Koneeseeni ilmestyy joku SECURITY CANTRAL näyttöön enkä saa poistettua sitä. Onko kellään tietoa tästä ?
Security central
ZZ
6477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
C:\Program Files\Security Central
En saa tuollaista poistettua millään.
Näyttääkö se kutakuinkin tällaiselta:
http://img.bleepingcomputer.com/swr-guides/s/security-central/new-security-central.jpg
Hakusanalla "Security Central" tai "Security Central.exe" tuli vastaan sivustoja, joissa todetaan, että kyse olisi virustorjuntaohjelmaksi tekeytyvästä huijausohjelmistosta.
Esimerkiksi:
http://htlogs.com/what-is-security-central-exe-how-to-remove-security-central-exe/
http://www.2-spyware.com/remove-security-central.html
http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/remove-security-central
En rohkaise luottamaan siihen, että saisit omin konstein tätä haittaohjelmaa (ja muita koneellasi mahdollisesti lymyäviä haittaohjelmia) poistettua. En myöskään anna mitään takeita yllä mainittujen sivustojen asiasisällön oikeellisuudesta. Sen voin todeta, etteivät ole itselleni ensisijaisia tietolähteitä.
Voit kokeilla tutkia koneesi esimerkiksi F-Securen ilmaisella Online Scannerilla. Tämä kannattaa tehdä vaikka koneellasi olisi jo jokin virustorjuntaohjelmisto.
http://www.f-secure.com/fi_FI/security/security-lab/tools-and-services/online-scanner/
Lisätietoja epäillyn haittaohjelmatartunnan tutkinnasta löydät täältä:
http://www.cert.fi/ohjeet/2007/P.html
Erka Koivunen
CERT-FI-yksikön päällikkö
Viestintävirasto
Viestintävirasto koordinoi Tietoturvapäivä-hanketta, joka edistää turvallista ja fiksua internetin käyttöä.
Kiitos asiallisesta vastauksesta. Tein ns. järjestelmän palauttamisen 3 päivää taaksepäin ja kas kummaa. Kyseinen Huijausohjelma häipyi kuin eno veneestä. Kop,kop. Toivottavasti ei ole jossain "uinuvana" ja palaa takaisin.
Toi oli paras ohje ! Sain kans 3 haittaohjelmaa pois tolla samalla tavalla.
Security Central
on pysynyt poissa.
Hei,
Internetissä pyöriessäni kone meni jumiin ja ilmoitti viruksesta. En ole kovin haka näissä tietokonejutuissa, joten yritin laittaa Aviran päälle. Kone ilmoitti ettei se avaa ko. ohjelmaa ennen kuin hankkisin security central'in koneeseeni. Panikoidessani rekisteröidyin 20 eurolla ja yllättäen heti kaikki fiksaantui.
Nyt kuitenkaan ko. ohjelman pikakuvake on hävinnyt työpöydältäni ja tutustuessani yllä oleviin kirjoituksiin ajattelin, mikä ihmeen juttu tuo kaikki oli?
Neuvoja otetaan vastaan ja security central'iin sisäänkirjautuessani mainittiin, että rahat saan takaisin, mikäli en ole tyytyväinen..