntui kokeillessa erittäin hyvältä.

    Äänestä

  • asiantuntijoita on.. kirjoitti:

    ...niin kiinnostaisi hommata tuollainen ultra touch, mutta arveluttaa sen musiikkiominaisuudet kuinka hyvät ne ovat? Varsinki omassa kovassa käytössä oleva kaiutin. Onko sen laatu ja voimakkuus hyvät? Ja kuinka suuri muistikortti kuuluu pakettiin? Vaikuttaa muuten ja tuntui kokeillessa erittäin hyvältä.

    en käytä musaluurina koska kuluttaa akkua paljon, erikseen mp3soitin mutta 1 gt kortti mukana, upea kamera ja editori. kaikin puolin ok puhelin, ainoa harmi ettei ole hälytysvaloa tulleista viesteistä,eli et näe onko tullut soittoa/vestiä ellet avaa luuria. nokialla joissakin malleissa toi vilkkuvalo...

    Äänestä

mul on ollu nyt puhelin 1 vuoden ja kun laitan piuhan kiinni mulla ei sammu eikä ole ollut muita vikoja ja viestin äänen saa muutettua profiileista esim yleinen ja vedä sormella sivulle muutaman kerran niin siihen tulee viestin ne jutskat voimakkuudet yms..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


++++++++ kirjoitti:

Hei te kaikki kenellä on samsung s8300, pitäiskö puhelimen pysyä päällä kun laittaa lataukseen? Siis mulla ei ole ennen samsungia ollut,ja eilen ostin semmosen,niin se menee pois päältä kun lyö piuhan perään? olisko akussa vai missä vika? rikki siis koko paska? ja mistä saa viestiäänen muutettua?!? ei ainakaan profiileista löytynyt..?noi käyttöohjeetkin on aivan perseestä.Hyvin alkoi yhteistyö samsungin kanssa joo,taitaa olla eka ja vika kerta kun samsungin ostan..Mut jos joku osais sanoo onks toi puhelin kenties rikki vai kuuluuko sen mennä pois päältä kun lyö piuhan perään??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu