Pii Petronella

Olemme ajatelleet antaa maaliskuussa syntyvälle tyttösellemme nimeksi Pii Petronella. Kaipaisiko se siihen väliin vielä kuitenkin jonkun nimen, ja mikähän se voisi olla?
Kiitos asiallisista vastauksista!
8305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onnea uuden tulokkaan johdosta. Tuo Pii on mun mielestä kyllä vähän outo mutta Petronella on kiva. Miten olisi Piia-Petronella tai Piritta.

Äänestä

luulin lukeneenikin sen aluksi Piiaksi..toi pii=3,14......ei kyl mikää nimi todellakaa vaikka antaahan jotkut lapsille mitä oudoimpia "nimiä"...

Äänestä

Mielestäni todella kaunis noin. Ei siis muita nimiä.

Äänestä

Minun mielestä tuo Pii Petronella on sinänsä ihan hyvä kokonaisuus, jos (ja kun) tykkäätte itse noista nimistä. Minulle ei nappaa yhtään tuo nimi, sori vaan. Pii menettelee, mutta Petronellasta en pidä, tulee mieleen joku (ei mitenkään viehättävä) satukirjan hahmo. Vähän kova nimi. En tykkää myöskään nimistä Petriikka, Petriina tai pojilla Petri, Petro, Pertti... jotka ovat vähän vastaavanlaisia, äänteellisesti kovia ja teräviä nimiä. Makuasioitahan nämä tietysti on ja en sano ettette saisi antaa lapselle nimeksi Petronellaa. Tottakai saatte kun se itseänne viehättää.

Jos jonkun nimen haluatte väliin, niin ehdottaisin jotakin tavallisempaa, sillä jos tyttö ei itse pidä nimestään niin hän voi ottaa sitten sen "tavallisemman" nimen käyttöön. Miten olis vaikka:
Pii Johanna Petronella
Pii Susanne Petronella
Pii Annika Petronella
Pii Amanda Petronella

Mutta kuten sanoin, mielestäni Pii Petronella on niin hyvä kokonaisuus, ettei se tarvitse mitään väliin. Myös Piia Petronella sointuisi kivasti yhteen.

Äänestä
  • Ja Pii ei myöskään tarkoita pelkästään sitä matemaattista piitä, vaan pii-kiveä. :)
    Pii on pirtsakka nimi, ja Pii Petronella ei mielestäni kaipaa mitään sen kummempia.
    Onnea tytöstä!

    Äänestä

Tosi hieno nimi! Erikoinen mutta hieno.. olen itse Maria Petronella :)

Äänestä

Ihana nimi, eikä vaadi mitään väliin. Ainoa nimi joka tuohon väliin mielestäni sopisi olisi Marie (lausuttaisiin siis Pii Marii Petronella). Jos lapsi nyt myöhemmin kokee jostain syystä nimen Pii liian erikoiseksi, se on helppo vaihtaa nimeen Piia. Eli antakaa vaan =)

Muistaakseni Eppu Nuotion dekkarien sankarittarena seikkailee Pii Marin (Marin sukunimi, lausutaan Mariin) -niminen nainen =)

Äänestä

Valmis nimi, Pii Petronella, mitään lisäämättä tai poistamatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sarppis- kirjoitti:

Olemme ajatelleet antaa maaliskuussa syntyvälle tyttösellemme nimeksi Pii Petronella. Kaipaisiko se siihen väliin vielä kuitenkin jonkun nimen, ja mikähän se voisi olla?
Kiitos asiallisista vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu