Frankfurtissa

vaihtoaika

Kokemusta omaavat kertokaa onnistuuko vaihto Frankfurtissa Sun Expressin koneesta Lufthansan koneeseen 1 t 15 minuutissa. Molemmat terminaalissa 1. Tällaisen lentolipun olen saanut. Toivottavasti ainakin saan molempien lentojen boarding cardin Antalyasta lähdettäessä. Onko Frankfurtin kenttä selkeä?

Kiitos vastauksista

5

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meydenhane

      Frankfurt on mielestäni kimurantti ja yksi niistä kentistä, joita vihaan eniten. Veikkaisin, että 1t15 min riittää mainiosti, mikäli jatkolento lähtee samasta terminaalista. Muuten pitää sitten ottaa pikkujuna 2- terminaaliin. Tässä on hieman stringit kireellä. Kannattaa ehkä heti mennä infodeskille (riippuen mikä terminaali on kyseessä) ja sanoa, että tarvitsee nyt nopean kuljetuksen portille se ja se. Yleensä löytyy ja voi fuulata sanomalla, että jalka ihan ihan rikki.
      Olen tehnyt.

    • Molemmat toimivat samassa terminaalissa, kuten itse kirjoitat, mikä tekee vaihdosta jouhevan. Seuraa opasteita, niin löydät jatkolennon portin.

      • Kein Problem

        Kyllä riittää normaalitapauksessa ihan hyvin, eikä Frankfurtin kenttä lukutaitoiselle ja numerot tuntevalle ole ollenkaan kimurantti.


    • matkakuumeta

      Syksylle on varattu reissu Malediiveille. Hki-Frankfurt lennetään Lufthansalla, Frankfurt-Male Condorilla. Takaisin samat yhdistelmät. Menomatkalla on 5 tuntia aikaa setviä asioita Frankfurtin kentällä, paluumatkalla vain 2 h. Yritin selvitellä netistä, että siirtyykö laukut automaattisesti seuraavaan koneeseen vai pitääkö tehdä lähtöselvitys uudestaan, mutten ainakaan omasta mielestäni löytänyt tietoa.

      Juu, voisihan tuon kysellä matkatoimistosta, kun sitä kautta on matkatkin varattu, mutta jos jollakin on tietoa, saa kertoa. :)

      • Condor on Lufthansan entinen tytäryhtiö. Ainakin aikaisemmin matkatavarat ovat siirtyneet suoraan ja siirtyvät varmaan nytkin jos on vain yksi lippu. Lisäksi lennolta sai Miles & More-ohjelmaan pojoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe