Uimavaipat

He olen suunnitellut että aloitan vauvelin kanssa vauva uinnit kun huomasin että kaupasta löytyy uimavaippoja.. Mitä mieltä olette näistä vaipoista, onko ollut hyviä? Muutenkin olen nyt miettinyt asiaa, enemmänkin siltä kannalta, että miten vauvan kanssa uimahalliin. Ja en oikein löytänyt muutakaan paikkaa minne kirjoittaisin tästä. Ja ajattelin tässä samalla kysellä miten muilla, onko teillä jokin turvakaukalo mukana, itse mietin et miten sen uskaltaa ottaa mukaan kun ei kaappiin mahdu.. vai onko uimahallissa jotain kaukaloita mitä voi lainata, kun miten sitä itselleen saa vaatteet päälle tai muuta jos vauva sylissä koko ajan. Ja miten sauna.. saako vauvan viedä saunaan (täällä löytyy sellainen erillinen sauna jossa alhainen lämpö). Varmaan jollekkin ihan itsestään selvyys tämä homma.. mutta mie vasta opettelen vauva elämää..
61371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

oma tyttöni on jo pian 2-vuotias neiti, mutta harrastimme vauvauintia ja olemme muutenkin aktiivisesti käyneet uimassa kaiken aikaa.
Uimavaipat toimii mielestäni hyvin. Kannattaa ottaa kalleinta laatua, niitähän ei hirveää kasaa kulu. Siihen päälle sitten tavallinen uima-asu. En ole pitänyt turvakaukaloa mukana. Mutta niitä toki näkee ihmisten tuovan ja säilyttävän yleensä pukukaappejen päällä. Helsingissä en ole ainakaan nähnyt mitään uimahallilta lainattavia kaukaloita myöskään. Kyllä mä tein ihan sillein, että silloin kun ei neiti vielä juurikaan liikkunu niin hän pötkötteli pyyhkeen päällä penkillä kun puin ja sitten kun lähti ryömimään niin sama homma mutta lattialla. eihän siinä nyt kauaa pukkareilla mee ja hätätapaukses kyl mä ainaki kaiken muun pystyn pukee vauva toises kainolossa, paitsi rintsikat =p tosin meidän tyttö on aika rauhallinen tapaus ja usein nukahtikin uinnin jälkeen.
saunaan voi viedä alalauteille vähäksi aikaa. tosiaan mietolämpöiseen.

Äänestä
  • Meillä oli kaukalo mukana, vuorattuna pyyhkeellä tai muovifroteella ettei kastunu. Siinä poitsu köllötti aina kun pesin tai puin/riisuin. En uskaltnu vilkasta vauvaa penkille laittaa ettei pyörähtäny alas. Muillakin oli kaukalot. Vauvauinnissa aloteltiin pojan ollessa vajaa 5kk. Uimavaippoja ei koskaan oo ollu, eikä kakkaakaan. Pissaa ne vaipat ei estä.
    Kannattaa alottaja kysyä hallista miten vaippojen kanssa on, kaikkialla ei edes saa olla ja jossain se on pakko. Uinti on kiva harrastus ja meidän nykyään 2v on kauhea vesipeto joka ei pelkää ollenkaan.

    Äänestä

ihan turha satsata uimavaippoihin... jos vauva kakkii, niin allas pitää jokatapauksessa tyhjentää...
lahkeelliset uimahousut jalkaan, ja menoksi!

meillä ei vauvauintiin saanut laittaa edes uimavaippaa, koska se ei ole kovin hygieeninen.

Äänestä
  • Meillä on imse vimsen kestouimavaippa ja hyvin toimi. En käyny vauva-uinnissa, vaan ihan tavallisesti sellaisessa uimahallissa jossa lämmin allas. Uitin vauvaa 15 min jonka jälkeen laitoin hänet vaunuhin nukkumaan (jotka sai ottaa uimahallin sisälle). Sitten jatkoin itse uimista :) Ekalla kerralla ei kannata sukeltaa, tokalla kerralla voi sitäkin kokeilla.

    Äänestä

  • kestoilija kirjoitti:

    Meillä on imse vimsen kestouimavaippa ja hyvin toimi. En käyny vauva-uinnissa, vaan ihan tavallisesti sellaisessa uimahallissa jossa lämmin allas. Uitin vauvaa 15 min jonka jälkeen laitoin hänet vaunuhin nukkumaan (jotka sai ottaa uimahallin sisälle). Sitten jatkoin itse uimista :) Ekalla kerralla ei kannata sukeltaa, tokalla kerralla voi sitäkin kokeilla.

    Sukeltamisesta: ilman pätevän vauvauinnin ohjaajan opastusta en kyllä lähtisi vauvaa sukelluttamaan! Ei se nyt ihan niin mene, että lapsi vaan veden alle plumps... Siihen on omat tekniikkansa, eli vähitellen kaatamalla vauvan päähän vettä opetetaan veden alle menemistä.

    Vaippakäytännöt eroavat uimahallikohtaisesti. Yleensä vaipasta ei ole mitään hyötyä, se vaan kastuu ja levittää kemikaalinukkansa allasveteen. Toki voi olla kestovaippa, mutta meidän poika oli ainakin niin liikkuvainen, että tiukimmatkin uimapöksyt oli aina pullollaan vettä uinnin jälkeen. Eli mitä se litimärkä vaippa siellä auttaisi? Ja jos vaippaan tulisikin kakka, niin ei mikään vaippa pidä kakkapöpöjä sisällään. Allas pitää joka tapauksessa tyhjentää ja puhdistaa, eli ei vaipasta ole mitään hyötyä. Mutta jossain kylpylöissä missä asioita ei ajatella kovin pitkälle, olen nähnyt uimavaippapakkoja.

    Äänestä

Pakkovaipat

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ggfg kirjoitti:

He olen suunnitellut että aloitan vauvelin kanssa vauva uinnit kun huomasin että kaupasta löytyy uimavaippoja.. Mitä mieltä olette näistä vaipoista, onko ollut hyviä? Muutenkin olen nyt miettinyt asiaa, enemmänkin siltä kannalta, että miten vauvan kanssa uimahalliin. Ja en oikein löytänyt muutakaan paikkaa minne kirjoittaisin tästä. Ja ajattelin tässä samalla kysellä miten muilla, onko teillä jokin turvakaukalo mukana, itse mietin et miten sen uskaltaa ottaa mukaan kun ei kaappiin mahdu.. vai onko uimahallissa jotain kaukaloita mitä voi lainata, kun miten sitä itselleen saa vaatteet päälle tai muuta jos vauva sylissä koko ajan. Ja miten sauna.. saako vauvan viedä saunaan (täällä löytyy sellainen erillinen sauna jossa alhainen lämpö). Varmaan jollekkin ihan itsestään selvyys tämä homma.. mutta mie vasta opettelen vauva elämää..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu