ja opetella netissä toisten kanssa? Miten olisi sellainen ketju jossa opetetaan toisillemme se mitä osaamme itse? Ihan alkeista alkaen? Saisiko ketju kannatusta?
Haluaisiko joku oppia tunisiaa?
9
369
Vastaukset
- Rasmus ALANYA
tunisian kielestä kuullut, mutta kait paikalliset skandilorttojen naurattajat ja naimisiinmenijät sitä "tunisiaa" opettavat rasvamunan hierontaa vastaan heti lentokentältä alkaen...
- jasmiininkukka
Ei tunisia ole kieli,tunisiassa puhutaan arabiankielta ja ranskaa mm.
- lebes
jasmiininkukka kirjoitti:
Ei tunisia ole kieli,tunisiassa puhutaan arabiankielta ja ranskaa mm.
Itseasiassa voi hyvinkin sanoa puhuvansa "tunisiaa" nimittäin puhekieli eroaa paljon arabian kirjakielestä eli on tavallaan tunisian oma murre arabiasta= tunisian kieli :)
- tamakin viela
taalla Tunisiassa koulussa ellahja-ttunsiyya, eli tunisian kielta. Samassa koulussa opetetaan myos arabiaa, mutta eri tunneilla. Eli on olemassa tunisian kieli, joka on arabian murre tai alalaji. Eroaa paljonkin universaalista arabiasta. Paikalliset itsekin sanovat puhuvansa tunisiaa valilla. Joten kun sanon puhuvani tunisiaa, puhun tunisiaa. :)
- kaksoiskikkeli
din rabbook - päivää
din rabbak - iltaa
meeboon - paikallinen
zeb - bussi
nik ommok - paljonko maksaa- huoh ja huoh
vaikket tunisiaa osaakaan.
- elegantti LADY
huoh ja huoh kirjoitti:
vaikket tunisiaa osaakaan.
tahdon rantapojan meisseliä selluliittiperseeseeni...mmm
- närkästynyt
elegantti LADY kirjoitti:
tahdon rantapojan meisseliä selluliittiperseeseeni...mmm
Onko tuollainen muka hauskaa? Miksi kirjoitatte ihan turhaan tuollaisia viestejä.
- täyttä sontaa
heittää kyllä ihan omiaan, nik ommok vaan itselles :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392783Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702402Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261456- 1161144
- 991099
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13982Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58886Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62854Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.291847