Niin eli 1.7 Ghztan intel pena nelonen ja 512mb muistia, windows 2000 professional sp4 ja 120gtn kovalevy. Voiko koneesta tehdä jonkun joka tekee jotain 24/7 vai mitä kannattaa tehdä. En lahjoita, myy, tai muuta ja pysyn 2kssa ja en sammuta systeemiä. Mitä kannattaa tehdä ja voiko tehdä semmosen jutun et se olis kokoaja päällä ja siit olis hyötyy esim joku palvelin. Ja voiko joku neuvoa jos mul on sivut html muodos nii miten saan ne "julkaistua" eli miten saan ne nettiin sillee et tää kone on palvelimena ja mitä oohjelmia tarvii et sen voi tehä. Ja ohjeet mahdoollisimman selkokielellä esim.
1.Asenna se ja se
2. Klikkaa siitä ja siitä
3. Siirrä tiedostot sinne ja sinnä
Ja pitääkö mun kirjottaa tän koneen joku ip osote et pääsen niihin käsiksi??? Helppiä ja ei trolleja/vittuilua!!!
1.Asenna se ja se
2. Klikkaa siitä ja siitä
3. Siirrä tiedostot sinne ja sinnä
Ja pitääkö mun kirjottaa tän koneen joku ip osote et pääsen niihin käsiksi??? Helppiä ja ei trolleja/vittuilua!!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Muistikampoja saa, ja muuta tuo ei tarvitsekaan pyörittämään mitä hyvänsä käyttöjärjestelmää.
Nykyisessäkin kokoonpanossa menisi XP tai mikä hyvänsä Linuxin jakelu. Eikä kiintolevykään mitätön ole.
Vanhuus on kai sekin suhteellista.
Tuohan kelpaa lähes mihin tahansa hommiin mitä voi tietokoneilla tehdä. Teräväpiirtovideot, pelikäyttö ja jotkut todella raskaat ohjelmat pois lukien. Windows 2000:n joutuu kuitenkin vaihtamaan pois jo tämän vuoden aikana mikäli aiot nettipiuhaa pitää kiinni, koska Microsoft lopettaa reikien paikkauksen kesällä, ja yli 3kk ei ole turvallista käyttää ylipäivättynä.
Jos sitten haluat siitä palvelimen niin varmaan kannattaisi laittaa joku sellainen käyttis mikä on hyvä palvelin käytössä. CentOS esimerkiksi.
1. Hae käyttökärjestelmän levykuva, löytyy googlella käyttöjärjestelmän nimeä hakemalla.
2. Kirjoita se CD/DVD:lle sillä tavalla, että kone voidaan käynnistää siitä levyltä.
3. Käynnistetään tietokone asennusmedialta, seurataan ohjeita kun asennetaan ja lopuksi päivitykset sisään. Mainitsemassani CentOS:ssa päivitykset tehdään yum -nimisellä ohjelmalla.
renderöinti.
1. Opettele se
2. Asenna se ja se jne
Koneen pitää taatusti olla päällä ja töissä 24/7
Kotisivujen teosta en osaa sanoa mitään, mutta jos kerran oikein haluat pitää konetta päällä 24/7 niin anna se koneaika ihmeessä tieteen käyttöön.
1) Asenna BOINC (boinc.berkeley.edu)
2) Valitse kiinnostava projekti ja luo tili kyseiseen projektiin (projekteja löytyy BOINCin sivulta)
3) Kerro BOINC -ohjelmalle tilin tiedot, niin BOINC lataa "tekemistä" kyseisestä projektista.