EI AINUTTAKAAN INKERILÄISTÄ ENÄÄ SUOMEEN,NYT TÄLLÄHETKELLÄ SUOMESSA OLEVAT TÄYTYISI EHDOTTOMASTI PALAUTTAA TAKAISIN MISTÄ OVATTULLEETKIN. MUUTEN OVAT TÄÄLLÄ SUOMESSA MEIDÄN VERONMAKSAJIEN SYÖTETTÄVÄNÄ , JUOTETTAVANA JA ELÄTETTÄVÄNÄ. INKERILÄISTEN TYÖPANOS ON AIVAN YHTÄ TYHJÄN KANSSA,ONKU VETEEN PIÄRIS, KUPLII NOUSEE JA SIINÄ ON KAIKKI.
PAKOLAINEN
7
806
Vastaukset
- mikä..
sairas elukka!
- Voimia!!!
Huomaan ensimmäisen kirjoittajan olen ennakkoluuloinen ja täysin tietämätön asioista, joista kirjoittaa. Annan kaiken kunnian inkeriläisille ja tuen. Toivon kaikkien Suomen suomalaisten ymmärtävän inkeriläisten arvon ja inkeriläisten saavan hyvän uuden kodin täältä Suomesta. Yhtälailla he ovat suomalaisia kuin mekin ero on siinä, että me olemme päässeet täällä helpolla mutta inkeriläiset ovat joutuneet käymään aivan liian kovan koulun venäjällä, vanhimmat Siperiassa.
- HULA PALO
MULLA ON viisi lasta viimeinen muutti jo pois Suomesta ,antaa nyt näiden maahan muuttajien tuoda hyvinvointia Suomeen ,Somaliasta ,iranista ,irakista ,Bulkaariasta .sieltä tulee ahkeraa porukkaa,olen itsekin muuttamassa pois Suomesta kun saan asunnot ja kesämökit myytyä.LIITY PORUKKAAN ANTAA MINISTERI THORSIN PITÄÄ TÄMÄ SUOMENMAA.HYVÄÄ JATKOA JA ONNEA.
- inkerike?
olen aivan samaa mieltä!
Ne,jotka ovat oikeita Inkeriläisiä synnönnöin,jolla oikeus tulla tänne..
Paljon laittomasti "suvun" mukaan tuli ja tulee vieläkin asumaan. - pakolainen?
miksi edes vaivaudut tälle sivulle mutta palaa takaisin osastollesi josta olet jäämässä iltalääkkeitäsi..
- asiaa seurannut
Ketjun aloittajan kirjoitus on täyttä sontaa.
Ennemmin suomalaisia ja suomensukuisia kristittyjä tänne kuin islamilaisia muslimeja, jotka ei sopeudu tänne ollenkaan. Jos vähänkin on perehtynyt inkerinsuomalaisten historiaan, voi vain todeta, että suurelta osin nämä kyllä ovat ihan suomalaisia siinä missä mekin. Tottahan toki heidänkin tulee olla aitoja inkeriläisiä ts. inkerinsuomalaisia. Mutta esim. kielitaitovaatimus on minusta vähän kova vaatimus ja jokseenkin suhteellinen käsite.
Somalialaisilla ei mitään vaatimuksia tietenkään ole ja he voivat pompottavat viranomaisia mennen tullen. Somalialaisilla on vielä ovela taktiikka: perheeseen kuulumattonia "hoitolapsia" tuodaan tänne ja saatuaan oleskeluluvan, heidän perheensä lähetetään vähän ajan päästä tänne "perheen yhdistämisen" takia. Ja nämä matkat ym. kaiken maksavaa tietenkin suomalainen veronmaksaja. - Karjalain
Jos nyt keitä otetaan niin inkeriläisiä ainakin, jos haluavat tulla. Hyvähän olisi että saisivat asua kotiseudullaan, mutta jos ei niin kyllä tänne sen verran sopii.
Kuivien maiden muslimeilla eikä muillakaan senkaltaisilla ei ole täällä oikein mitään virkaa, ettei vain olisi aikamoista haittaakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761320Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109853
- 73846