Pitäkääpä nuoret mielessä tämä: _todennäköisin kotona tapahtuva uhkatilanne on tulipalo_. Pitäkää siis ensiasunnosta lähtien aina palovaroittimet toimivina ja pitäkää eteinen tyhjänä tavarasta koska nimenomaan eteinen on pääasiallinen pakotie tulipalon syttyessä.
Jos tulipalo kuitenkin pääsee syttymään, ei ole syytä leikkiä sankaria. Aikaa pelastautumiseen on noin yhdestä kolmeen minuuttiin, jonka jälkeen yleislämpötila kämpässä saavuttaa maagisen 800 asteen rajan. Tapahtuu yleissyttyminen, jolloin kaikki kämpässä syttyy palamaan, myös palokaasut syttyvät.
Kämpästä poistutaan matalana, koska savupatjan alla lämpötila on siedettävä poistumisen aikana, eikä myrkyllisiä palokaasuja juurikaan ole. Märkä kangas nenän ja suun edessä suojelee muutaman sekunnin ajan palokaasuilta. Typerintä on melkein päästä karkuun, mutta kuolla häkämyrkytykseen.
Palovaroittimen ääni ei koskaan ole mikään vitsi, vaan siihen on joka kerta suhtauduttava vakavasti.
Jos tulipalo kuitenkin pääsee syttymään, ei ole syytä leikkiä sankaria. Aikaa pelastautumiseen on noin yhdestä kolmeen minuuttiin, jonka jälkeen yleislämpötila kämpässä saavuttaa maagisen 800 asteen rajan. Tapahtuu yleissyttyminen, jolloin kaikki kämpässä syttyy palamaan, myös palokaasut syttyvät.
Kämpästä poistutaan matalana, koska savupatjan alla lämpötila on siedettävä poistumisen aikana, eikä myrkyllisiä palokaasuja juurikaan ole. Märkä kangas nenän ja suun edessä suojelee muutaman sekunnin ajan palokaasuilta. Typerintä on melkein päästä karkuun, mutta kuolla häkämyrkytykseen.
Palovaroittimen ääni ei koskaan ole mikään vitsi, vaan siihen on joka kerta suhtauduttava vakavasti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...vielä että pitäkää ehdottomasti sammutuspeite keittiön seinällä ja VÄHINTÄÄN yksi vaahtosammutinpullo mieluiten sellaisessa paikassa, josta se on helppo tavoittaa tulipalon syttyessä missä asunnon osassa tahansa, ts. säilyttäkää sitä asunnon keskiosassa. Opetelkaa sekä sammutuspeitteen että vaahtosammuttimen käyttöä, ja vaihtakaa palovaroittimienne paristot säännöllisesti vähintään kerran vuodessa.
Ja jos vielä huomaatte, että vieraillessanne ystävänne luona häneltä ei löydy ainuttakaan palovaroitinta, ostakaa se hänelle pikimmiten vaikkapa syntymäpäivälahjaksi, tai jos mitään varteenotettavaa juhlapäivää ei ole lähistöllä, antakaa se vaikkapa ystävänlahjaksi, eihän sitä nyt aina tarvitse erityistä syytä lahjan antamiseen!
Miettikää, kumpi olisi huonompi vaihtoehto, muutaman euron menetys vai se, että sinä itse/ystäväsi kuolee?
Sammutusvälineiden käyttöä voi aika ajoin opiskella muutaman tunnin mittaisella kurssilla. Toinen tapa on kerätä kokoon kaveriporukka, ja pyytää vaikka paikalliselta VPK:lta (virallisesti sopimuspalokunnalta) opastusta, tosin useimpien kaupunkien pelastuslaitokset ovat myös valmiita kouluttamaan.
Tämä on muuten harvinaisen asiallinen ketju, ei tosin koske ainoastaan nuoria, voi olla että keski-ikäisillä on jopa heikommat sammutus-/pelastautumisvalmiudet :/
varoittelet, eivät he ymmärrä asiaa ollenkaan. Jos ymmärtäisivät, olisiko Naantalissa tullut niin pahaa jälkeä?!
Naantalin palo taisi pääasiassa saada aikaan helvetillisen tuhon, koska palo syttyi kerralla yleissyttymisenä, räjähtämällä. Nuorilta loppui yksinkertaisesti aika pelastautumiseen. Sammunut tai nukkuva ihminen on tällaisen tulipalon syttyessä käytännössä kuolemaantuomittu. Palovaroittimet eivät toimineet missään vaiheessa naantalin tulipalon syttyessä, joten pelastautumiseen jäi hyvin vähän aikaa. Naantalin palo oli kaikin tavoin poikkeuksellisen raju tulipalo, eikä vähiten siksi, että puurakenteinen omakotitalo suorastaan ruokki paloa koska avointa palotilaa oli paljon.
Nuorilla on varmasti ymmärrystä sen verran, että kun savua alkaa olla näkyvästi, on aika poistua. Myös palovaroittimen ääni on selkeä signaali, joka käskee poistumaan talosta heti. Ensimmäinen prioriteetti on pelastaa itsensä ja vasta seuraava prioriteetti on muistaa soittaa palokunta paikalle. Kavereita ei tietenkään jätetä palavaan taloon, jos pelastaminen on mitenkään mahdollista.
Alkusammutusvälineiden hallinta on todella hyödyllinen taito, etenkin sammutuspeitettä pitää yksinkertaisesti osata käyttää. Sillä ostaa mahdollisesti minuutin pari lisää aikaa pelastautumiseen, tai saa palon alun sammutettua. Jauhesammutinkaan ei ole lainkaan huono idea. Itse asiassa se pitäisi vaatia joka kodin välineeksi.
http://www.youtube.com/watch?v=mJzy9h_vsUU&feature=related
"Käyn kohti sinua Herrani" Tunnetaan alkuperäisellä nimellä "Nearer my god to thee" .
Videon versio on kaunis uruilla soitettu sovitus kunnioittavan hitaalla tempolla soitettuna.
Muistuttaisin vielä, että ottakaa kotivakuutus.