Frankfurtissa

vaihtoaika

Kokemusta omaavat kertokaa onnistuuko vaihto Frankfurtissa Sun Expressin koneesta Lufthansan koneeseen 1 t 15 minuutissa. Molemmat terminaalissa 1. Tällaisen lentolipun olen saanut. Toivottavasti ainakin saan molempien lentojen boarding cardin Antalyasta lähdettäessä. Onko Frankfurtin kenttä selkeä?

Kiitos vastauksista

5

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meydenhane

      Frankfurt on mielestäni kimurantti ja yksi niistä kentistä, joita vihaan eniten. Veikkaisin, että 1t15 min riittää mainiosti, mikäli jatkolento lähtee samasta terminaalista. Muuten pitää sitten ottaa pikkujuna 2- terminaaliin. Tässä on hieman stringit kireellä. Kannattaa ehkä heti mennä infodeskille (riippuen mikä terminaali on kyseessä) ja sanoa, että tarvitsee nyt nopean kuljetuksen portille se ja se. Yleensä löytyy ja voi fuulata sanomalla, että jalka ihan ihan rikki.
      Olen tehnyt.

    • Molemmat toimivat samassa terminaalissa, kuten itse kirjoitat, mikä tekee vaihdosta jouhevan. Seuraa opasteita, niin löydät jatkolennon portin.

      • Kein Problem

        Kyllä riittää normaalitapauksessa ihan hyvin, eikä Frankfurtin kenttä lukutaitoiselle ja numerot tuntevalle ole ollenkaan kimurantti.


    • matkakuumeta

      Syksylle on varattu reissu Malediiveille. Hki-Frankfurt lennetään Lufthansalla, Frankfurt-Male Condorilla. Takaisin samat yhdistelmät. Menomatkalla on 5 tuntia aikaa setviä asioita Frankfurtin kentällä, paluumatkalla vain 2 h. Yritin selvitellä netistä, että siirtyykö laukut automaattisesti seuraavaan koneeseen vai pitääkö tehdä lähtöselvitys uudestaan, mutten ainakaan omasta mielestäni löytänyt tietoa.

      Juu, voisihan tuon kysellä matkatoimistosta, kun sitä kautta on matkatkin varattu, mutta jos jollakin on tietoa, saa kertoa. :)

      • Condor on Lufthansan entinen tytäryhtiö. Ainakin aikaisemmin matkatavarat ovat siirtyneet suoraan ja siirtyvät varmaan nytkin jos on vain yksi lippu. Lisäksi lennolta sai Miles & More-ohjelmaan pojoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      184
      3089
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      68
      1948
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      309
      1926
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1891
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      25
      1711
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      30
      1570
    7. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      1
      1565
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1402
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1273
    10. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1142
    Aihe