Ei siunausta

kirkosta eronnut.

4

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnnnm

      Kirkolliskokous päättää asian lopullisesti, ei piispat. Mutta siltä tosiaan vaikuttaa, ettei Suomen evankelisluterilainen kirkko tule siunauskaavaa tekemään.

    • ÄLKÄÄ TUOMITKO

      rukoilla,rukoilemiseen on jokaisella oikeus.
      Ja esim.hätäkasteen saa antaa vauvalle,muukin henkilö kuin pappi,
      niin voi homoseksuualinkin siunata muu "kristitty"ihminen ,voimmehan me ihmiset rukoilla toistemme puolesta ja siunaavin ajatuksin ja sanoin kulkea heidän tukenaan.
      Eivät homot ole sen kummempia kuin muutkaan ihmiset,kyllä niitä "bimpoja" löytyy enemmän noista heteroavioliitoista,joista kohta yli puolet päättyy eroon,ja lapset kantavat kärsimyksen.
      Vain VÄHÄ-ÄLYISET IHMISET hyökkäävät muiden ,esim. homojen ym. vähemmistöjen kimppuun heittämään
      sen kuuluisan ensimmäisen kiven.

      • Toki rukoileminen on oma asia - tässä olen samaa mieltä kanssasi.

        Ja mitä siihen kiveen tulee niin uskovien pitäisi silti noudattaa itselleen annettuja käskyjä eikä aina nöyrtyä. Jos muslimit tekisivät samoin kukaan ei väittäisi luultavasti vastaan - mutta kristittyjen puollustukseen ei ole totuttu. Silti kristityilläkin on mielestäni tämä oikeus. Enkä nyt tarkoita tuomitsemista - vain Jumala näkee ihmisen sydämeen - mutta hänhän on sanassaan ilmoittanut suoraan mitä mieltä on asiasta, joten jos ei sitä kuuntele niin omapahan on asiansa. Jokainen elää tavallaan, mutta uskovilla on silti olemassa omat käskynsä.


    • kirkosta eronnut

      Homomyönteisyys taitaa olla ohi luterilaisessa kirkossa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      206
      2726
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      126
      2537
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1698
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      203
      1233
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      58
      1206
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1088
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      813
    9. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      811
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      803
    Aihe