Hei!
Ollaan 5-henk. perhe lähdössä toukokuussa Alanyaan Finnmatkojen matkoilla. Miten saataisiin helpoiten taksi tilattua kentälle valmiiksi, olisko jollain numeroita/yhteistietoja tiedossa? Meillä kone on yöllä kentällä ja matkanjärjestäjän bussikyyti tulisi meidän perheeltä maksamaan 300 €, mikä on mielestäni kallis.
Takseja ei taida siihen vuorokaudenaikaan olla paljoa valmiina kentällä :) Mikähän on tän hetken taksa Alanyaan? Asiallisia vastauksia jos saisi!
Ollaan 5-henk. perhe lähdössä toukokuussa Alanyaan Finnmatkojen matkoilla. Miten saataisiin helpoiten taksi tilattua kentälle valmiiksi, olisko jollain numeroita/yhteistietoja tiedossa? Meillä kone on yöllä kentällä ja matkanjärjestäjän bussikyyti tulisi meidän perheeltä maksamaan 300 €, mikä on mielestäni kallis.
Takseja ei taida siihen vuorokaudenaikaan olla paljoa valmiina kentällä :) Mikähän on tän hetken taksa Alanyaan? Asiallisia vastauksia jos saisi!
Vastaukset 77
Vanhimmat
Eihän se mitenkään voi olla oikein tuo hinta. Finnmatkoilla kentältä hotelliin kuljetuksen on yleensä 20e/henkilö eli jos teitä on 5 se tekee 100e. on sekin aika paljon mutta eikös siltä kentältä ole 100km matkaa alanyaan. Aika pitkä matka. Tuskin taksi halvemmaksi tulee. Mitä jos katsoisitt toista matkanjärjestäjää. Tai matkakohdetta.
Taksikyyti Alanyaan maksaa n.100 e . Matkatoimiston kanssa bussilla menon ei kyllä pitäisi olla noin kallista mitä kerroit. Ajallisesti säästät yli tunnin jos otat taksin joka vie sinut suoraan hotellille ilman taukoja. Bussin kyydissä, kun käyt jokaisen hotellin läpi matka vie aikaa yli 2.5 tuntia. Yöllä se on pitkä aika ja varsinkin lasten kanssa matkustaessa.
Oltiin pari vuotta sitten myös Finnmatkojen matkalla Alanyassa ja silloin ei maksanut mitään bussi. Nyt kun varasin matkat, niin totta se on 59 €/hlö ja myös lapset maksavat. Aika hurjalta minustakin kuulostaa ja sen vuoksi aloin kyseleen takseja.
En halua vaihtaa matkanjärjestäjää kun hotelli vaikuttais olevan hyvä lapsukaisille.
Oikeesti siis finnmatkoilla maksaa 59 e kuljetus alanyaan...????? No huh huh!! Sitten ehdottomasti taksi. Me otettiin viime kesänä tilataksi kun ei haluttu mennä sillä bussilla. Meitä oli taksissa vanhempi pariskunta, jonka tapasimme lentokoneessa sekä me 3 naista. Alanyan keskustaan mentiin ja taksi maksoi 60e ja oltiin 2 tuntia aiemmin hotellissa kuin muut, jotka tulivat bussilla. Mutta eihän se nyt mitenkään voi olla 59e per henkilö se kuljetus. Itse menen toukokuussa ja Tjäreborgilla se kuljetus on eestaas 11e muistaakseni...
Alanyassa on suomeapuhuva taksikuljettaja (asunut Suomessa). Hän huolehtii monien siellä asuntoja omistavien kuljetuksista lentokentältä Alanyaan. Hinta kentältä Alanyaan oli vielä viime marraskuussa 60 euroa. Etukäteen tilaukset voi tehdä teksiviestillä tai puhelimella : 90 53 555 25028. On luotettava, suosittelen. Mainitkaa kuitenkin 5 henkilöstä, jos ei ole ihan lapsia
Antalyan kentällä on myös takseja koko vuorokauden ympäriinsä. Sieltä otettuna taksi Alanyaan maksaa 80-90 euroa. Kannattaa siis etukäteen tilata Alanyasta taksi hakemaan.
Meitä lähtee neljä henkilöä ja bussikuljetus maksaa koko poppoolta yhteensä 52 euroa ( aikuiset 15e ja lapset 7e)
Alkoi vaivaamaan koko asia. Olisi paremmin pitänyt katsoa koko juttu. Sehän on koko perheeltä 59 €, joten kiitos kaikille kuitenkin vastauksista :) Mietin kuitenkin sitä taksivaihtoehtoa, kun ajassa se tosiaan olisi niin paljon nopeampi kun lapsetkin on pieniä... Oliko teillä taksi varattu etukäteen vai nappasitteko te sen kentältä?
Heips
Onko tuolla mainitsemallasi suomea puhuvalla taxikuskilla tila-auto vai tavallinen taxi? Meitä on niin iso porukka (8)
ettei mahduta 5 hengen autoon, ja olisin kiinnostunut takseista, joilla on tila-auto.
Jos tiedätte jonkun, saisinko yhteystietoja tai jotain miten tavoittaa.
Olemme päättäneet mennä taxilla alanyaan, joten tieto on tarpeen.
kiitos
tilataksin hänen kauttaan. Viime syksynä meillä oli tilataksi ja hinta oli sama 60 euroa.
Hei
Kiitos kun vastasit ja nyt on kiva odottaa matkaa, kun tietää että voi mennä alanyaan muullakin kuin bussilla.
ei ollut taksia valmiina, vaan otettiin se siintä kentältä kyselemällä...
heips, mentiin viime kesänä taxilla antalyasta alanyaan.4 henkeä, 50e.Tilasin netin kautta etukäteen kentälle.Info transfer taxi, tai sinnepäin, omat sivut, sai valita auton mallin ja koon, limousine oli tietysti kalliimpi.Maksoin etukäteen, mutta kaikki toimi.
Ollaan lähdössä Kesäkuussa Alanyaan 6 henk. bussi maksoi alle 100€ Finnmatkoilla mennään!
Tarkistappa vielä toi hinta!
katopas aasi jospa se on yhteishinta koko porukalle... matkavahvituksen yhteydessä on hintaerittely kaikista maksuista
Meillä maksoi 3 henkeä 45 € ja juuri tuo samainen yölento kyseessä... Alanyaan Perillä 23.55 (Finnmatkat)
moi jarjestaa kyydın,mına olen suomea puhuva taksıkuskı. mınulla on tıla-auto. mılloınka olısıtte tulossa tanne alanıaan? voın jarjestaa kyydın teılle kentalta. yhteystıetonı ovat mehmet sakar puh.numeronı on 905436018890 voı soıttaa taı tekstıvıestılla. sahköpostı osoıtteenı on [email protected] terveisin mehmet.
Kiitos tiedosta soitettiin heti tälle kuskille, lupas järjestää kyydit 9 hengen porukalle. kiitos paljon tiedosta !!!!
Voin todella suositella tätä !
Mehmet hoitaa kuljetukset kohtuu hinnalla. nyt syys,lokakuu nouti/toi kentälle paikallis retket päälle, sekä kaverin lipun muutos turkis airlin, ei valittamista.
Meillä kahdesta edestakainen matka 50€.
Taksi Alanyaan lentokentältä - https://kiwitaxi.tp.st/hsHhWBTV
Voin ehdottomasti suositella!Kuljettajat olivat paikalla ajallaan vaikka lento saapuikin etuajassa. Hyvä helppo palvelu.
Finnmatkoilla bussikuljetus Antalyasta Alanyaan maksaa 15e/hlö(menopaluu), Eli ei kyllä ole kallis :D hölmöähän se taksilla on lähteä ^^
Jos takti maksaa 60e niin onko järkeä istua tulikuumassa ja täydessä bussissa kun 4 hengen seurue matkustaisi taksilla samaan hintaan (15e/henkilö)...
15euroa /henkilö MENOPALUU
kummemmin kommentoimatta asiaa, bussi ei todellakaan ole tulikuuma, pikemminkin viileä; siellä on ilmastointi.
Mielenkiintoista että veloittavat erikseen, Deturilla ainakin tähän asti kuulunut matkan hintaan...
ok ok
just joo, ite aivan sama problem
nyt herää vaan yksi kymysys onko sulla aikataulu ok
ku enne yöllä nyt aamulla lähtö
Tuolta voi myös tilata taksin kentälle:
http://www.antalyaairporttransfer.com/price_list.htm
juuri viikko sitten otimme taksin kentältä alanyaan, keskellä yötä.. maksaa 80e ja on jos minkäkokosta ja näköstä autoo rivissä ympäri vuorokauden :D
Tätä ketjua tiiviisti seuranneena, nyt on pakko tuoda julki oma tyhmyys... Siis maksaako bussikuljetus erikseen kentältä alanyaan matkan hinnan lisäksi?! Eikö sen pitäisi kuulua matkan hintaan? Näin ainakin on ollut muissa maissa edellisinä vuosina.
Vai onko tässä kyse jostain muusta kuin pakettimatkasta? Riippuuko mahd. maksu myös matkatoimistosta, mistä matkan on varannut?
Kiitti, jos joku vaivautuu vastaamaan. Keväällä mekin ollaan lähdössä.
ota siitä erikseen hintaa..Sillon kun varasit matkasi niin kertoivat jos ottavat...esim. deturilla ei oteta.
tarkistas tuo. mielestäni myös detur ottaa.
eipä tuossa laskussa ollut eriteltynä mitään matkasta hotelliin.....joten se on siinä hinnassa, eikä tartte erikseen maksaa..mutta ehkäpä Deturin asioista paremmin tietävä voisi kertoa, tuleeko meille nyt lisälasku vai ???
Deturilta minäkin matkamme olen varannut, eikä kukaan missään vaiheessa ole puhunut mistään maksullisesta lentokenttäkuljetuksesta. Täytynee selvittää asia ennen lähtöä.
ei 100varmaa tietoa mutta viikon kuluttua lähdössä Deturilla ja bussikuljetus kuuluu matkan hintaan, kuten viime kaudella. Pelkät lennot Deturilta ostaneet joutuvat maksamaan kuljetuksen hotelliin, jos kuljetuksen haluavat. "Pakettimatkalaisille" se kuuluu (ainakin nyt vielä siis helmikuussa). Kesällä reissaan toisella matkatoimistolla (Tjäreborg) ja niilläkin kuten Finnmatkoilla maksetaan erikseen nuo kuljetukset hotelliin. Mutta jokaisen matkajärjestäjän sivuilta nuo tiedot kyllä löytyvät. Deturilla kuuluu hintaan myös ateria lentokoneessa mutta Tjäregorgilla sen joutuu erikseen maksamaan eli kannattaa lukea tarkkaan, mitä milläkin matkatoimistolla "listahintaan" kuuluu ja mistä maksetaan lisää. Halvin listahinta ei välttämättä sitten olekaan enää se halvin.
sivuilla oli juuri noin kerrottu..ne jotka ostaa vain lentoliput maksavat kyydista Alanyaan. Ne jotka ottavat pakettimatkan (siis lento plus hotelli) kuljetus kuuluu hintaan.
Varasin viime viikolla perheelle matkan Alanyaan Deturin kautta ja nimenomaan matkan hinta sisältää kaiken eli pakettimatka meno-paluun lentokentälle Turkissa. Eli ei lisämaksua kuljetuksista Deturin matkalla.
Nyt kaksi viimeistä kertaa kun olemme olleet Antalyan lentokentällä ei ole ollut tila-autoja laisinkaan. Joten jos on porukkaa enemmän niin kannattaa tilata etukäteen. myöskin taksi on edullisempi Alanyasta tilattuna.
Moi nimeni mehmet syntynyt alanyasta minun koti kaupunki kaunis alanya myös asunut suomessa ajaan taksia alanyassa puhun suomea myös kirjoitan voit tilata minulta taksia milloin tahanssa kannykka numeroni 905436018890 voit ottaa yhteytta tekstiviestille tai sahköpostine [email protected]
saat tilata tama numerolta alanyasta taksi 905436018890 tai saat myös sahköpostille [email protected] on edullinen ei ainakaan 300 euro puolet hinta eroa on suosittelen kannattaa tilata alanyasta taksi valmiiksi kentalle.
meitä on kuusihenkinen perhe lähdössä alanyaan toukokuussa finnmatkojen matkalle ja lentokenttäkuljetukset on aikuisilta (ja teini-ikäisiltä) 15e hlö ja lapsilta 7e hlö, eli siinä meidän matkan ajantasaiset hinnat, jotka on jo maksettukin, eli paikkansa pitävät... Onpa hiukan vaihtelua hinnoissa tai sitten provoilua ilmassa ????????
En ainakaan minä lähtisi tämän palstan kirjoitusten perusteella varailemaan minkäänlaisia kuljetuksia puhelimitse tai tekstiviestillä. Netistä aion lentokenttäkuljetuksen varata ensi syksynä Alanyaan, hinnat näyttävät olevan 50 - 60 € ja maksutavaksi käy käteinen tai Visa. Useampiakin taksi-firmoja näkyy löytyvän. Ja enkä millään muotoa väheksy Fatihin tai muidenkaan kuljettajien pätevyyttä, jokainen valitkoon mieleisensä kyydin :)
olen sitä mieltä, että tuo Fatihin taksi on paras. Lähden huomenna Antalyaan reittilennoilla ja Fatih hakee kentältä yöllä. Puhuu MYÖS Suomea, puh. 90 535 552 5028
Meillä varattu matka Finnmatkoilta Alanyaan. Meiltä laskutetut hinnat lentokenttäkuljetukseta on 15€/hlö edestakainen matka. Katoin Finnmatkojen sivuilta tämän päivän hintaa ja on edelleen sama 15€. Ainakin verkon kautta tilattaessa hinta on tuo......
Niin sen verran oikaisen, jos joku on saanut väärän käsityksen. Meilläkin tuo lentokenttäkuljetus Alanyaan bussilla kuuluisi hintaan, ilman minkäänlaista lisämaksua (Nazar). Aiomme kuitenkin tilata taksin, koska aamuyöllä ei kiinnosta minkäänlainen pakkopysähtyminen jossain puolimatkan krouvissa. Hotelliimmekin pääsisimme varmaan vasta viimeisinä, majoitumme Club Paradisoon. Ihan siis oman mukavuuden vuoksi taksilla :)
93 € menopaluu. Suosittelen!
Olen taksi kuski alanyasta mina voin hakea teidat kentalta 80 eurolla,minulla on tila taksi yhteys tietoni on kannykka numeroni 905436018890 voi ottaa yhteytta soittamalla tai tekstiviestille ja sahköpostiosoitella [email protected] terveisin mehmet sakar.
kuljetus 724transferilta viikko etukäteen. Otettiin private car (max 4 henkilöä) joka maksaa 49€ kentältä alanyaan, mutta heillä vaihtoehtona myös private bus eli semmonen minibussi mihin mahtuu max 7 henkilöä ja maksaa 51€. Eli ei kallis ja odottavat niin kauan että saavutte vaikka lento olis myöhässä.
Kyllpä Finnmatkat kehtaakin RAHASTAA lentokentältä hotelliin kuljetuksella. En ole koskaan k.o.
matkanjärjästäjän matkoja ostanut. Enkä osta ! Onneksi on Aurinkomatkat, ilmainen bussikuljetus,
eikö hotellit yhtään huonompia. Matkojen hinnat paljonkin halvempia , kun Finn matkoilla.
No enpä tiedä onko kallista. Matkamme maksaa per henkilö 190 € ja bussimatka 17€ per henkilö. Samoin kesäkuussa Finnmatkoilta saimme halvimmat hinnat.
kannattaa tilata taxsi valmiiksi kentälle, mehmet sakar hakee mihin aikaan tahansa. hinta 15 euroa henkilö jos matkustajia viisi, enemmänkin mahtuu hänellä tila-auto. pääset nopeasti alaniaan perille. hän puhuu erittäin hyvin suomea. voin suositella mehmetin kyytiä. alaniassa hän tietää ja tuntee nähtävyydet ja on kiltti ja avulias. mehmetin numero on 90 543 601 88 90 parhaiten saatte häneen yhteyttä viestillä tai soittamalla.
Mehmet Sakar oli syyskuulla Antaliassa kuten oli sovittu netin /textarin välityksellä
samoin paluu kuljetus lokakuun lopussa. retkiä tehtii kanjonille, tippukiviluolalle, vuoristokyläretki.minulla on ainoastaan hyviä kokemuksia niin retkiltä kuin kenttäkuljetuksista,todennäköisesti varaan mehmetiltä keväälläkyydin Gazipasasta-Alanyaan . Arvostan ystävällistä ja kohteliasta kuljettajaa ,joka pystyy auttamaan muissakin eteen tulevissa ongelmissa.
Jäi tältä kaverilta nouto lentokentälle toteuttamatta :(
En suosittele
Jos tarvitsette kyytiä lentokentältä tai hyvää ja luotettavaa retkien järjestäjää. myös monenlaisissa asioissa paikan päällä olemme saaneet perheeni kanssa neuvoja ja opastusta mehmetiltä, hän todella kiltti ja luotettava taxsi kuski. Hänellä uusi tila-auto johon mahtuu yhdeksän henkilöä,matka maksaa antaliasta alaniaan noin 80 euroa, ei kallis kun joillakin yhtiöillä maksat saman linja-auto matkasta jos useampi henkilö tulossa alaniaan. mehmet puhuu myös erittäin hyvää suoma. Suosittelemme lämpimimästi asiantuntevaa ja avulista mehmettiä kyyditsemään ja oppaaksenne Alaniassa. yhtetden saat puhelimella 90 543 601 88 90 tai sähköpostilla [email protected]
oikea sahköposti [email protected]
onko tämä edestakanen kyyti vaiko pelkästään yhteen suuntaan?
Mitä helvettiä tää porukka sekoilee täällä. Finnmatkojen kuljetus edullinen takseihin verrattuna. Ääliöt
Mitä helvettiä sekoilet? Jos ei ole rahasta kiinni, miksi matkata tunteja rahvaan joukossa, kun voi vetää vippinä omalla taksilla ilman turhia stoppeja, heti kun vaan pääsee kentältä ulos!!! Ääliö!
onko mieleesi tullutkaan että jotkut esim menee "oma toimi "matkalle ja vuokraa asunnon ja pelkät lennot!
Enpä ole ennen kuullut, että charter matkalla hotellin kanssa, määrätty, määräämätön, tai pelkkä lento. Pitäisi vielä maksaa bussikyyti erikseen. Olen ollut enimmäkseen omatoimimatkoilla, mutta myös chartereilla, viimeksi huhtikuussa 2013 Deturin matkalla. Eipä kyselty bussimatkasta eri hintaa???????????
Hei, olimme viikolla 43 syyslomalla Alanyassa. Otimme Nazarilta pelkät lennot ja hotellin bookingin kautta. Mehmet Sakariin otimme yhteyttä tämän viestiketjun perusteella. Kaikki sujui hyvin ja sovitusti. Retki Saphadere-kanjonille, kääpiöluolaan ja turkkilaiseen kylään tehtiin Mehmetin kyydillä ja opastuksella 9-hengen porukassa. Ehdittiin altaille aurinkoon vielä iltapäiväksi. Ei tarvinnut odotella mummoja ja mattimyöhäisiä kuten valmismatkoilla :)
Rasisti! Sika! Mikä vika mummojen rodussa on?
Takseja saa helposti 24/7. Me oltiin juuri viikko, vuokrasin Antalyan kentältä auton, 150e viikko, vapaat kilometrit
Höhlä. Aloittaja on jo tullut takaisin suomeen.
Tiedoksi muille sinne matkaaville... Höhlä
Euroilla maksettavat hinnat romahtaneet koska Turkin liiran kurssi niin huono. Nyt ei tarvitse tuosta taksimatkasta Antalyaan tai takaisin maksaa enempää kuin 40 euroa. Ja taksi Gazipasaan tai takaisin enintään 15 euroa, jopa 10€ on ollut alimmillaan. Olkaa hyvä.
Suomalaisia kuljettaa kaksi kimppakyyti ryhmää, jossa joka lennolta suomalaisia kimppakyytiläisiä lähtee Alanyaan joko Gazipasasta tai Antalyasta. Aikataulut pitävät ja hinta on kohdillaan. Samoin jos tulee ongelmia asiakkaita ei jätetä yksin. Ryhmät löytyvät facebook ryhmistä ja loma alkaa todellakin heti lennon laskeuduttua. Ei turhaa odottelua. Hinta n 10- 15Eur/ henkilöltä. Ryhmissä on n 4000 suomalaista.
Hei!
Onko kenelläkään päivitettyä tietoa hinnoista ja luotettavista takseista keväälle 2019 välillä Antalya - Konakli? (meitä 2 3)
Hei!
Saitteko taksin, mistä ja millä hinnalla? Meillä olisi sama matka parin viikon päästä eikä kimppabussi oikein innosta lasten kanssa..
Päivän hinnat: Antalya-Alanya tai Alanya-Antalya 50€ / suunta. Gazipasa-Alanya tai Alanya-Gazipasa 15€/suunta. Tila-auto kyseessä johon mahtuu ainakin 6 henkeä plus matkatavarat. Enempää ei kannata maksaa. Itse asiassa kyseessä on niin sanottu normaali hinta. Enemmän pyytäminen on huijausta.
Noh+nii.+Tänäpäivänä+bussikuljetus+meno-paluu+on+20e.+Matkalaukku+ruumaan+20e.+DETUR.+Netistä+ostaessa+näet+kokonais-summan.+Onko+vaikeaa?+No+ei+ole.+Suomessa+ei+kannata+rahaa+vaihtaa,+kuin+vähän,+jos+on+pakko.+Alanyassa+ei+kuluja.+Täällä+forex+ottaa+-10%,+verrattuna+Alanyan+kurssiin.+Lentoasemalla+ei+kannata+vaihtaa.
Suomalaiset työluvattomat huorat päitävät yllä näitä kyytipalveluita turrkkilaispanoilleen. On useita vaihtoehtoja. Palveluina ihan hyviä, mutta toimintatapa kyseenalaista.
Sama asia kiinnostaisi. Olen syyslomalla menossa Alanyaan. Kannattaako kentältä ottaa taksi vai pääseekö sieltä bussilla? Pitääkö kyyti varata etukäteen? Ja paljon se taksi tai bussi maksaa Gazipasan kentältä Alanyaan? Tietääkö kukaan?
Tietääkö kukaan Taxsi Alanian ( suomea puhuva taxin kuljettaja Mehmetin puh.numeroa vanha ei ole käytössä.
Ehkä näppäilit numeron väärin,kun kirjoituksesikin oli täynnä virheitä.
Hei! 😊
Me oltiin itse vähän samanlaisessa tilanteessa. Tultiin havalta Alanyaan yksityisellä transferillä, koska matkanjärjestäjän bussikuljetus oli meidän mielestä myös tosi kallis.
Meitä oli 6 henkilöä, ja meitä vastassa oli Mercedes Vito. Hinta oli muistaakseni noin 60 €, saattaa olla jopa vähän vähemmän – ei missään nimessä lähelläkään 300 € 😅
Palvelu toimi todella hyvin: kuljettaja oli ajoissa vastassa, auto siisti ja matka meni sujuvasti, vaikka lento saapui yöllä.
Firman nimi oli Transferise (transferise.com). Heillä pystyi varaamaan kyydin etukäteen netistä, ja hinta oli kiinteä, eli ei tullut mitään yllätyksiä. Voin kyllä suositella lämpimästi, varsinkin perheille.
Toivottavasti tästä on apua ja mukavaa matkaa Alanyaan! 🌴✈️
Hei! 😊
Kannattaa varata lentokenttäkuljetus etukäteen, varsinkin jos lento saapuu yöllä. Silloin ei tarvitse miettiä, löytyykö kentältä vapaata taksia tai mitä matka maksaa.
Voitte katsoa myös Vixriden hinnat osoitteesta https://vixride.com/. He tarjoavat yksityisiä lentokenttäkuljetuksia Antalyasta Alanyaan. Hinta kannattaa tarkistaa suoraan etukäteen, niin tiedätte mitä matka maksaa eikä tule yllätyksiä.
Viidelle hengelle yksityiskuljetus voi olla paljon mukavampi vaihtoehto kuin odottaa taksia keskellä yötä. 😊