Vaimon sukunimi

niminenenen

Kuinka moni on ottanut vaimonsa sukunimen naimisiinmennessään? Mitkä ovat olleet syyt siihen, hassu oma sukunimi vai hieno sukunimi vaimolla? Kertokaa mikä nimi vaihtui miksikin`.

12

5045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sukunim. hulluttelu

      Joo, tätä sukunimillä keikarointia minäkin ihmettelen, jos vaimolla on jokin erikoisen hieno sukunimi, niin mieskin löylähtää sen ottamaan.

      Sitten tää naisten kaksoissuniminen ottamaninen on kanssa kummaa esim.Järvinen-Salonen lukee sairaaloitten hoitajilla nimineulassa. Eikä näin ole sanottu, että tää aviopari ei elä samasta elämänpuusta ja tarpeista, jos aviossa ollaan kunnolla siellä ei nimillä erotellaan kuka on kutakin.

      Ennen muinoin julkisuuden ja silmäätekevät käyttivät tätä tyyliä, mutta nyt sitä käyttää ihan tavallisetkin duunaritkin. Sen ymmärrän jos Kari-Helena käyttää esim. Kalaoja-Rajala, en tiedä käyttääkö jälkimmäistä nimeä enää, mutta aiemmin näin lehdessä nimet näin. Sen näkisin sallittuna, kun hän on kuuluisa, niin paremmin nimi säilyy ihmisten mielissä, jo ammatinkin puolesta.

      • jakka

        tiiän yhen miehen ketä otti akkansa nimen, nyt on siinä perheessä sopu koetuksella kun jaskalla kriisiä pukkaa, ei kannata ottaa akan nimeä jos tulee avio ero niin on siinä sitten pääsärky


    • ............

      joo ja yks tuttu pari piti molemmat omat sukunimensä... sitten menikin mietintään, kumman nimi lapselle annetaan. Uh, vaikeeta venkoilua.

      • vaimon

        sukunimen, koska niitä on nyt vain meidän perhellä ja appiukolla, näin nimi säilyy ainakin minun kauttani yhden polven (Tyttö ja Poika) pojalleni tietty paineet suvun jatkoon :) ja olihan nimikin hieno, onhan se kiva kun ei saman nimisiä muita ole.


    • 58 v

      Pariskunnasta tuleva vaimo vaihtoi ennen avioitumista sukunimensä äitnsä suvun nimeksi. Vihkimisen jälkeen tuore aviomies otti tämän vaimonsa uuden sukuniemen myös itselleen.

      Entinen sukunimilaki, joka edellytti ylipäätään sukuniemä henkilölle ja perheelle yhteistä nimeä oli voimassa vain 65. Eli perinne ei Suomessa oluut mikään pitkä yhteiselle sukunimelle. Ja ennenaikaankin jos mies tuli kotivävyksi, niin sukunimi muuttui talonnimen mukaan.

      Esim. molemmat isoisoisäni 1800 luvun lopulla ottivat nimensä vaimonsa kotitalon mukaan. Lakihan ei asiaan tainnut olla siihen aikaan.

    • ......

      Siinä suurin syy. Jos on joku von Ramsay niin usea nuolee appiukon persettä ja vaihtaa sukunimensä.

    • Anonyymi

      Ottaisin vaimon sukunimen, jos se olisi jokin historiallinen nimi: Gutenberg, Ford, Mountbatten, Hindenburg, Rockefeller, Mannerheim, Bonaparte, Fazer ... onhan niitä.

    • Enpä ole tuota tehnyt. Soisin myös, että vaimo pitäisi oman sukunimensä, kun erojen todennäköisyys on isohko. Ja ainakin jos vaimo on omaa ikäluokkaani, niin tässä iässä enää kannata nimeä vaihdella ellei ole sitä nimeä itte jollain pilannut.

    • Anonyymi

      Se on aika pieni prosentti joka ottaa vaimonsa sukunimen (ainoaksi nimeksi), mutta jokainen varmasti tuntee jonkun joka on tehnyt näin.

    • Anonyymi

      no apua mikä aloitus :>D

      siis voiko maailmassa joku mies tahtoa naisen nimen :D

      wautsi <333

      no siis mun nimen saa jos ottaa tai siis antaa sit omansa mulle mut voin kertoa et helppoo se ei tuu suomessa olemaan kantaa tällasta nimeä :D

    • Anonyymi

      Oma sukunimeni on hildenberg ja vaimon tuheroinen. Eipä tarvinnut miettiä kumpi on yhteinen sukunimi.

      • Anonyymi

        Olette sis tuheroita, mutta ei Kai lesboja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe