Äitiysloman alun palkasta

Pööööööp

Osaako kukaan sanoa tämmöiseen mitään:

Oon hoitovapaalla ja jään uudelle äitiyslomalle suoraan hoitovapaalta. Työehtosopimuksessani sanotaan:
"Äitiysloman ajalta maksetaan
täysi palkka kolmelta kuukaudelta, mikäli toimihenkilön työsuhde on yhtäjaksoisesti ennen synnytystä jatkunut väh. 6 kk...."

Oon ollut työnantajan palveluksessa/kirjoilla useita vuosia. Onko mulla siis oikeus tuohon 3 kk:n palkkaan hoitovapaajaksostani huolimatta? Vai tarkoittaneeko tuo työsuhde yhtäjaksoisesti jatkunut väh. 6 kk sitä, että olisin ollut fyysisesti töissä?

3

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On.

      On. Perhevapaa ei katkaise työsuhdetta. 6 kk lasketaan työsuhteen alusta eli se on sinulla jos kulunut. Palkan voit kyllä menettää jättämällä ilmoittamatta äitiyslomasta viimeistään 2 kk ennen sen alkua. Tee ilmoitus kirjallisesti.

      • Hoppanen

        Tietäisikö joku, miten valtiolla menee systeemit, eli onko hoitovapaalta palattua oltava töissä jokin tietty aika, että on oikeutettu äitiysloma-ajan palkkaan (3kk). Virkaehtosopimuksesta en vastausta löytänyt, siellä todetaan vain, että maksetaan tuo 3kk, mutta ei mainita mitään määräaikoja... (meinanneeko tämä siis sitä, ettei mitään "määräaikoja" ole?)


      • samoin.
        Hoppanen kirjoitti:

        Tietäisikö joku, miten valtiolla menee systeemit, eli onko hoitovapaalta palattua oltava töissä jokin tietty aika, että on oikeutettu äitiysloma-ajan palkkaan (3kk). Virkaehtosopimuksesta en vastausta löytänyt, siellä todetaan vain, että maksetaan tuo 3kk, mutta ei mainita mitään määräaikoja... (meinanneeko tämä siis sitä, ettei mitään "määräaikoja" ole?)

        Saa palkan 72 arkipäivän pituiselta ajalta edellyttäen, että on hakenut äitiysvapaata viimeistään 2 kk ennen sen alkamista. Kysy pitääkö hoitovapaan keskeyttämisestä lisäksi tehdä erillinen hakemus vai riittääkö äitiysvapaahakemus siihen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5479
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3637
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2995
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      296
      1866
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1397
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1363
    Aihe