Apua kiitos :)

zinks

Eli, olen ammattikorkeakouluopiskelija, ja opintopisteitä tulee vähintään se 60 joka vuosi. Tuloja minulla on maksimissaan 500e per kuukausi, mutta melkein aina vähemmän (300-400e). Olen raskaana, laskettuaika 15.10.
Ajattelin tehdä kesällä niin, että jos en saa palkallista työharjoittelua josta tienaan enemmän kuin nyt, olisin nykyisessä työapaikassani ja tekisin myös koulukursseja ja nostaisin opintorahaa ja sen asumislisää kaikki 12 kuukautta.
Äitiysrahoista ym. en tiedä, mutta kuvittelisin että aika minimin saan näillä tuloilla.
Näkeekö joku tässä jotain ongelmaa opiskelijan tulorajojen kohdalla?
Haittaako, jos 60 opintopistettä on suoritettu pääosin keväällä ja kesällä, muutamia kursseja ehkä syksyllä ja talvella? Eikö Kela tarkasta vain sen että se määrä on 60per vuosi, eikä miten ne on jakautunut vuoden sisällä? Vai pitääkö minun syksyllä saada tietty vähimmäismäärä myös?
Kokemuksia tästä tukirumbasta viisaammilta, kiitos :)

2

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juristi09

      älä luota mutu-tietoihin tällaisessa asiassa. Lähetä ko. sähköposti Kelaan, niin saat vastauksen mustaa valkoisella. Itse tällaisessa monimutkaisemmassa tapauksessa lähettäisin sähköpostin vielä useampaan Kelan toimistoon (jollei palvelua ole Kelassa keskitetty), yllättäen saatat saada toisistaan poikkeavan vastauksen.

    • se suus,,,

      En ihan napannut kiinni ajatuksestasi. Mutta: et voi saada opintotukea ja äitiysrahaa yhtä aikaa. Ennen äitiyspäivärahan maksukautta voit tehdä opintoja kesälläkin, jos koulu tarjoaa sellaisia kursseja.

      kannattaa käyttää kelansivuja hyväksi, ja hakea tietoa sieltä. laskuritkin on siellä. tulorajat saat parhaiten soittamalla kelaan ja he neuvovat sinua. kelan kiemurat ovat tosi ihmeelliset =) onhan toki kelan sivuillakin määritelty mitä opiskelija saa tehdä tai olla tekemättä menettämättä rahojaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      81
      2886
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      80
      2376
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2218
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      17
      2157
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1666
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      11
      1463
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1257
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1120
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe