Onnistuin polttamaan pöytäliinat kynttilällä ja ruokapöydän pintaan tuli musta hiiltynyt jälki (ei ihan pieni).
Pöytä on lakattu, jossa valkeat tolppajalat. Pöydän kannen reunat on pyöristetyt ja päädyt vähän kaarevat. Koko n. 90 x 160 cm.
Mitähän mahtaa maksaa kunnostaminen - hionta ja lakkaus?
Mietin onko aiheellista kysellä kotivakuutuksesta korvauksia. Ei tietenkään, jos ei kustannukset nouse kovin korkealle.
Ruokapöydän hiomisen hinta?
14
13734
Vastaukset
- eski345
on käsityötä, sen hinnalla saat uuden pöydän.Tuntiveloitus työstä 40-60e/h. Hiominen hidasta puuhaa....
- uskot- -
Näitä "ostauus" tyyppejä ja heität menemään satoja euroja niin hanki laadukas sikli, eli silityslevy rautakaupasta ja opettele käyttämään sitä OIKEIN, sillä vetelet pöydän lakkapinnan sileäksi ja lakkaat uudelleen, tuskin se puu on palanut pilalle. (Siis opettele ensin johonkin höylälaudan pätkään kumpikin toimenpide)
- Kirsikka60
Pöydän pinnassa on oikeasti palanut (=hiiltynyt) kohta, joka vaatii hiomista. En ole tutkinut miten syvälle se ehti mennä, ei kovin pahasti kai kuitenkaan. Varsinainen lakkapinta näissä nykyisissä kalusteissa on melko olematon.
Itse sitä ajattelinkin yrittää kunnostaa, kun muutenkin olen jo jonkin aikaa harkinnut pöydän siistimistä, kun on elämisen jälkiä kuitenkin jotain. Nyt vaan menee syvemmälle tuo operaatio!
Hintaa tässä nyt vaan yritänkin selvittää, tuon korvausjutun takia. No kai vakuutusyhtiölläkin on jonkinlainen arvio korjauksen kustannuksista? - sepe889
Kirsikka60 kirjoitti:
Pöydän pinnassa on oikeasti palanut (=hiiltynyt) kohta, joka vaatii hiomista. En ole tutkinut miten syvälle se ehti mennä, ei kovin pahasti kai kuitenkaan. Varsinainen lakkapinta näissä nykyisissä kalusteissa on melko olematon.
Itse sitä ajattelinkin yrittää kunnostaa, kun muutenkin olen jo jonkin aikaa harkinnut pöydän siistimistä, kun on elämisen jälkiä kuitenkin jotain. Nyt vaan menee syvemmälle tuo operaatio!
Hintaa tässä nyt vaan yritänkin selvittää, tuon korvausjutun takia. No kai vakuutusyhtiölläkin on jonkinlainen arvio korjauksen kustannuksista?pintakäsittelijä/entisöijä kotiin tekemään arvio vakuutusyhtiötä varten, tekee sen kirjallisena, maksaa jotakin, kysy puhelimessa.
- atlatl
sepe889 kirjoitti:
pintakäsittelijä/entisöijä kotiin tekemään arvio vakuutusyhtiötä varten, tekee sen kirjallisena, maksaa jotakin, kysy puhelimessa.
...naapuriltasi nauhahiomakone ja hyvällä säällä hiaiset pöydän puhtaaksi vaikka ulkona ja sitten eikun uutta lakkaa pintaan.
Yhden päivän homma ja säästyy valuuttaa. - koristepuuseppa
atlatl kirjoitti:
...naapuriltasi nauhahiomakone ja hyvällä säällä hiaiset pöydän puhtaaksi vaikka ulkona ja sitten eikun uutta lakkaa pintaan.
Yhden päivän homma ja säästyy valuuttaa.ensinnäkin, en epäile asian tuntemustasi,
mutta ihan ensimmäisenä kysyisin mitä materiaalia pöytä on?
ei monestikaan ole ihan niin itsestään selvää.
jos on massiivi puuta niin voi hioo jos jotain muuta ei onnistu.
saako jalat irti vaikuttaa hiomiseen aika oleellisesti.
hiomiseen ehkä muutama tunti,
pintakäsittely saman,
ehkä koko homma 7h a 39€
muutama litra lakkaa ja mahdollisesti petsiväriä vähän.
alv
sanoisin että pyöreesti 350e sis alv
plus rahti.
pitäis saada kuva. niin tietäis lisää.
toivottavasti oli apua. atlatl kirjoitti:
...naapuriltasi nauhahiomakone ja hyvällä säällä hiaiset pöydän puhtaaksi vaikka ulkona ja sitten eikun uutta lakkaa pintaan.
Yhden päivän homma ja säästyy valuuttaa.huomattavasti hankalampi tasaisilla pinnoilla mitä epäkesko, minun mielestä siis.
on siinä, miten syvältä löytyy tulen tummentamat jäljet.
Jolloin tulee kysymys löytyykö sopivanväristä kittiä tai muuta keinoa jolla syntyneen kuopan saa tasaiseksi.
Kotivakuutus, riippuu kahdesta asiasta, mikä on omavastuu ja milloin pöytä on ostettu.
Huonekaluista en tiedä, esim. tietokoneen arvo alenee 10 %/vuosi.- myyjyjj
pah 40,30,25,20,,, parremmin noin
- Huonekaluentisöintiä
missäpäin pöytä sijaistee?
Jos suht lähellä varsinaisuomea niin 2008 keväällä valmistunut maalari voisi otttaa sen työn alle.
En usko että paljoa tulee maksamaan, ei ainakaan tuota yli 300e luokkaa. Teen yksityisenä, en yrityksenä. Verottomana mieluiten.
Pistä kuvaa pöydästä mailiin: [email protected]
Tässä numeroni: 041-4935714- koristepuuseppa
toiset tekee työkseen ja rehellisesti ja maksaa veronsa ja tottakai työllä takuu on
toiset mainostaa tekevänsä "pimeesti" halvemmalla....
reilukerho kokoontuu. - käsityöläinen59
sortuko ihmiset teettämään töitänne näillä autotallinikkaroijilla, heillä ei ole mitään vastuuta eikä takuuta töistänsä, kunnon rehellinen yrittäjä tekee kuitilla ja maksaa veronsa!!
- kolineli
Tarvitsetko apua ruokapöydän tai muun huonekalun kunnostukseen? Varmaankin helpoin tapa nykyään löytää tekijöitä on https://kodinplaza.fi/ kautta. Tavoitat yhdellä tarjouspyynnöllä useita yrityksiä.
- Anonyymi
kodinplaza.fi avulla tavoitat helposti yhdellä tarjouspyynnöllä alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet palveluntarjoajat, mikäli tarvitset apua huonekalujen entisöinnin kanssa tai haluat vertailla tarkemmat hinnat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit916094KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495515Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071748- 1141611
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351453