Jetan myynti?

Unohdettu :(

Miksihän VW Jettaa myydään niin vähän? Golf ja octavia ovat suosittuja mutta jetta jää aina vähälle myynnille, jo 80-luvulla oli näin, että golf oli selkeästi ostetumpi. Onkohan auton nimi yksi karkoittava tekijä? Jetta, jos se olisi myös golf nimellä, olisi porrasperäinen golf, niin luuletteko sen olevan paljon myyydympi kuin mitä se nyt on?

2

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+1

      Jetta on hinnoiteltu kalliimmaksi kuin vastaava Golf HB, jos hintaero olisi maltillisempi myyntikin olisi parempi. Sedanin takaluukku on kätevämpi käyttää kuin HB. Töpöperä on helpompi pysäköidä, siksi se on suosittu Keski-Euroopassa.

    • Golfswagen

      Jetta Wagonia myydään ihan hyvin. Yksi on onnistuttu myymään minullekin – tai paremminkin minä onnistuin ostamaan sellaisen. Ja olen tyytyväinen.

      Meksikolainen Jetta Wagon myydään jostakin syystä täällä Euroopassa nimellä Golf Variant.

      Jetta ja Golf kuuluvat lähtökohtaisesti segmenttiin, jossa monikäyttömallit ovat jo kauan sitten nousseet suositummaksi kuin perinteiset porras- eli konttiperäiset sedan-mallit. Sedania suosivat tässä kokoluokassa yleensä vähän iäkkäämmät pappa- ja mammaraiset.

      Pappaikää taidan tässä lähestyä itsekin.

      Hatchback eli HB koetaan vähän nuorekkaammaksi – ja onhan se VW:n tapauksessa tuntuvasti lyhyempänä kätevämpikin kaupungeissa pysäköitäessä, jos vain tavaratila riittää.

      VW ei ole oikein osannut päättää tämän kokoluokan sedan-mallin mallinimeä. Ensin oli Jetta, sitten Vento, sitten Bora ja nyt on jälleen palattu Jettaan.

      Minä muuten kirjoittaisin ”Jettan myynti” enkä ”Jetan myynti”. Vierasperäisten erisnimien taivutus ei noudata suomen kielen astevaihtelusääntöä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      133
      5857
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5702
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      53
      4457
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      4008
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3424
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3291
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1612
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1170
    Aihe