siis tarkoitin sitä että kun marsuni on kastroloitu niin kuinka kauan siinä menee että sille saa laittaa tytön kaveriksi ettei tyttö marsu tule tiineeksi? vastatkaa kiitos pian!!
kiitoksia paljon etukäteen jos voitte auttaa
kiitoksia paljon etukäteen jos voitte auttaa
Vastaukset 7
Vanhimmat
vastatkaa joku tarviin apuaa!!!!!!!!!!!!!! tai voisitteko auttaa? tarvitsen apuaa!
Urosmarsu kastroidaan. Leikanneesta lääkäristä riippuu varoajan pituus, mutta yleensä se on n.4 viikkoa. Jotkut sanovat että parikin viikkoa riittää, mutta vanhan naarasmarsun ollessa kyseessä ei kannata ottaa vahinkoraskauden riskiä, se 4 viikkoa kun ei kuitenkaan ole mikään älyttömän pitkä aika.
kiitos, me ajateltiin ottaa sellane 5-7viikkonen naaras. onko se hyvä?
Mutta muistakaa sitten pitää se kunnon varoaika, noin nuorellekkin marsulle on tiineys ja synnytys on vaarallinen.
Ja uroksenhan pitää sitten olla väh. 6kk jotta sen voi kastroida. Yläikärajana voisi pitää n. 3-4vuotta, jonka jälkeen pitää kysyä lääkärin mielipidettä kastroinnista marsukohtaisesti. Yli-/alipainoinen, sairas, vanha ym. urosmarsu kuolee paljon todennäköisemmin kastraatiossa, kuin nuori ja terve yksilö.
joo meidän marsulla ei ole ollut mitään. mut eikö 5kk käy?
Liian nuorta urosta ei voi kastroida, jos uros on 5kk niin pitää kysyä lääkärin mielipidettä asiasta, se kun on vielä sen verran nuori ettei ehkä ole kunnolla kehittynyt. Uskon että lääkäri käskee odottamaan siihen 6kk asti ennenkuin alkaa leikkailemaan poikaa.
en jaksa odottaa... paitsi jos ostetaan hilma jo aikasemmin eri häkkiin :) mutta kiitos kuitenkin