Poistokirja-ale

Kassi-Kassinen

Kirjastoissa lie Lainan päivästä eli maanantaista 8.2. alkanut poistettujen kirjojen alennusmyynti. Millaista matskua on myynnissä?

Myynnissä näkyy 1980-luvun tietosanakirjoja ja taitaa olla uudempiakin. Minä en ole vielä ehtinyt lukea kaikkia 1960-luvunkaan tietosanakirjoja.

Kirjaston poistettujen kirjojen myynti taitaa olla eräs harvoista keinoista hankkia esim. saksankielisiä kirjoja huokealla. Saksan ja venäjän kielisiä kirjoja ei pienellä paikkakunnalla löydy kirjakaupoista.

3

1022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietosanakirjasaaste

      Rauman kirjastossa oli poistettu noin vuoden 2000 tietosanakirjasarja myynnissä.

      • versio 2.0

        Sori vaan. Facta 2001-tietosanakirjan uusinkin täydennysosa on jo vuodelta 1994, eli ei sentään aivan 10 vuotta vanhoja tietosanankirjoja ollut poistomyynnissä.


      • kunnall.veronmaksaja
        versio 2.0 kirjoitti:

        Sori vaan. Facta 2001-tietosanakirjan uusinkin täydennysosa on jo vuodelta 1994, eli ei sentään aivan 10 vuotta vanhoja tietosanankirjoja ollut poistomyynnissä.

        Kun poistokirjoja viedään pois valvontaporttien kautta suurempia määriä niin osasta jää toisinaan hälytys poistamatta, eikä se yleensä ole mitään vakavaa. Henkilökunta voi tällöin hälytyksen sattuessa asiaa tarkistamatta ohjeistaa että saa mennä koska kirjat ovat poistokirjoja.

        Kuitenkin ettei valvonta totaalisesti pettäisi niin olisi tärkeää että jos henkilö tällaisen tapauksen jälkeen tulee pian uudestaan niin tilanne otettaisiin vähän tarkemmin. Henkilöllä on pohjana se käytännön kokemus että hälytyksen syytä ei tarkistettu. Jos toistamiseen sattuu hälytys saman henkilön kohdalla tämän viedessä poistokirjoja valvontaportin kautta ulos, niin silloin olisi ehdottomasti selvitettävä mistä hälytys johtuu. Voihan olla että henkilöllä ei ole pelkästään poistokirjoja mukanaan.

        Toistuvasti parkuva hälytysportti joka rutiininomaisesti jätetään huomiotta ei ole hyvä juttu pitemmän päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe