Kovalevylle?

Kiitollinen avusta

Miten saisin Microsoftin Outlook Express 6:sta KOPIOTUA (EI siirrettyä) kaikki sähköpostini ulkoiseen muistiin? (Tässä tapauksessa lähinnä ulkoiselle kovalevylle, tai ehkäpä muistitikulle).



Kone vetelee todellakin viimeisiään, ja haluan myös sähköpostini 'varmuuskopioitua' ennen kuin on liian myöhäistä. Uutta konetta ei ole vielä, niin kyseeseen ei tule että kopioisin Outlookistani suoraan uuden koneen Outlookiin.

Minulla on yli 3300 saapunutta, 2900 lähetettyä ja 600 muissa kansioissa olevaa sähköpostia. Ja noita olen karsinut jo roimalla kädellä. Satoja olen jo copy-pastettattanut Wordiin, mutta enää ei jaksa. Ja aika loppuu kesken. Olen myös tallentanut viestejä yksitellen, mutta ne menevät muotoon .eml. Ja jatkossa saatan joutua käyttämään tietokonetta, joka ei ole koskaan Outlookista kuullutkaan. Osaako se sitten edes avata nuo .eml-tiedostot? (Muut vaihtoehdot .txt, .txt, .htm, .html eivät toimi; avaa viestiä oikein).

Anteeksi jos tätä on kysytty ennenkin. Kahlasin läpi palstan viestit (kaikki 23 sivullista), mutta en löytänyt ainakaan sellaista vastausta, josta olisi ollut suoraa apua.

Löysin koneeltani kansion C:\Documents and Settings\nimeni\\Local Settings\Aplication Data\Microsoft\Outlook, mutta kun hiiren vie sen päälle niin se kertoo että kansio on tyhjä!

Löysin Outlookistani Tuo ja Vie ominaisuudet, mutta pelkään että se vie postit pois.

Osaisiko kukaan mitenkään auttaa? Olisin tosi kiitollinen avusta.

Soitin joku aika sitten Microsoftille, siellä käskettiin soittamaan Elisalle. Elisalta käskettiin soittamaan Microsoftille. Ja kun Microsoftilta sanottiin uudestaan että pitää kysyä Elisalta, vaadin vastausta nyt. Ja vastaus oli, ettei onnistu mitenkään muuten kuin copypastettamalla ne 6000-7000 sähköpostia yksitellen. Tuo oli siis heidän vastaus.

0

1518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

        Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
        Maailman menoa
        300
        6108
      2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

        Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
        Maailman menoa
        56
        3967
      3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

        Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
        Maailman menoa
        41
        3322
      4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

        Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
        Maailman menoa
        77
        3234
      5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

        Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
        Maailman menoa
        83
        3158
      6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

        Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
        Maailman menoa
        180
        3079
      7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

        Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
        Maailman menoa
        102
        2546
      8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

        Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
        Maailman menoa
        51
        2211
      9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

        Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
        Maailman menoa
        205
        2190
      10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

        ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
        Maailman menoa
        78
        2093
      Aihe