Studio

Moi kaikille,

olen rakentamassa studiota lauttasaareen.
Käytän sitä pääasiallisesti itse mutta kiinnostaa tietää löytyykö muita kuvaajia, joita kiinnostaisi vuokrata sitä minulta kohtuuhintaan.
Salamat, taustat jne löytyy
1210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moi!
Varmasti löytyy, jos pidät hinnan kohtuullisena. Jo pidemmälle ehtineitä harrastajia on varmasti vaikka kuinka paljon, ja joskus jokainen haluaisi vaikkapa lahjana tutuilleen ottaa jonkun kauniin muotokuvapotretin studio-olosuhteissa.
Toinen potentiaalinen porukka löytyy sitten meistä aloittelijoista, jotka varmasti tarvitsisimme myös vähän apua valojen käytössä. Tää porukka sen sijaan voisi hyvinkin vuokrata studion vaikkapa 2henkeä kerrallaan pariksi kolmeksi tunniksi, ja ottaisi mielellään pientä ohjausta vastaan alkuun valojen käytöstä. Uskon, että samaiset henkilöt mielellään harjoittelumielessä vuokraisivat tilaa melko useinkin, jos hinta pysyy asiallisena. (ja pianhan valojen siirtely ja säätö onnistuisi varmaan ilman apuasi)

Itse vasta järkkärin ja valokuvauksen salojen alkeisiin tutustumassa, mutta työkkärin kurssilla studiokuvauksen yhteydessä juuri hiljakkoin puhuttiin muutaman oppilaan kanssa siitä, kuinka mukava olisi päästä hommaa harjoittelemaan oikein ajan kanssa ja useampaan kertaankin. Nyt kurssin yhteyteen ympätty studiokeikka meni niin, että studiolla tuli pikainen esittely valoista ja niiden käytöstä, jonka jälkeen ammatti-ihminen hoiteli valot, ja keskityimme vain kameraan ja kuvaamiseen. Aikaa oli ruhtinaalliset 1/2 tuntia per kuvaaja, hinta 20€/henk. Koska ryhmä oli melko suuri, ymmärrän ajan vähyyden, mutta hinta tuntui suolaiselta... Seuraavalle vastaavalle studiotunnille osallistujia on todennäköisesti huomattavasti vähemmän, jolloin mahdollisuus lie puolentoista tunnin aikaan, mutta siitä sitten kyseinen studio veloittaa 60€/henk. Tässä tapauksessa hintaa tietysti puoltaa se, että jonkinlaisen tuntikorvauksen studiolla hyörivä (osaomistaja) saa omasta ajankäytöstään, mutta tälle studiolle ei ainakaan ole mahdollista vuokrata ns. "omaa aikaa" ilman omistajaa, vaikka kurssin varsinainen opettaja onkin mukana.
Mietippä vähän hintapuolta! Minkälaiseen hintaan olisit valmis vuokraamaan studiosi esim kolmeksi tunniksi osaavammalle, jolle vaan avaat siis oven? Entä minkälaiseen hintaan 3tuntia, jos toivoisimme valojen käytöstä pientä opastusta, eli pyörisit siellä kenties tunnin verran apuna? Olisiko arki halvempaa kuin viikonloppu? Monenlaisia vaihtoehtoja varmaan olisi mietittävänä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


studio68 kirjoitti:

Moi kaikille,

olen rakentamassa studiota lauttasaareen.
Käytän sitä pääasiallisesti itse mutta kiinnostaa tietää löytyykö muita kuvaajia, joita kiinnostaisi vuokrata sitä minulta kohtuuhintaan.
Salamat, taustat jne löytyy

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu