ja opetella netissä toisten kanssa? Miten olisi sellainen ketju jossa opetetaan toisillemme se mitä osaamme itse? Ihan alkeista alkaen? Saisiko ketju kannatusta?
Haluaisiko joku oppia tunisiaa?
9
368
Vastaukset
- Rasmus ALANYA
tunisian kielestä kuullut, mutta kait paikalliset skandilorttojen naurattajat ja naimisiinmenijät sitä "tunisiaa" opettavat rasvamunan hierontaa vastaan heti lentokentältä alkaen...
- jasmiininkukka
Ei tunisia ole kieli,tunisiassa puhutaan arabiankielta ja ranskaa mm.
- lebes
jasmiininkukka kirjoitti:
Ei tunisia ole kieli,tunisiassa puhutaan arabiankielta ja ranskaa mm.
Itseasiassa voi hyvinkin sanoa puhuvansa "tunisiaa" nimittäin puhekieli eroaa paljon arabian kirjakielestä eli on tavallaan tunisian oma murre arabiasta= tunisian kieli :)
- tamakin viela
taalla Tunisiassa koulussa ellahja-ttunsiyya, eli tunisian kielta. Samassa koulussa opetetaan myos arabiaa, mutta eri tunneilla. Eli on olemassa tunisian kieli, joka on arabian murre tai alalaji. Eroaa paljonkin universaalista arabiasta. Paikalliset itsekin sanovat puhuvansa tunisiaa valilla. Joten kun sanon puhuvani tunisiaa, puhun tunisiaa. :)
- kaksoiskikkeli
din rabbook - päivää
din rabbak - iltaa
meeboon - paikallinen
zeb - bussi
nik ommok - paljonko maksaa- huoh ja huoh
vaikket tunisiaa osaakaan.
- elegantti LADY
huoh ja huoh kirjoitti:
vaikket tunisiaa osaakaan.
tahdon rantapojan meisseliä selluliittiperseeseeni...mmm
- närkästynyt
elegantti LADY kirjoitti:
tahdon rantapojan meisseliä selluliittiperseeseeni...mmm
Onko tuollainen muka hauskaa? Miksi kirjoitatte ihan turhaan tuollaisia viestejä.
- täyttä sontaa
heittää kyllä ihan omiaan, nik ommok vaan itselles :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352136
- 841283
- 561248
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...321172- 601129
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39864Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121739- 27684
Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55555Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi20541