Kerrostaloasunnossamme vaihtelee ilmankosteus päivän aikana välillä n. 15 - 65 %. Mittaamme kahdella digimittarilla ja samaa näyttävät. Koska aamulla tuntuu tukehtuvan kuivuuteen, päästämme pitkien suihkujen höyryt asuntoomme, jolloin voi nousta tosiaan yli 6-kympinkin. No ei hätää kun taloyhtiön tehokas koneellinen poisto imee sitten klo 16 alkaen n. 10 % tuntivauhdilla lukemat illaksi alas alle 2-kympin! Eikös olisi mukavampi jos kosteutemme olisi pysyvämmin järkevällä tasolla? (30-40 %) Ei voi muuta todeta kuin koneellinen poisto = kuivatuskone. Huom. sisääntulomme on korvausilmaventtiileistä eli meillä on vain ns. puolikas koneellinen ilmanvaihto.
Ilmankosteuden sahaaminen edestakaisin
ABC CBA
3302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hyvä, että mittaatte kahdella digimittarilla, muutenhan kukaan ei uskoisi, että jos ilmaa kostutetaan pitkien suihkujen höyryilla, suhteellinen kosteus kasvaa.
Suosittelen, että siirrätte suihkut olohuoneeseenne ja läträätte päivät pitkät. Vain siten kosteus säilyy ympäri vuorokauden kohtuullisena. Kannattaa myös tilastoida vaikka 10 minuutin välein kaikki hienojen digimittareidenne lukemat ja laittaa ne kotisivuille kaikkien ihasteltaviksi.
Lyhyt vastaus kysymykseesi: olisi.
Oliko tämä vitsi? Pitääkö nauraa?