Vaimon sukunimi

niminenenen

Kuinka moni on ottanut vaimonsa sukunimen naimisiinmennessään? Mitkä ovat olleet syyt siihen, hassu oma sukunimi vai hieno sukunimi vaimolla? Kertokaa mikä nimi vaihtui miksikin`.

12

4337

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sukunim. hulluttelu

      Joo, tätä sukunimillä keikarointia minäkin ihmettelen, jos vaimolla on jokin erikoisen hieno sukunimi, niin mieskin löylähtää sen ottamaan.

      Sitten tää naisten kaksoissuniminen ottamaninen on kanssa kummaa esim.Järvinen-Salonen lukee sairaaloitten hoitajilla nimineulassa. Eikä näin ole sanottu, että tää aviopari ei elä samasta elämänpuusta ja tarpeista, jos aviossa ollaan kunnolla siellä ei nimillä erotellaan kuka on kutakin.

      Ennen muinoin julkisuuden ja silmäätekevät käyttivät tätä tyyliä, mutta nyt sitä käyttää ihan tavallisetkin duunaritkin. Sen ymmärrän jos Kari-Helena käyttää esim. Kalaoja-Rajala, en tiedä käyttääkö jälkimmäistä nimeä enää, mutta aiemmin näin lehdessä nimet näin. Sen näkisin sallittuna, kun hän on kuuluisa, niin paremmin nimi säilyy ihmisten mielissä, jo ammatinkin puolesta.

      • jakka

        tiiän yhen miehen ketä otti akkansa nimen, nyt on siinä perheessä sopu koetuksella kun jaskalla kriisiä pukkaa, ei kannata ottaa akan nimeä jos tulee avio ero niin on siinä sitten pääsärky


    • ............

      joo ja yks tuttu pari piti molemmat omat sukunimensä... sitten menikin mietintään, kumman nimi lapselle annetaan. Uh, vaikeeta venkoilua.

      • vaimon

        sukunimen, koska niitä on nyt vain meidän perhellä ja appiukolla, näin nimi säilyy ainakin minun kauttani yhden polven (Tyttö ja Poika) pojalleni tietty paineet suvun jatkoon :) ja olihan nimikin hieno, onhan se kiva kun ei saman nimisiä muita ole.


    • 58 v

      Pariskunnasta tuleva vaimo vaihtoi ennen avioitumista sukunimensä äitnsä suvun nimeksi. Vihkimisen jälkeen tuore aviomies otti tämän vaimonsa uuden sukuniemen myös itselleen.

      Entinen sukunimilaki, joka edellytti ylipäätään sukuniemä henkilölle ja perheelle yhteistä nimeä oli voimassa vain 65. Eli perinne ei Suomessa oluut mikään pitkä yhteiselle sukunimelle. Ja ennenaikaankin jos mies tuli kotivävyksi, niin sukunimi muuttui talonnimen mukaan.

      Esim. molemmat isoisoisäni 1800 luvun lopulla ottivat nimensä vaimonsa kotitalon mukaan. Lakihan ei asiaan tainnut olla siihen aikaan.

    • ......

      Siinä suurin syy. Jos on joku von Ramsay niin usea nuolee appiukon persettä ja vaihtaa sukunimensä.

    • Anonyymi

      Ottaisin vaimon sukunimen, jos se olisi jokin historiallinen nimi: Gutenberg, Ford, Mountbatten, Hindenburg, Rockefeller, Mannerheim, Bonaparte, Fazer ... onhan niitä.

    • Enpä ole tuota tehnyt. Soisin myös, että vaimo pitäisi oman sukunimensä, kun erojen todennäköisyys on isohko. Ja ainakin jos vaimo on omaa ikäluokkaani, niin tässä iässä enää kannata nimeä vaihdella ellei ole sitä nimeä itte jollain pilannut.

    • Anonyymi

      Se on aika pieni prosentti joka ottaa vaimonsa sukunimen (ainoaksi nimeksi), mutta jokainen varmasti tuntee jonkun joka on tehnyt näin.

    • Anonyymi

      no apua mikä aloitus :>D

      siis voiko maailmassa joku mies tahtoa naisen nimen :D

      wautsi <333

      no siis mun nimen saa jos ottaa tai siis antaa sit omansa mulle mut voin kertoa et helppoo se ei tuu suomessa olemaan kantaa tällasta nimeä :D

    • Anonyymi

      Oma sukunimeni on hildenberg ja vaimon tuheroinen. Eipä tarvinnut miettiä kumpi on yhteinen sukunimi.

      • Anonyymi

        Olette sis tuheroita, mutta ei Kai lesboja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!

      Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä
      Maailman menoa
      325
      4211
    2. Sofian hieno auto

      Seiskassa on juttua Sofian instassa olleesta kalliista ökyautosta. Jutussa kerrotaan Sofian ajavan autoaan, siis : onko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      2082
    3. Kaivatulla on asiaa

      kirjoita asiasi kaivatulle tähän ketjuun
      Ikävä
      155
      1824
    4. Eihän asia minulle kuulu...mutta

      Ketä sinä mies odotat?
      Ikävä
      74
      1381
    5. Hannu Karpo

      Kiitos sinulle kun lausuit lopuksi vielä painavaa asiaa terveydenhuollosta. Tästä me kärsimme joka päivä. Kipuja on mutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1229
    6. Lapsiporno sallittava sanoo persuehdokas

      Kyllä, luit oikein. Vaaleissa ehdolla oleva persu haluaa sallia lapsipornoa: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/932
      Perussuomalaiset
      168
      882
    7. Jos näet kaivattuasi

      Niin tiedätkö mitä hän haluaisi?
      Ikävä
      81
      861
    8. Keksitkö mies

      mistä biisistä tulee sä ja mä mieleen?
      Ikävä
      83
      841
    9. Se vaan on faktaa että kepun ehdokas Sami Mäkinen poistettiin riparilta isosena

      Miksi yritettiin vaieta? Tapauksesta jo ainakin kaksi tai kolme viikkoa. Sami Mäkinen on kuntavaaliehdokas ja tällainen
      Haapavesi
      20
      774
    10. Tiedätkö että

      Tykkään susta ihan liikaa
      Ikävä
      29
      768
    Aihe