Asensin Firefoxin uuden verision 3.6 ja Java hävisi.
Työkalut > Asetukset kohdassa ei ole Javaa ollenkaan, vain javascript. Esim Sammon verkkopankki ei toimi. Koneellani Java on ja se toimi ennen version 3.6 asennusta.
Poistin Firefoxin ja asensin uudelleen, mutta asia ei muuttunut. Mistä saan vanhan version 3.5 ladattua?
???
Työkalut > Asetukset kohdassa ei ole Javaa ollenkaan, vain javascript. Esim Sammon verkkopankki ei toimi. Koneellani Java on ja se toimi ennen version 3.6 asennusta.
Poistin Firefoxin ja asensin uudelleen, mutta asia ei muuttunut. Mistä saan vanhan version 3.5 ladattua?
???
Vastaukset 13
Vanhimmat
Käy lataan java uudestaan?
Asensin vielä kerran Firefoxin, mutta asennuksessa valitsin ruksin "poista vanhat tiedot...".
Java toimii, mutta sitä EI VOI edelleenkään valita päälle/pois kohdassa Työkalut > Asetukset!
Mitä pelleilyä tämä on?! Käsittääkseni Javaa ei kannata pitää päällä koko ajan, koska se on turvallisuusriski.
Java voi olla aina käytössä. Javahan on myös Sampo Pankkisi verkkopankin turvallisuuden perusta ;)
Jos heti uskoo kaikkiin turvallisuusarveluhin julkisuudessa sellaisenaan, netin käyttö pitäisi lopettaa.
Myös Javaa kehitetään koko ajan, ja update 18 on siinäkin paras.
Toimi, SAMMON VERKKOPANKKI ENÄÄ MILLÄÄN JAAVOILLA,olen ollu SAMPOON yhteydessä ,4,kertaa,mutta en ole saanu verkkopankkii toimiin heidän ohjeista huolimatta,KAIKKI NÄYTTÄÄ OLEVAN KUNNOSSA,MUTTA PÄÄSTYÄNI KIRJAUTUMAAN SISÄÄN VERKKOPANKKIIN,se alkaa jumittuu,jos yrittää jotain tehdä,esim maksaa laskuu.En tiiä enää konstii mitä tehä.Pankin vaihto ehkä parasta.Kaikki mahdolliset päivitykset on tehty,mitä voi.
Mobiilipankki on viimeinen oljenkorsi , ei kovin häikäisevä, mutta toimii:
https://suomi.sampopankki.fi/link/3gmobilbank
Sammolla on myös miniverkkopankki, joka toimii ilman javaa. Ei ole vaan niin jouheva käyttää, mutta toimii.
Tiedän kyllä Mobiilijutun...olis vaan ollu mielenkiintosta tietää mistä johtuu toimimattomuus firefox selaimella.En ole saanut Sampopankilta,enkä mistään muualtakaan tyhjentävää vastausta tai ohjetta pulmaan.Ei voi olla JAAVASTA KIINNI,OLEN NE UUSINUT, SAMPOPANKIN OHJAAJAN OPASTUKSELLA.
Moi!
Mulle kävi just samoin.Kun tyrkkäsi asennuksen jälkeen javan sivuille esim. error 1714 takia, niin otin yhteyttä sillä sivulla oleviin expertteihin.Siellä oli Dan007 niminen kaveri,joka otti yhteyden koneeseeni ja itse lähes tulkoon vain katselin.Makso 45$, mutta oli korjaaja sen arvoinen.Nyt pelaa uusin firefoxi ja uusin java.
Rupesin tässä omaani katseleen ja huomasin, että ei minullakaan näy mitään vaihtoehtoa Javan ruksaamiseksi Firefoxin versiossa 3.6, eli ko. paikkaa ei mainita työkaluissa. WinXPpro kyseessä. Siitä huolimatta kyllä kaikki pelaa täysin. Mikähän juttu siinä on kyseessä ja onko muillakin version 3.6 käyttäjillä sama tilanne?
Taitaa olla joku vika jäänyt versioon. ei näy vaihtoehtoja.
Siis onkos tämä versio piraatti tai joku viruskasa? Olin lataavinani sen oikealta sivulta. Mistä voi tsekata aitouden?
http://www.mozilla-europe.org/fi/firefox/ tuosta aito versio.
Kyllä minulla java-pohjaiset sivut toimivat jopa entistä paremmin
Heippa
Viimesimmässä Mozilla Firefoxissa on päätetty ettei toimi vanhemmat javat rajana versio Java 1.6.0_10
Mozillan englanninkielinen tiedote: http://support.mozilla.com/en-US/kb/Using the Java plugin with Firefox
Uusimman javan www.java.com > Free java download > Install > Close