Osaako kukaan sanoa tämmöiseen mitään:
Oon hoitovapaalla ja jään uudelle äitiyslomalle suoraan hoitovapaalta. Työehtosopimuksessani sanotaan:
"Äitiysloman ajalta maksetaan
täysi palkka kolmelta kuukaudelta, mikäli toimihenkilön työsuhde on yhtäjaksoisesti ennen synnytystä jatkunut väh. 6 kk...."
Oon ollut työnantajan palveluksessa/kirjoilla useita vuosia. Onko mulla siis oikeus tuohon 3 kk:n palkkaan hoitovapaajaksostani huolimatta? Vai tarkoittaneeko tuo työsuhde yhtäjaksoisesti jatkunut väh. 6 kk sitä, että olisin ollut fyysisesti töissä?
Äitiysloman alun palkasta
3
825
Vastaukset
- On.
On. Perhevapaa ei katkaise työsuhdetta. 6 kk lasketaan työsuhteen alusta eli se on sinulla jos kulunut. Palkan voit kyllä menettää jättämällä ilmoittamatta äitiyslomasta viimeistään 2 kk ennen sen alkua. Tee ilmoitus kirjallisesti.
- Hoppanen
Tietäisikö joku, miten valtiolla menee systeemit, eli onko hoitovapaalta palattua oltava töissä jokin tietty aika, että on oikeutettu äitiysloma-ajan palkkaan (3kk). Virkaehtosopimuksesta en vastausta löytänyt, siellä todetaan vain, että maksetaan tuo 3kk, mutta ei mainita mitään määräaikoja... (meinanneeko tämä siis sitä, ettei mitään "määräaikoja" ole?)
- samoin.
Hoppanen kirjoitti:
Tietäisikö joku, miten valtiolla menee systeemit, eli onko hoitovapaalta palattua oltava töissä jokin tietty aika, että on oikeutettu äitiysloma-ajan palkkaan (3kk). Virkaehtosopimuksesta en vastausta löytänyt, siellä todetaan vain, että maksetaan tuo 3kk, mutta ei mainita mitään määräaikoja... (meinanneeko tämä siis sitä, ettei mitään "määräaikoja" ole?)
Saa palkan 72 arkipäivän pituiselta ajalta edellyttäen, että on hakenut äitiysvapaata viimeistään 2 kk ennen sen alkamista. Kysy pitääkö hoitovapaan keskeyttämisestä lisäksi tehdä erillinen hakemus vai riittääkö äitiysvapaahakemus siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1552904Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2822581Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.581718Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371609Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381520- 1221246
- 1081173
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141124Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3371018