Tilli

Meillä on jo Melissa, Minttu, Timjami ja Basil. Yrttien nimet siis kaikilla lapsilla. Nyt tuli tyttö ja nimeksi tulee Tilli Raisa Maaria. Eli yrttilinjalla jatketaan. Mitä mieltä valitsemastamme tiestä?

Olen täältä lukenut, että jotkut ainakin antavat marjojen nimiä lapsilleen, olenpa jonkun Mangonkin bongannut. Joten kai meitä on muitakin, jotka haluamme lapsellemme antaa nimen toisella lailla :)
8844
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Siis käy ihan ok nimistä.Itse en tosin pidä niminä noista.
Tillistä vaan, että mä olisin ajatellut sitä pojan nimenä.Saksassa on Till pojan nimi.Miten olisi ollut Rosmariini?Salvia?

Äänestä

Meirami?

Äänestä

kysyn vaan että oliko nyt kyseessä lapset vai yrttitarhan suunnittelu kesää varten?
Minun mielestäni ihmisellä voisi olla ihmisen nimi eikä ruoka-aineen nimi. Mausteet, hedelmät, marjat... mitä vielä? Kalalajit: siika, silakka, lohi? Kyljys, potka, paisti?

Ei millään pahalla!
Yksi nimi perheessä, esim.Minttu ei vielä ole kummallinen, mutta jos on pakkomielle saada koko yrttitarha niin se kyllä epäilyttää.

Äänestä
  • Tai ehkä ne on opastekyltteinä tai kukkakeppeinä plantaasilla.. Tässä Tillit---> "hei, minä olen Tilli ja tästä saralta löytyy tilli. Voitte poimia tarpeittenne mukaan.."

    Äänestä

Sen niminen koira on tutullani.
Ei Tilliä tytölle.
Eikö mieluummin (Per)Silja tai Vanilla ?

Äänestä
  • maustenimi Rose (pippuri).

    Äänestä

Tunnen muutaman Tilli-nimisen kissan. Niille nimi sopii paljon paremmin kuin pienelle kivalle tytölle.

Äänestä

Kaverini tytön nimi on Tilli. On nyt neljä vuotias. Nimihaun mukaan Suomessa on kastettu Tilliksi kuusi naista vuoden 1920 jälkeen. Ei kuitenkaan yhtään miestä. Jos erikoisen haluaa... Minusta oikein suloinen nimi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saffron kirjoitti:

Meillä on jo Melissa, Minttu, Timjami ja Basil. Yrttien nimet siis kaikilla lapsilla. Nyt tuli tyttö ja nimeksi tulee Tilli Raisa Maaria. Eli yrttilinjalla jatketaan. Mitä mieltä valitsemastamme tiestä?

Olen täältä lukenut, että jotkut ainakin antavat marjojen nimiä lapsilleen, olenpa jonkun Mangonkin bongannut. Joten kai meitä on muitakin, jotka haluamme lapsellemme antaa nimen toisella lailla :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu