Asuinalueet Brysselin tuntumassa ?

Be.fr

Mahdollinen muutto kyseessä nyt tulevan kevään aikana ennen varsinaista kesää johonkin ranskankieliseen kuntaan, mahdollisesti jonnekin Brysselistä kaakon-lounaan välimaastoon. Melko paljon nettihakua takana ja aika runsaasti kaikkea Belgiaan liittyvää jo kertynyt selaimen kirjainmerkkeihin.

Siksipä tiedustelenkin mitä asuinalueita / kuntaa suosittelette Brysselin kupeessa josta olisi mahdollista löytää suht' helposti uudehkoa asuinkantaa (5-15 vuotta?). Kuulema mm. Braine l'Alleud:ssa olisi näin, joskaan alueesta en sen enempää tiedä (paljon opiskelijoita?). Toivottavaa olisi rauhallinen ympäristö (ulkoilualueetkin olisi plussaa, polkupyörä / rullaluistimet), palvelut, pikatiet ja yleisetkin kulkuvälineet lähettyvillä, bussi - juna. Mikäli ilman vaihtoa pääsisi junalla tai bussilla lentokentälle aina tarvittaessa, niin sekin olisi plussaa, vaikka sen tarve ei nyt niin kovin tiuhaa olekaan.

- http://www.lexilogos.com/belgique_carte.htm

- http://eur.i1.yimg.com/eur.yimg.com/i/fr/enc/jpeg/cartes/bc056f0.jpeg

Ps. Onko jossakin kartaa missä postinumerot selkeästi esillä ? Yleensä asuntoilmoituksia katsellessa peruskriteerinä haussa on postinumero, jonka käyttö luonnollisestikin edellyttää hyvää aluetuntemusta tai tuota edellämainittua aapista.

Kiitos etukäteen mahdollisista vinkeistä ja huomioista.

0

1050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nyt tajusin mitä haet takaa

        En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
        Ikävä
        42
        3394
      2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

        Sait kesälomani pilattua😔
        Ikävä
        36
        1994
      3. Naiselle mieheltä

        Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
        Ikävä
        30
        1739
      4. Kaipaan niin....

        Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
        Ikävä
        16
        1527
      5. Eiii...

        Etkä! 😘
        Ikävä
        23
        1508
      6. Jalkapalloa

        Ura ja Kokkola Cup?
        Kannus
        9
        1391
      7. Mikset vain

        Unohtaisi?
        Ikävä
        24
        1387
      8. En ymmärrä miksi minä

        Maailma on täynnä sinulle muita
        Ikävä
        14
        1237
      9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

        Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
        Ikävä
        78
        1135
      10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

        Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
        Ikävä
        22
        1102
      Aihe