Vaimon sukunimi

niminenenen

Kuinka moni on ottanut vaimonsa sukunimen naimisiinmennessään? Mitkä ovat olleet syyt siihen, hassu oma sukunimi vai hieno sukunimi vaimolla? Kertokaa mikä nimi vaihtui miksikin`.

12

4817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sukunim. hulluttelu

      Joo, tätä sukunimillä keikarointia minäkin ihmettelen, jos vaimolla on jokin erikoisen hieno sukunimi, niin mieskin löylähtää sen ottamaan.

      Sitten tää naisten kaksoissuniminen ottamaninen on kanssa kummaa esim.Järvinen-Salonen lukee sairaaloitten hoitajilla nimineulassa. Eikä näin ole sanottu, että tää aviopari ei elä samasta elämänpuusta ja tarpeista, jos aviossa ollaan kunnolla siellä ei nimillä erotellaan kuka on kutakin.

      Ennen muinoin julkisuuden ja silmäätekevät käyttivät tätä tyyliä, mutta nyt sitä käyttää ihan tavallisetkin duunaritkin. Sen ymmärrän jos Kari-Helena käyttää esim. Kalaoja-Rajala, en tiedä käyttääkö jälkimmäistä nimeä enää, mutta aiemmin näin lehdessä nimet näin. Sen näkisin sallittuna, kun hän on kuuluisa, niin paremmin nimi säilyy ihmisten mielissä, jo ammatinkin puolesta.

      • jakka

        tiiän yhen miehen ketä otti akkansa nimen, nyt on siinä perheessä sopu koetuksella kun jaskalla kriisiä pukkaa, ei kannata ottaa akan nimeä jos tulee avio ero niin on siinä sitten pääsärky


    • ............

      joo ja yks tuttu pari piti molemmat omat sukunimensä... sitten menikin mietintään, kumman nimi lapselle annetaan. Uh, vaikeeta venkoilua.

      • vaimon

        sukunimen, koska niitä on nyt vain meidän perhellä ja appiukolla, näin nimi säilyy ainakin minun kauttani yhden polven (Tyttö ja Poika) pojalleni tietty paineet suvun jatkoon :) ja olihan nimikin hieno, onhan se kiva kun ei saman nimisiä muita ole.


    • 58 v

      Pariskunnasta tuleva vaimo vaihtoi ennen avioitumista sukunimensä äitnsä suvun nimeksi. Vihkimisen jälkeen tuore aviomies otti tämän vaimonsa uuden sukuniemen myös itselleen.

      Entinen sukunimilaki, joka edellytti ylipäätään sukuniemä henkilölle ja perheelle yhteistä nimeä oli voimassa vain 65. Eli perinne ei Suomessa oluut mikään pitkä yhteiselle sukunimelle. Ja ennenaikaankin jos mies tuli kotivävyksi, niin sukunimi muuttui talonnimen mukaan.

      Esim. molemmat isoisoisäni 1800 luvun lopulla ottivat nimensä vaimonsa kotitalon mukaan. Lakihan ei asiaan tainnut olla siihen aikaan.

    • ......

      Siinä suurin syy. Jos on joku von Ramsay niin usea nuolee appiukon persettä ja vaihtaa sukunimensä.

    • Anonyymi

      Ottaisin vaimon sukunimen, jos se olisi jokin historiallinen nimi: Gutenberg, Ford, Mountbatten, Hindenburg, Rockefeller, Mannerheim, Bonaparte, Fazer ... onhan niitä.

    • Enpä ole tuota tehnyt. Soisin myös, että vaimo pitäisi oman sukunimensä, kun erojen todennäköisyys on isohko. Ja ainakin jos vaimo on omaa ikäluokkaani, niin tässä iässä enää kannata nimeä vaihdella ellei ole sitä nimeä itte jollain pilannut.

    • Anonyymi

      Se on aika pieni prosentti joka ottaa vaimonsa sukunimen (ainoaksi nimeksi), mutta jokainen varmasti tuntee jonkun joka on tehnyt näin.

    • Anonyymi

      no apua mikä aloitus :>D

      siis voiko maailmassa joku mies tahtoa naisen nimen :D

      wautsi <333

      no siis mun nimen saa jos ottaa tai siis antaa sit omansa mulle mut voin kertoa et helppoo se ei tuu suomessa olemaan kantaa tällasta nimeä :D

    • Anonyymi

      Oma sukunimeni on hildenberg ja vaimon tuheroinen. Eipä tarvinnut miettiä kumpi on yhteinen sukunimi.

      • Anonyymi

        Olette sis tuheroita, mutta ei Kai lesboja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      172
      22247
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      73
      9460
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7440
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      79
      6291
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      181
      5924
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4936
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4600
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      98
      4350
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      84
      2012
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      77
      1310
    Aihe