Uimavaipat

ggfg

He olen suunnitellut että aloitan vauvelin kanssa vauva uinnit kun huomasin että kaupasta löytyy uimavaippoja.. Mitä mieltä olette näistä vaipoista, onko ollut hyviä? Muutenkin olen nyt miettinyt asiaa, enemmänkin siltä kannalta, että miten vauvan kanssa uimahalliin. Ja en oikein löytänyt muutakaan paikkaa minne kirjoittaisin tästä. Ja ajattelin tässä samalla kysellä miten muilla, onko teillä jokin turvakaukalo mukana, itse mietin et miten sen uskaltaa ottaa mukaan kun ei kaappiin mahdu.. vai onko uimahallissa jotain kaukaloita mitä voi lainata, kun miten sitä itselleen saa vaatteet päälle tai muuta jos vauva sylissä koko ajan. Ja miten sauna.. saako vauvan viedä saunaan (täällä löytyy sellainen erillinen sauna jossa alhainen lämpö). Varmaan jollekkin ihan itsestään selvyys tämä homma.. mutta mie vasta opettelen vauva elämää..

6

1299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti -08

      oma tyttöni on jo pian 2-vuotias neiti, mutta harrastimme vauvauintia ja olemme muutenkin aktiivisesti käyneet uimassa kaiken aikaa.
      Uimavaipat toimii mielestäni hyvin. Kannattaa ottaa kalleinta laatua, niitähän ei hirveää kasaa kulu. Siihen päälle sitten tavallinen uima-asu. En ole pitänyt turvakaukaloa mukana. Mutta niitä toki näkee ihmisten tuovan ja säilyttävän yleensä pukukaappejen päällä. Helsingissä en ole ainakaan nähnyt mitään uimahallilta lainattavia kaukaloita myöskään. Kyllä mä tein ihan sillein, että silloin kun ei neiti vielä juurikaan liikkunu niin hän pötkötteli pyyhkeen päällä penkillä kun puin ja sitten kun lähti ryömimään niin sama homma mutta lattialla. eihän siinä nyt kauaa pukkareilla mee ja hätätapaukses kyl mä ainaki kaiken muun pystyn pukee vauva toises kainolossa, paitsi rintsikat =p tosin meidän tyttö on aika rauhallinen tapaus ja usein nukahtikin uinnin jälkeen.
      saunaan voi viedä alalauteille vähäksi aikaa. tosiaan mietolämpöiseen.

      • sssssssss

        Meillä oli kaukalo mukana, vuorattuna pyyhkeellä tai muovifroteella ettei kastunu. Siinä poitsu köllötti aina kun pesin tai puin/riisuin. En uskaltnu vilkasta vauvaa penkille laittaa ettei pyörähtäny alas. Muillakin oli kaukalot. Vauvauinnissa aloteltiin pojan ollessa vajaa 5kk. Uimavaippoja ei koskaan oo ollu, eikä kakkaakaan. Pissaa ne vaipat ei estä.
        Kannattaa alottaja kysyä hallista miten vaippojen kanssa on, kaikkialla ei edes saa olla ja jossain se on pakko. Uinti on kiva harrastus ja meidän nykyään 2v on kauhea vesipeto joka ei pelkää ollenkaan.


    • vauvauinnissa

      ihan turha satsata uimavaippoihin... jos vauva kakkii, niin allas pitää jokatapauksessa tyhjentää...
      lahkeelliset uimahousut jalkaan, ja menoksi!

      meillä ei vauvauintiin saanut laittaa edes uimavaippaa, koska se ei ole kovin hygieeninen.

      • kestoilija

        Meillä on imse vimsen kestouimavaippa ja hyvin toimi. En käyny vauva-uinnissa, vaan ihan tavallisesti sellaisessa uimahallissa jossa lämmin allas. Uitin vauvaa 15 min jonka jälkeen laitoin hänet vaunuhin nukkumaan (jotka sai ottaa uimahallin sisälle). Sitten jatkoin itse uimista :) Ekalla kerralla ei kannata sukeltaa, tokalla kerralla voi sitäkin kokeilla.


      • hopheijaa
        kestoilija kirjoitti:

        Meillä on imse vimsen kestouimavaippa ja hyvin toimi. En käyny vauva-uinnissa, vaan ihan tavallisesti sellaisessa uimahallissa jossa lämmin allas. Uitin vauvaa 15 min jonka jälkeen laitoin hänet vaunuhin nukkumaan (jotka sai ottaa uimahallin sisälle). Sitten jatkoin itse uimista :) Ekalla kerralla ei kannata sukeltaa, tokalla kerralla voi sitäkin kokeilla.

        Sukeltamisesta: ilman pätevän vauvauinnin ohjaajan opastusta en kyllä lähtisi vauvaa sukelluttamaan! Ei se nyt ihan niin mene, että lapsi vaan veden alle plumps... Siihen on omat tekniikkansa, eli vähitellen kaatamalla vauvan päähän vettä opetetaan veden alle menemistä.

        Vaippakäytännöt eroavat uimahallikohtaisesti. Yleensä vaipasta ei ole mitään hyötyä, se vaan kastuu ja levittää kemikaalinukkansa allasveteen. Toki voi olla kestovaippa, mutta meidän poika oli ainakin niin liikkuvainen, että tiukimmatkin uimapöksyt oli aina pullollaan vettä uinnin jälkeen. Eli mitä se litimärkä vaippa siellä auttaisi? Ja jos vaippaan tulisikin kakka, niin ei mikään vaippa pidä kakkapöpöjä sisällään. Allas pitää joka tapauksessa tyhjentää ja puhdistaa, eli ei vaipasta ole mitään hyötyä. Mutta jossain kylpylöissä missä asioita ei ajatella kovin pitkälle, olen nähnyt uimavaippapakkoja.


    • Anonyymi

      Pakkovaipat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      326
      9101
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5638
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      333
      5160
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      73
      3602
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3042
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      60
      2426
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2382
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2308
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2276
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      2173
    Aihe