Kirjoitanpa minäkin omani tänne,kun olen mielenkiintoisena lukenut noita teidän juttuja. Tos muutama talvi sitten tuli vähän leikittyä moottorikelkalla. Tuli lähdettyä kelkalla leikkimään yhden pienen sulan kanssa,ja typerä kun olin, niin ylittämään sitä aina rantaa kohti.(KYLLÄ,TÄMÄ OLI TODELLAKIN ELÄMÄNI ROHKEIN PÄÄHÄNPISTO...). Tai en mä kerenny ylittää kun kerran,kun kohtalo oikeestaan puuttu peliin.No siinä rannassa oli törmä,ja kelkka otti kunnon "loikat" yms.heitti mut kyydistä poies.Tipahin ilmasta noin puolentoista metrin korkeudelta olkapää edellä alas. Kipua oli tosiaan ihan mukavasti. Ajelin kotiin. Illalla kipu vain paheni.Menin seuraavana päivänä lääkäriin.Turvotusta oli solisluun kohdalla.Lääkäri sanoi heti että "murtunuthan tämä on".Määräs röntgenkuviin. No,seuraavana päivänä kun menin uudestaan lääkäriin, kuva(t) oli aika järkyttävä. Lääkäri laski että solisluussani oli kahdeksan murtumaa. Eikun maakunnan keskussairaalaan leikkaukseen. "Toivoa kuulemma kumminkin on,kun olen näin nuori". Siellä pistettiin solisluuhun metallilevy,mikä sitoo luunpalaset toisiinsa kiinni. Yksi erillään oleva luunpalanen jouduttiin sitomaan kiinni jollakin "lekureitten" vaijerilla. Kuus viikko kuljin käsi siteessä. Käytännön parantumiseen meni vähän reilut puoli vuotta. Mutta semmonen turta olo siitä solisluun kohalta ei ole hävinnyt vieläkään (onnettomuus oli siis alkutalvella 2000),ja todennäköisesti ei tule ikinä häviämätkään. Siinä on lisäks n.1 cm leveä,10 cm pitkä (SELVÄ) leikkausarpi,vaikka on jo aikaa. Ja solisluusta kohta (ei siis leikkauskohta) on ihmeesti vähän kohollaan,iholla on siis eräänlainen patti.
Moottorikelkkatapaturma
Toomas_75
1
870
Vastaukset
- pingu
mun veikalla oli vähän sama meininki, se hyndäs ja jotenki pääs kelkka pyörähtää ja sitten tuli maahan veikka alimmaisena ja kelkka siinä päällä. Oli helvetin pahannäköstä kun isukki sattu tuon nauhalle ottamaan, olihan nää hyppy harjotuksia, no anyway veikka selvis venähdyksillä, eli olipa onni matkassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678