Hirsipaneeli saunassa

jaakko.,d

Ajattelin laittaa kuusihirsipaneelia saunaan. Kiinnityksen joutuu varmasti tekemään päältä että pysyy mutta vääntyykö leveä paneeli siitä huolimatta jos ei ole täysin kuivaa? Ajattelin käsitellä lauteiden kanssa samaan väriin jotka on lämpökäsiteltyä haapaa (tumman ruskeat). Mitä kokemuksia käsittelystä, meneekö puu pilalle?

Perinteisen saunan ulkonäkö siis hakusessa. Kokemuksia ja mielipiteitä?

11

6007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 'ave

      ceasar..

    • ollut yli kolme

      vuotta käytössä.Vaakapanelointi n.10cm leveää hirsipanelia,kiinni listanaulaimella päältä.
      Ensin annoin panelien kuivua sisällä pari päivää,sitten värjäys ja kuivuttua katkominen ja kiinnitys.
      Saunasuoja viimeisenä seiniin,hyvänä pysynyt ja fiinin näköinen.Sen värjäyksen voi varmaan tehdä
      suoraan saunasuojaankin.Meillä kuitenkin värjäys ja sasu erikseen.Se väri tumman ruskea.

      • asian vierestä..

        Yllättävän monesti näkee sävytettyjä panelipintoja joista käsittelemätön urospontti näkyy "kauniisti" paneleiden kuivuttua??
        Pari kertaa on tullut nähtyä jopa käytetty eristemateriaali kun kattopintoja on verhoiltu todella kosteasta tavarasta?? Siis villat näkyi suurimmista rakosista!!


      • ollut yli kolme
        asian vierestä.. kirjoitti:

        Yllättävän monesti näkee sävytettyjä panelipintoja joista käsittelemätön urospontti näkyy "kauniisti" paneleiden kuivuttua??
        Pari kertaa on tullut nähtyä jopa käytetty eristemateriaali kun kattopintoja on verhoiltu todella kosteasta tavarasta?? Siis villat näkyi suurimmista rakosista!!

        se tahtoo olla.Kuivatus tärkeää ja aina käsittely irtopaneeliin,koska sitä urosponttia tulee esille
        pikkaisen kaikesta huolimatta.


      • jaakko...d

        Joo kyllähän tuomonen 95mm paneli vielä menee hyvin, mutta kun ajattelin laittaa 145mm...

        Tohtiskohan sitä.


      • ollut yli kolme
        jaakko...d kirjoitti:

        Joo kyllähän tuomonen 95mm paneli vielä menee hyvin, mutta kun ajattelin laittaa 145mm...

        Tohtiskohan sitä.

        tohtii.Viitospanelistakin olen tehnyt 20 vuotta sitten,siihen aikaan ei värjätty,hyvänä pysynyt.
        Luulis sen kuutosestakin tekevän yhtä lailla.


      • jaakko...d
        ollut yli kolme kirjoitti:

        tohtii.Viitospanelistakin olen tehnyt 20 vuotta sitten,siihen aikaan ei värjätty,hyvänä pysynyt.
        Luulis sen kuutosestakin tekevän yhtä lailla.

        Eiköhän näillä eväillä uskalla alkaa hommiin. Ajattelin asentaa panelit ilman nurkkalistoja, kaksi seinää aloitan puolikkaalla jotta saan "hirsinurkat".


    • -mmmmm

      Löysin tämän vanhan jutun, vielä kirjoittaja kuulolla? Pysykö paneelit seinässä?

    • saunapasi

      Mites kun minua kiinnostaisi laittaa semmoista pyöröhirsipaneelia saunaan niin onko se yhtä helppoa kuin normi paneelninkin asentaminen? Meinaan kun eikös kun normi paneelin pistää niin voi olla paneelit joka seinällä samassa linjassa ja pyöröhirsipaneeli erilailla eli niinkuin tässä pyöröhirsikuvassa katsoo tuota kulmaa: http://koti.japo.fi/~ejs/mallisto.html

      Kai pyöröhirsipaneelinkin voi laittaa seinille samaan linjaan mutta olisi vaan hienompi jos kulmat saisi noin vai meneekö liian hankalaksi?

    • janagaaa

      taitaa olla paree pistää vaikka pariin seinään pyöröhirsipaneelia ja pariin normipaneelia sillein että ne on eri seinillä sillä viisiin ettei ne pyöröhirret kohtaa toisiaan. Muutoin joutus jotain lovia tekee tms. kai

    • BF A

      lista nurkkaan mitä vasten hirsipaneli asennetaan. Vaatii mittatarkan koolauksen ettei tule rakoja.
      Ei onnistu äkkinäiseltä valenurkan teko ja virheet näkyy kauas. Työllistävä vaikutus mutta ei mahdotonta. Periaatteessa vain kahdelle seinälle joutuu paneleiden päät ajamaan kuviosahalla sabluunan mukaan. Panelointi pitää vain aloittaa joka seinältä yhtä aikaa.
      -Puolikkaat suorapäiset alas esim. etu- ja takaseinälle ettei näy saumat saunaan mennessä. Samalla vastakkaisille seinille kokonaiset panelit joihin ajetaan kuviosahalla muoto ½/½.
      -Ensin puolikkaat asennetaan paikoilleen ja seuraavaksi lasketaan kokonaiset paikoilleen. seuraavaksi taas kokonaiset suorapäiset paikoilleen jonka jälkeen viereisille seinille "vinopäiset" panelit jne.

      Suuri vaara että panelin pää johon on ajettu valevaraus, halkeaa asennusvaiheessa. Muutenkin lopputulos voi olla järkytys jos tekijä ei osaa hommaansa ja koolingit ei ole millilleen kohdillaan jne. Siinä mielessä nurkkaan lista pystýyn joka on panelin ´vahvuinen. Toki jaon voi tehdä edellä mainitulla tavalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe