Harryn pitäisi oikeasti olla jo hullu.Ensin vanhemmat kuolee ja sitten joutuu tappelemaan vanhempiensa tappajan kanssa useita kertoja peräkkäin,jonka jälkeen ainoa *perheenjäsen* joka on jäljellä,kuolee ja se on melkein kokonaan Harryn oma vika.Minkä takia se prkeleen poika ei suostunut opettelemaan okklumeusta.Siinä samassa joku teinikana hakee jonkinlaista lohtua Harrysta pussailemalla tätä itkien mistenlinoksan alla joka on täynnä narksuja.Senkin lisäksi Harrylla on opettaja joka käytännössä viiltelee Harryn käsiä ja lehti kirjoittaa koko kesän Harrystä perätöntä paskaa.Kavereina Harrylla on ylifiksu näsäviisas Hermione ja höhlä,itsesäälinen Ron(jota en voi olla rakastamatta).
Mutta ei,Harry pysyy viisaana ja urheana vaikka ainoa syy koulussa pysymiseen on jonkun kerhon kokoontumiset.Miten jollain (edes mielikuvitushahmolla) voi olla niin paljon pokkaa pitää pää kylmänä ja pysyä viisaana.Onko se joku juttu että Harry on oppinut olemaan välinpitämätön ympärillään pyörivään arvosteluun ja paskanpuhumiseen kun on tottunut Dursleyhin,ai niin, unohdinkin heidät.Dudley,Vernon ja Petunia ovat varmasti kasvattaneet Harryn itsetuntoa niin hemmetisti että ei mikään ihme jos poika ei sekoa kaikesta edellä mainitusta.H.P on kirjoissa aina lähes joku jumala joka aina palaa vaikeuksien kautta voittoon,väärinymmärretty oikeuksien puolesta taisteleva,lahjakas nuori poika joka kokee ja tekee kaiken viidessätoista vuodessa,kunnes kolmikymppisenä ei ole enää mitään elettävää.Tyylikäs loppu Pottereille olisikin se että Harry menettäisi järkensä ja joutuisi Pyhään Mungoon.
Mutta ei,Harry pysyy viisaana ja urheana vaikka ainoa syy koulussa pysymiseen on jonkun kerhon kokoontumiset.Miten jollain (edes mielikuvitushahmolla) voi olla niin paljon pokkaa pitää pää kylmänä ja pysyä viisaana.Onko se joku juttu että Harry on oppinut olemaan välinpitämätön ympärillään pyörivään arvosteluun ja paskanpuhumiseen kun on tottunut Dursleyhin,ai niin, unohdinkin heidät.Dudley,Vernon ja Petunia ovat varmasti kasvattaneet Harryn itsetuntoa niin hemmetisti että ei mikään ihme jos poika ei sekoa kaikesta edellä mainitusta.H.P on kirjoissa aina lähes joku jumala joka aina palaa vaikeuksien kautta voittoon,väärinymmärretty oikeuksien puolesta taisteleva,lahjakas nuori poika joka kokee ja tekee kaiken viidessätoista vuodessa,kunnes kolmikymppisenä ei ole enää mitään elettävää.Tyylikäs loppu Pottereille olisikin se että Harry menettäisi järkensä ja joutuisi Pyhään Mungoon.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Harry on kieltämättä joutunut kokemaan kamalia asioita,ja sen voisi luulla vaikuttavan syvästi.Mutta se mikä ei tapa,se vahvistaa.
Luulenpa että rinnastat oman heikkoutesi sortua vaikeina aikoina,Harryn tuntemuksiin jolloin luulet että jos itse tulisit Harryn sijassa hulluksi,niin tottakai kaikkien,varsinkin Harryn pitäisi jo pikku hiljaa seota.Entä jos harry on vahva ja osaa selvitellä ajatuksiaan ja *pitää huolta huolestuttavasta,oikuttelevasta mielenterveydestään*.Se että Harry kokee nyt paljon,ei tarkoita ettei koettavaa olisi kymmenen vuoden päästä.Tai no jos oma elämäsi on niin yksioikoinen että jos koet huomenna jotain hienoa,et voi kokea mitään yhtä hienoa enää ikinä,niin en osaa valitettavasti auttaa mutta pikku vinkiksi kävisi varmaan että täällä on toki tarkoitus puhua Pottereista, mutta oletko aivan varma että on mitään järkeä tulla tänne haukkumaan kirjan hahmoa siitä että hän ei ole vielä seonnut.Kirjoita Rowlingille ja kerro ideasi tyylikkäästä lopusta.Ehkä olisi kuitenkin reilua että Rowling päästäisi Harryn tuskistaan ja antaisi tämän kuolla sankarikuoleman koska mitään hienoahan ei ole enää odotettavissa.
Ja koska H.P on kirjaan luotu hahmo,emme voi tietää Harryn tunteista muuta kuin J.K:n antaman määrän ja elää sen turvin.Kirjoita toki fanficcejä mielisairaasta Harrysta joka makaa Lockhartin rinnalla Pyhässä Mungossa.Ja lähetäthän niitä minullekin,palan halusta lukea kuinka kaksi hullua jakavat yhdessä nimmareita sairaalan käytävillä...
Tästä oli jo keskustelua aiemmin ja psykologiselta näkökannalta katsoen Harryn todellakin PITÄISI olla hullu. Tai jos ei hullu niin ainakin hieman vinksahtanut.
Niin, kyllähän sen hullu pitäs olla.. Mutta eihän se sitä päätä aina kylmänä piäkkään. Sehän meinas tulla hulluksi tai oikeastaan tuli kun halus niin hanakasti lähteä siriusta pelastamaan. Ja kyllähän se välillä suuttuu ja raivoaa hermulle ja ronille. Ei se patoa niitä tunteitaan sisälleen.. Kyllä Harry välillä tuulettaa niin kuin me kaikki.
niinpä ja kamaan! se on M.I.E.L.I.K.U.V.I.T.U.S hahmo ja täyttä satua, joten pliis älkää alkako sanoo mitä sen oikeasti pitäisi tehdä ja tuntea.. se on edelleen vain mielikuvitusta ja eihän unissakaan kaikki mitä tapahdu ole todenmukaista? pliis älkää tunkeko satuun totta.. se on vain SATU/TARINA.. ei mitään oikeeta...
mutta peittelee sitä koska häpeää sitä että on kovin samankaltainen kuin lockhart.sitä se on.nää on vasta ensioireita,kohta se näyttää oikean karvansa...tai kaikki karvansa...hih=)
Myös mielikuvitushenkilöiden kuuluisi käyttäytyä oikeiden ihmisten lailla. Harry on nimittäin ihminen, oli sitten maaginen tai ei.
Niin, se on mielikuvistus hahmo. Mutta kyllä sen silti pitää tuntea niinkuin muittenki. Eikä me voija tosiaankaan sanoa mitä sen pitäs tehä. Rowlinghan se kirjailija on.
Kyllä,se on hahmo, hieno huomio. Mutta noissa on muissa vastauksissa tohon viestiin on jo kaikki oleellinen sanottu, paitsi ehkä..
Mielikuvitukseen mielikuvituksella. Tuskin kukaan nyt ryppyotsaisen tosissaan tässä on. Spekulointi on vaan kivaa.
Enkö ole jo tehnyt kaikille tarpeeksi selväksi sitä Harryn nykyistä olinpaikkaa??? By the way, hoitsu huomas pakoyrityksen, takavarikoi avaimen ja päätyi kuin päätyikin samalle osastolle.
Oothan sä sitä yrittänyt ihan kiitettavästi tehdä, mutta kun sun uskottavuus on kärsinyt jostain..Hmm.
Hmm. Ilkee hoitsu. Oikein sille. Mutta viimeksihän sä sanoit että sun hoitsut joutuu viereiselle osastolle?
Viereinen on täynnä.
Anteeks mikä uskottavuus? Onks mulla joskus vai ollu? Ai niin sillon kun ammoin kerroin Siriuksen kuolevan mua uskottiin kyllä. *muistelee vanhoja aikoja silmät kyynelissä*
Mä yritin olla helläsydäminen, jos sä oisit sattunut luulemaan omaavasi uskottavuutta. Mutta hyvä että olet siinä suhteessa selväjärkinen.
Niin, se kyllä tosiaan uskottiin, ja tiedettiin. Harmi vaan että nyt sulla ei ole enää mahdollisuutta spoilata ketään,kun kaikki on jo lukenut kirjan.
. . .yhä SPOILATA *käyttää uutta juurioppimaansa sanaa joka muuten ei tarkoitakkaan pään hakkaamista seinään - sääli*. Mä kerron kaikille mitä uusimmassa Pupu Tupunassa tapahtuu!!!
Mutta miksi nyt saa sitten joukolla vollottaa sitä koirajätkää kun ei kaikki vieläkään oo välttämättä lukenu. LIFE IS UNFAIR!!! Julma maailma. *itkee*