Youwie

Pentti Nelonen

Katoin just telkusta kun Australiassa jälleen yks ryhmä etsi Youwieta, siitä muistuikin mieleeni ja aattelin teillekin kertoa.

Olen itse ollut patikoimassa Blue Mountainsilla ja siinä eräänä yönä kun istuin nuotiolla alkoi kuulua lähistöltä metakkaa ja joku nakkeli kiviä. No minä otin ihan rauhallisesti ja juttelin äänille rauhallisesti. Kohta nuotion valoon alkoi näkyä kaksi Youwieta. Nehän pelkäs tulta kun eivät osaa sitä hallita ja se on uhka joten kai niitä kiinnosti pirusti että mikäs otus se on noin tulen herrana.

Oli aika märkää niin kohta ne jo kyhjötti lämmittelemässä siinä valkean äärellä ja mutustivat jotain juuria. Yritinhän mä niille nuotiomakkaraa tarjota mutta eivät olleet kuuman ruoan perään. Sellasia apinoita ne on ei mitään ihmeellistä, ehkä perussimpanssia älykkäämpiä kun tuntuivat jotain alkeellisia sanojen tapaisia käyttävän. Niillä tuo suunseutu oli enemmän ihmismäinen joten äänteidenmuodostus kehittyneempää kuin apinoilla. Aamukajo ne sitten ajoi takas metsään, yöeläjiä kun ovat.

Paikallisten aboriginaalien kanssa sitten päiväsellä juttelin niin ne sanoi et joo kyllä niitä aina joskus näkee, eivät hämmästelleet yhtään. Musta tuntuu et aboriginaalit voi olla samaa sukuhaaraa Youwien kanssa kun ulkonäkä on saman suuntainen aboriginaaleilla vaan karvaa vähemmän.

Kyllä mä aattelin, että oon mä aika jätkä kun vuosikymmeniä on retkikunnat noita etsineet ja sitten mä tuun Australiaan ja kohta parin Youwien kanssa istun yötä nuotiolla. Hitto ku ei ollut kameraa tms. mä kun tykkään vaeltaa ihan mies ja erämaa periaatteella ja suunnistan tähtien mukaan, apuvälineet ovat nössöille. Mutta aika arkaa sakkia ja rauhallisia kavereita nuo Youwiet.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Yowie

18

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elukat

      tunnistavat kaltaisesi hamsterin eli toisen eläimen. Ihmisiä ne pelkäävät.

    • #--

      Harmi kun ei sulla ollut videokameraa, toi on ollut ihan uskomatonta!

    • Arttu Perkele

      Mikä vittu on youwie? Tiedän kyllä mikä yowie on. Window$illa ei näköjään oikeinkirjoituskaan onnistu... :)

    • HOH!

      On suomessakin yks perkeleen Youwie, saatana kato peiliin niin näet!

    • -PENTTI-

      örveltää tarinaa huume- ja paloviinahöyryissään. Vai voitko paikantaa tarinaasi tuolla Blue Mountins:illa. On nimittäin melkoisen laaja paikka, kuten totesin, kun siellä kävin.
      Ylläpito voisi poistaa TAAS Pentin huuhaa tarinan, kun eihän tuo aloitus mitenkään liity käyttöjärjestelmiin. PENTTI ON SAIRAS KÖKÖNJAUHAJA.

    • 6--5

      Kyllä joillakin on varaa matkustaa kaukaisiin maihin patikoimaan ja nähdä kaikenmaailman ihmeitä. Itse kävin eilen tossa risukossa lumikengillä, mutta palasin samoja jälkiä takaisin, kun olin lentänyt pari kertaa turvalleni.

      • Tässä tuli siis Pentin todellinen lumisafari ilmi, tuo aloitus oli vain se unelma jota Pentti elätteli/kuvitteli mielessään lähtiessään lähirisukkoon tarpomaan "leikitään että nyt ollaan amerikassa vuoristossa.." Nuotio saattoi olla naapurin tuleen sytytetty ulkohyyskä?


      • exergy kirjoitti:

        Tässä tuli siis Pentin todellinen lumisafari ilmi, tuo aloitus oli vain se unelma jota Pentti elätteli/kuvitteli mielessään lähtiessään lähirisukkoon tarpomaan "leikitään että nyt ollaan amerikassa vuoristossa.." Nuotio saattoi olla naapurin tuleen sytytetty ulkohyyskä?

        Ja paikallinen youwie tuli sinivalo-autolla ja vei pentin mennessään ;D


      • ???????????
        exergy kirjoitti:

        Ja paikallinen youwie tuli sinivalo-autolla ja vei pentin mennessään ;D

        on tässä ketjussa mainostettu youwie???? Onks se jotain syötävää?


      • 6--5
        exergy kirjoitti:

        Ja paikallinen youwie tuli sinivalo-autolla ja vei pentin mennessään ;D

        En väitä kirjoittaneeni mitään viisasta, mutta nähtävästi palstan taso onkin, hmm.. mitähän nyt noista vastineista sanoisi, joo, että miekkataksi...
        Mutta, jatkakaahan keskenänne.


    • Seuraavaksi saamme varmaan lukea jakson nimeltä Pentti Tiibetissä - Jetin jäljillä! : D

      • heh heh

        "pentti dalai lamaa tapaamassa"


      • heh heh kirjoitti:

        "pentti dalai lamaa tapaamassa"

        Pentin henkinen johdatus tulee Amerikosta, Redmondista. Pallomeren seksiorjaksi olisi Pentillä hinkua, mutta ei taida flaksi käydä... ; )


      • juu..
        Kollimaattori kirjoitti:

        Pentin henkinen johdatus tulee Amerikosta, Redmondista. Pallomeren seksiorjaksi olisi Pentillä hinkua, mutta ei taida flaksi käydä... ; )

        sitten sen miksi Pentti on vaihtamassa sukupuoltaan naiseksi. :D


      • Antti Petusetä

        Odotamme mielenkiinolla


    • cghkhk

      Asuu Punavuoressa, on hieno auto, naisia, bisnestä, patkoi yms. Pentti on kuin Suomen James Bond... kaikki onnistuu!

      • heh heh

        Toi on silkkaa puppua. Se haluaa antaa itsestään tuollaisen kuvan. Mut toi on kaikkein älyttömintä että vertaat sitä Suomen James bondiin. Tosin...pakko sanoa että tietyllä tavalla varsin osuva. Kumpaakaan ei oikeasti ole olemassa vaan ovat kumpikin fiktiivisiä hahmoja. Siksi Pentin pitääkin KUVITELLA ja esitellä kuvitelmansa täällä ääneen totena.


      • Pentti vajoaa aina vain säälittävämpään jamaan, hohhoh!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      182
      12293
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      50
      6599
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      117
      4881
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      85
      4624
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4582
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      52
      4105
    7. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4082
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3842
    9. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      3681
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3544
    Aihe