PAKOLAINEN

JÄRKEE OLIS

EI AINUTTAKAAN INKERILÄISTÄ ENÄÄ SUOMEEN,NYT TÄLLÄHETKELLÄ SUOMESSA OLEVAT TÄYTYISI EHDOTTOMASTI PALAUTTAA TAKAISIN MISTÄ OVATTULLEETKIN. MUUTEN OVAT TÄÄLLÄ SUOMESSA MEIDÄN VERONMAKSAJIEN SYÖTETTÄVÄNÄ , JUOTETTAVANA JA ELÄTETTÄVÄNÄ. INKERILÄISTEN TYÖPANOS ON AIVAN YHTÄ TYHJÄN KANSSA,ONKU VETEEN PIÄRIS, KUPLII NOUSEE JA SIINÄ ON KAIKKI.

7

850

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä..

      sairas elukka!

      • Voimia!!!

        Huomaan ensimmäisen kirjoittajan olen ennakkoluuloinen ja täysin tietämätön asioista, joista kirjoittaa. Annan kaiken kunnian inkeriläisille ja tuen. Toivon kaikkien Suomen suomalaisten ymmärtävän inkeriläisten arvon ja inkeriläisten saavan hyvän uuden kodin täältä Suomesta. Yhtälailla he ovat suomalaisia kuin mekin ero on siinä, että me olemme päässeet täällä helpolla mutta inkeriläiset ovat joutuneet käymään aivan liian kovan koulun venäjällä, vanhimmat Siperiassa.


    • HULA PALO

      MULLA ON viisi lasta viimeinen muutti jo pois Suomesta ,antaa nyt näiden maahan muuttajien tuoda hyvinvointia Suomeen ,Somaliasta ,iranista ,irakista ,Bulkaariasta .sieltä tulee ahkeraa porukkaa,olen itsekin muuttamassa pois Suomesta kun saan asunnot ja kesämökit myytyä.LIITY PORUKKAAN ANTAA MINISTERI THORSIN PITÄÄ TÄMÄ SUOMENMAA.HYVÄÄ JATKOA JA ONNEA.

    • inkerike?

      olen aivan samaa mieltä!
      Ne,jotka ovat oikeita Inkeriläisiä synnönnöin,jolla oikeus tulla tänne..
      Paljon laittomasti "suvun" mukaan tuli ja tulee vieläkin asumaan.

    • pakolainen?

      miksi edes vaivaudut tälle sivulle mutta palaa takaisin osastollesi josta olet jäämässä iltalääkkeitäsi..

    • asiaa seurannut

      Ketjun aloittajan kirjoitus on täyttä sontaa.
      Ennemmin suomalaisia ja suomensukuisia kristittyjä tänne kuin islamilaisia muslimeja, jotka ei sopeudu tänne ollenkaan. Jos vähänkin on perehtynyt inkerinsuomalaisten historiaan, voi vain todeta, että suurelta osin nämä kyllä ovat ihan suomalaisia siinä missä mekin. Tottahan toki heidänkin tulee olla aitoja inkeriläisiä ts. inkerinsuomalaisia. Mutta esim. kielitaitovaatimus on minusta vähän kova vaatimus ja jokseenkin suhteellinen käsite.
      Somalialaisilla ei mitään vaatimuksia tietenkään ole ja he voivat pompottavat viranomaisia mennen tullen. Somalialaisilla on vielä ovela taktiikka: perheeseen kuulumattonia "hoitolapsia" tuodaan tänne ja saatuaan oleskeluluvan, heidän perheensä lähetetään vähän ajan päästä tänne "perheen yhdistämisen" takia. Ja nämä matkat ym. kaiken maksavaa tietenkin suomalainen veronmaksaja.

    • Karjalain

      Jos nyt keitä otetaan niin inkeriläisiä ainakin, jos haluavat tulla. Hyvähän olisi että saisivat asua kotiseudullaan, mutta jos ei niin kyllä tänne sen verran sopii.
      Kuivien maiden muslimeilla eikä muillakaan senkaltaisilla ei ole täällä oikein mitään virkaa, ettei vain olisi aikamoista haittaakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      88
      9247
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5819
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      146
      5163
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      4543
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4138
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2821
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe