Olin laittamassa pesukoneen pistoketta kiinni, kun pistorasian vikavirtasuoja napsahti. Tämän jälkeen pesukoneeseen ei oo tullut virtaa. Missä vika? Saako vikavirtasuojan jotenkin nollattua kotoa käsin?
Pesukone on puolisen vuotta vanha.
Huoltoyhtiöstä sanovat et vika on varmaan pesukoneessa, liikkeestä josta ostin pesukoneen taas sanottiin, et vika on jossain mun asunnossa. Kummallista pompottelua >:C Osaisiko täällä joku auttaa?
Pesukone on puolisen vuotta vanha.
Huoltoyhtiöstä sanovat et vika on varmaan pesukoneessa, liikkeestä josta ostin pesukoneen taas sanottiin, et vika on jossain mun asunnossa. Kummallista pompottelua >:C Osaisiko täällä joku auttaa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
itse pistorasiassa, vai keskuksessa, kummassakin tapauksessa saa vikavirtasuojan palautettua:
Ota ensin pistorasiasta/oista laitteet pois
Jos keskuksessa, niin siellä on automaattisulakkeen näköinen laite, kaksi kertaa sulakkeen levyinen, pitäisi olla merkattu, nostat siitä vivun ylös.
Jos pistorasiassa (1-osainen pr) vikavirtasuojan palautusvipu on joko vasemmassa yläkulmassa läpän alla tai pistorasian yläpuolella (tarkoitan osaa mihin pistotulppa liitetään, en siis koko pistorasian yläpuolella) ja vipua kääntämällä oikealle saa pistorasian taas toimimaan.
2-osaisessa pistorasiassa (vain pintamallisia) vipu on piilotettu oman luukkunsa alle pistorasian pohjaan ja taas vääntämällä sähköt päälle.
Mahdollisesti rempan yhteydessä on voitu asentaa erillinen vikavirtasuoja esim peilikaapin päälle, tai kojerasiaan pistorasian päälle, ovenpieleen tms. Ja taas vivun vääntäminen tekee taian.
Jos vikavirtasuojakytkin ei pysy päällä pesukoneen kanssa, niin tee pistorasialle testi, laita pistorasiaan vaikka leivänpaahdin (ja paahdin päälle), tai muu maadoitettu laite ja jos vikavirta ei laukea, niin vika on pesukoneessasi, jokin pieni kosteudesta johtuva vuoto (mahdollisesti vika voi edelleen olla myös vikiksen laukaisuvirroissa/ajoissa, mutta tämä selviää vain asennustesterin ja sähkömiehen kanssa.)
Jos vikavirtasuoja laukeilee testin aikana, niin vika on hyvin todennäköisesti itse vikavirrassa, tai väärissä kytkennöissä.
Minulla myös vikavirtasuoja toiminut. Sijaitsee pistorasian läpän alla vasemmassa yläkulmassa. Se ei näytä vivulta vaan on pieni harmaa vähän pitkulainen nappi. Työnnänkö sitä siis oikealle?
2 nappia niissä pitäisi aina olla. Testaus ja virran kytkentä. Testausnappi katkaisee virran (jos vikavirtasuoja on ehjä).
Vikavirtasuojat ovat sen verran herkkänahkaisia otuksia, että "vahinkolaukaisuja" tulee satunnaisesti, kun virta kytketään päälle johonkin vähän suuritehoisempaan laitteeseen.
Vasta sitten on syytä huoleen, jos vikavirtasuoja laukoo aina tai laitteen ollessa jo toiminnassa.