Olin laittamassa pesukoneen pistoketta kiinni, kun pistorasian vikavirtasuoja napsahti. Tämän jälkeen pesukoneeseen ei oo tullut virtaa. Missä vika? Saako vikavirtasuojan jotenkin nollattua kotoa käsin?
Pesukone on puolisen vuotta vanha.
Huoltoyhtiöstä sanovat et vika on varmaan pesukoneessa, liikkeestä josta ostin pesukoneen taas sanottiin, et vika on jossain mun asunnossa. Kummallista pompottelua >:C Osaisiko täällä joku auttaa?
Pesukoneen vikavirtasuoja laukesi?
3
6349
Vastaukset
- onko vikavirtasuoja
itse pistorasiassa, vai keskuksessa, kummassakin tapauksessa saa vikavirtasuojan palautettua:
Ota ensin pistorasiasta/oista laitteet pois
Jos keskuksessa, niin siellä on automaattisulakkeen näköinen laite, kaksi kertaa sulakkeen levyinen, pitäisi olla merkattu, nostat siitä vivun ylös.
Jos pistorasiassa (1-osainen pr) vikavirtasuojan palautusvipu on joko vasemmassa yläkulmassa läpän alla tai pistorasian yläpuolella (tarkoitan osaa mihin pistotulppa liitetään, en siis koko pistorasian yläpuolella) ja vipua kääntämällä oikealle saa pistorasian taas toimimaan.
2-osaisessa pistorasiassa (vain pintamallisia) vipu on piilotettu oman luukkunsa alle pistorasian pohjaan ja taas vääntämällä sähköt päälle.
Mahdollisesti rempan yhteydessä on voitu asentaa erillinen vikavirtasuoja esim peilikaapin päälle, tai kojerasiaan pistorasian päälle, ovenpieleen tms. Ja taas vivun vääntäminen tekee taian.
Jos vikavirtasuojakytkin ei pysy päällä pesukoneen kanssa, niin tee pistorasialle testi, laita pistorasiaan vaikka leivänpaahdin (ja paahdin päälle), tai muu maadoitettu laite ja jos vikavirta ei laukea, niin vika on pesukoneessasi, jokin pieni kosteudesta johtuva vuoto (mahdollisesti vika voi edelleen olla myös vikiksen laukaisuvirroissa/ajoissa, mutta tämä selviää vain asennustesterin ja sähkömiehen kanssa.)
Jos vikavirtasuoja laukeilee testin aikana, niin vika on hyvin todennäköisesti itse vikavirrassa, tai väärissä kytkennöissä. - Anonyymi
Minulla myös vikavirtasuoja toiminut. Sijaitsee pistorasian läpän alla vasemmassa yläkulmassa. Se ei näytä vivulta vaan on pieni harmaa vähän pitkulainen nappi. Työnnänkö sitä siis oikealle?
- Anonyymi
2 nappia niissä pitäisi aina olla. Testaus ja virran kytkentä. Testausnappi katkaisee virran (jos vikavirtasuoja on ehjä).
Vikavirtasuojat ovat sen verran herkkänahkaisia otuksia, että "vahinkolaukaisuja" tulee satunnaisesti, kun virta kytketään päälle johonkin vähän suuritehoisempaan laitteeseen.
Vasta sitten on syytä huoleen, jos vikavirtasuoja laukoo aina tai laitteen ollessa jo toiminnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512