Corollat tehdään Etelä-Afrikassa ?

Onko tosiaan näin? Eli kaikki Suomeen tuotavat Corollat koottu Etelä-Afrikassa?
11473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

09 ainakin

Äänestä
  • Valmistusmaa Turkki.Hyvin toimii.

    Äänestä

ikävä kyllä olla. Jos valita saisi, niin ilman muuta ottaisin ennemmin japanissa kasatun corollan.

Äänestä
  • Itselläni on -07 ja se on Japanissa tehty. Virheetön ja hyvä tuote on ollutkin.

    Silti tässäkin on se amerikkalais-kanadalainen CTS-kaasupoljin eli komponentteja tulee siis ympäri maailmaa. Niin, lieneekin itsestäänselvää ettei tuossa polkimessa ole vikaa ollut silti :)

    Käyttäisivät vain japanilaisia komponentteja ja tekisivät kaikki autot Japanissa. Kyllä siitä lisähintaa maksaa vaikka EU rangaistustullia pistääkin päälle.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Itselläni on -07 ja se on Japanissa tehty. Virheetön ja hyvä tuote on ollutkin.

    Silti tässäkin on se amerikkalais-kanadalainen CTS-kaasupoljin eli komponentteja tulee siis ympäri maailmaa. Niin, lieneekin itsestäänselvää ettei tuossa polkimessa ole vikaa ollut silti :)

    Käyttäisivät vain japanilaisia komponentteja ja tekisivät kaikki autot Japanissa. Kyllä siitä lisähintaa maksaa vaikka EU rangaistustullia pistääkin päälle.

    Joo tuo on paskamaista että noilla ameriikkalaisilla rihkamaosilla osilla pilataan luotettava japanilainen auto, ..keleen kanaattalaiset, näitten kanaattalaisten valmistamia antureita ja muuta elektroniikkaa on ilmeisesti lähes jokaisessa autossa merkistä/mallista riippumatta.

    Niin ittelläkin -07 rolla ns. aito japsi.

    Äänestä

Tietäähän sen ettei rullahuulet osaa mitään autoja kasata.

Äänestä

Etelä-Afrikkalaisella halpatyövoimalla kasataan, Kiinassa halpatyövoimalla valmistetuista osista!

Äänestä
  • kvartaalitalous ja kova tuloksenteko on, tehdään missä halvimmalla voidaan ja mistä osat pienimmillä kustannuksilla saadaan. Vastuu jää ostajalle ja viat korjataan takaisinkutsuina jos tulevat julkisuuteen. Tällä hetkellä Afrikassa huomenna jossakin vielä edullisemmassa paikassa.

    Äänestä

...paskaa siis kuin Meksikossa kasatut VW Golf variantit ja Jetat. Eikö ne pösilöt voitonahneet Toyodat ja muut mafiapomot tajua että merkin lähtökohta eli moitteeton laatu EI onnistu missään kehitysmaassa kasaamalla! Osa alihankinnastakin tulee kasausmaasta, esim. Jettan koeajossa v.2005 TM:ssä mainittiin että 70% osista tehdään Meksikossa!

On naiivia ajatella, että työnlaatu, oman työnjäljen arvostus ja moraali olisivat kaikkialla samat, jos vaan työnjohto, tuotantosysteemi jne ovat samat. Ei se niin ole. Jos työnjohtaja ja laaduntarkastaja ovat manjaana-miehiä tai Zulu-heimon poppamiehen poikia, ei hyvä seuraa. AINOA maa jonka työnjälkeen luotan, on aito japsi. Se kuuluu kulttuuriin vuosituhansien ajalta, pyrkimys moitteettomaan työhön, ja virheet ovat harakirin paikka (menettää kasvonsa yhteisössä).

Äänestä
  • luota enään Japsiinkaan,oli ongelmallisempi kuin 2edellistä Turkissa kasattua Corollaa!

    Äänestä

Niin ne tulee kaikki autot eri maista nykyisin. Emme enää saa kotimaisia Uudessa kaupungissa osin suomalaisista alihankintaosista kasattuja Saab 96, 99 tai 900 autoja.
Eikä kunnon Ruotsissa osin suomalaisiakin alihankinta osia sisältäviä ja suomalaisten kasaamia Volvo 940 autojakaan enää saa uutena Mutta onneksi nimimerkillä vielä on viimeisin classic malli. Hyvin kulkee yli kymmenvuotiaskin.

Rouvalla on ollut Toyotia: Ranskassa kasattu Yaris, Turkissa kasattu Auris olivat moemmat OK. Nyt on ajossa Briteissä kasattu Auris diesel. Kaikki ovat siis toimineet TÄYSIN moitteitta. Myös tämä nykyinen "made in EU" brittiläinen diesel Auris on ollut hyvä ! Eikä ole kaasupedaalitkaan jumitelleet -vielä (?). Toki nyt mahdollista lehdissä kuulutettua "takaisinkutsu kirjettä" merkkihuoltoon odotellaan, jos milloin tulee.
Oikeinkin hyvin siis "made in EU" Auris toimii, kuten toimi Turkkilainenkin. Samoin dieselautossakin näköjään tarkenee kylmänäkin talvena, kun on tämä vebasto lisälämmitin vakiona. Nytkin aamulla -30 ast C mutta eipä menoa haittaa..

Autotarinoitahan ja mielikuvia automerkeistä meillä "automiehillä" siis riittää. Voisin siis toki jatkaa tähän perään vielä työtoverini kokemuksista lähes amerikassa eli Meksikossa kasatusta autosta: VW Jetasta.
Mutta taidanpa säästää sen auton "takuuajan sairaskertomuksia" johonkin toiseen viestiin ja oikean merkin palstalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nipponisti,,.. kirjoitti:

Onko tosiaan näin? Eli kaikki Suomeen tuotavat Corollat koottu Etelä-Afrikassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu