Osaako kukaan sanoa tämmöiseen mitään:
Oon hoitovapaalla ja jään uudelle äitiyslomalle suoraan hoitovapaalta. Työehtosopimuksessani sanotaan:
"Äitiysloman ajalta maksetaan
täysi palkka kolmelta kuukaudelta, mikäli toimihenkilön työsuhde on yhtäjaksoisesti ennen synnytystä jatkunut väh. 6 kk...."
Oon ollut työnantajan palveluksessa/kirjoilla useita vuosia. Onko mulla siis oikeus tuohon 3 kk:n palkkaan hoitovapaajaksostani huolimatta? Vai tarkoittaneeko tuo työsuhde yhtäjaksoisesti jatkunut väh. 6 kk sitä, että olisin ollut fyysisesti töissä?
Äitiysloman alun palkasta
3
807
Vastaukset
- On.
On. Perhevapaa ei katkaise työsuhdetta. 6 kk lasketaan työsuhteen alusta eli se on sinulla jos kulunut. Palkan voit kyllä menettää jättämällä ilmoittamatta äitiyslomasta viimeistään 2 kk ennen sen alkua. Tee ilmoitus kirjallisesti.
- Hoppanen
Tietäisikö joku, miten valtiolla menee systeemit, eli onko hoitovapaalta palattua oltava töissä jokin tietty aika, että on oikeutettu äitiysloma-ajan palkkaan (3kk). Virkaehtosopimuksesta en vastausta löytänyt, siellä todetaan vain, että maksetaan tuo 3kk, mutta ei mainita mitään määräaikoja... (meinanneeko tämä siis sitä, ettei mitään "määräaikoja" ole?)
- samoin.
Hoppanen kirjoitti:
Tietäisikö joku, miten valtiolla menee systeemit, eli onko hoitovapaalta palattua oltava töissä jokin tietty aika, että on oikeutettu äitiysloma-ajan palkkaan (3kk). Virkaehtosopimuksesta en vastausta löytänyt, siellä todetaan vain, että maksetaan tuo 3kk, mutta ei mainita mitään määräaikoja... (meinanneeko tämä siis sitä, ettei mitään "määräaikoja" ole?)
Saa palkan 72 arkipäivän pituiselta ajalta edellyttäen, että on hakenut äitiysvapaata viimeistään 2 kk ennen sen alkamista. Kysy pitääkö hoitovapaan keskeyttämisestä lisäksi tehdä erillinen hakemus vai riittääkö äitiysvapaahakemus siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2825308- 685248
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii964015- 522830
- 222417
- 1192040
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472000Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991727- 721261
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1541108