Sammal riesana

Topi

Sammal yrittää sitkeästi vallata alaa pihallamme. Sammalsyöppöä on kokeiltu, ei ole auttanut. Pitäisikö multa vaihtaa kokonaan, jotta ongelmasta päästäisiin?

15

28173

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reju

      Jos sinulla on puulämmitys,niin tuhka on hyvä ja toinen kalkitus. Sitten ravinteita perään. Kesällä ei kannata ruohikkoa leikata hyvin lyhyes,jotta ruoho pääsee tukehduttamaan pikkuhiljaa sammalta. Ravinteita maltillisesti eikä pidä unohtaa syyslannoitusta. Sitten vielä,onko maa liian tiivistä,siihen auttaa ilmstointi.Jos ei ole iso piha,niin onnistuu muutama naula lautaan kiinni ja lauta narulla kenkään kiinni ja kävelemmän.

      • Ville

        Toisaalta, onko sammal pakko nähdä riesana? Mukavahan sammalen päällä on paljain jaloin tassutella. Eikä tarvitse leikata!


    • kasvattaja

      Ensinnäkin suosittelen runsasta kalkitusta nyt heti keväällä. Älä käytä rakeista kalkkia, kestää kauemmin että sulaa.
      Toiseksi todennäköisesti puutarhamaasi on liian savipitoista ja tiivistä. Siihen auttaa puutarhan ilmastointikenkien osto ja niillä kävely. Kenkiä saa vaikka rautakaupasta. Kun olet kävellyt, levitä nurtsille hiekkaa, jotta se pysyisikin ilmastoituna. Nurmikon juuret tarvitsevat happea elääkseen.
      Onko nurmikko kylvetty oikealla, paikkaan sopivalla siemenseoksella? Niissä pätee sääntö "hyvää ei saa halvalla", niin että parhaimmat nurmikkolaadut maksavat eniten.
      En heti lähtisi multaa vaihtamaan, on aika kallis toimenpide. Jos em. keinot ei auta, mullan voi kääntää, kalkita, lannoittaa ja hiekottaa. Ja sitten eikun uudet kunnolliset siemenet ja kova kastelu itämisvaiheessa.

    • Mickelson

      Kaveri vuokrasi viime keväänä ruoholeikkurin missä spesiaaliterä. Terästä roikkui pienet ketjut jotka rikkoivat sammaleen. Viikossa nurmikko kasvoi takaisin ja sammal oli poissa. Onko tämä suositeltavaa?

    • hihhuli

      mikäli sammal ei vielä ole vallannut kokonaan nurtsiasi kokeileppa sammalkiller merkkistä ainetta. Mulla ainaski tepsi hyvin.

    • Jokke

      Sammal minullakin riesana. Olen samaa mieltä siitä, että paikotellen se on ihan kaunis maanpeittäjä, mutten välttämättä halua sitä joka paikkaan.

      Nyt olen hankkinut koneellisen sammaleenpoistajan, mutta miten päästä eroon kaikesta irronneesta sammaleesta. Se ei kokemukseni mukaan kompostoidu kunnolla ja 3000 neliön hoitamattomalta tontilta irtosammalta kertyy todella paljon, vaikka osan jättäisikin varjoisempiin paikkoihin.

      Hyvästä neuvosta olisin todella kiitollinen.

      • MikkoR

        Millaisen sammaleenpoistohärvelin olette hankkineet? Hinta? Ostopaikka?


      • Janmann
        MikkoR kirjoitti:

        Millaisen sammaleenpoistohärvelin olette hankkineet? Hinta? Ostopaikka?

        Mistä voisi vuokrata koneellista sammaleenpoistajaa? RK`t ja Ramirentit on kierretty.. Niistä ei apua löytynyt. Muutamat taimimyymälät ovat aikoinaan vuokranneet, muttei enää. Syynä, koneet kokoajan rikki ja varaosat kalliita. Kaikki vinkit miel. kaakkoissuomesta ovat tervetulleita.
        Hauskaa kesän alkua vaan kaikille..


      • MikkoR
        Janmann kirjoitti:

        Mistä voisi vuokrata koneellista sammaleenpoistajaa? RK`t ja Ramirentit on kierretty.. Niistä ei apua löytynyt. Muutamat taimimyymälät ovat aikoinaan vuokranneet, muttei enää. Syynä, koneet kokoajan rikki ja varaosat kalliita. Kaikki vinkit miel. kaakkoissuomesta ovat tervetulleita.
        Hauskaa kesän alkua vaan kaikille..

        Tein sitten pikaisen hankinnan. Ostin Bosch AMR 32 F sammaleen poistajan, sähkökäyttöisen. Kone on ehkä isolle pihalleni aika pienitehoinen, mutta kyllä sammal lähtee. Ei vain uskoisi kuinka paljon sitä jätettä todella syntyy. Kottikärryllinen tulee hetkessä. Hinta RAUTIASSA 129,90€, mielestäni edullinen. Voittaa kyllä mennen tullen rankan haravoinnin.


      • janmann
        MikkoR kirjoitti:

        Tein sitten pikaisen hankinnan. Ostin Bosch AMR 32 F sammaleen poistajan, sähkökäyttöisen. Kone on ehkä isolle pihalleni aika pienitehoinen, mutta kyllä sammal lähtee. Ei vain uskoisi kuinka paljon sitä jätettä todella syntyy. Kottikärryllinen tulee hetkessä. Hinta RAUTIASSA 129,90€, mielestäni edullinen. Voittaa kyllä mennen tullen rankan haravoinnin.

        kävin tilaas kans boschin. 120€ (tinkasin)
        Miten vedit sen ekan "varvin"? Oli jotaa puhetta, et pitäs ekaks ajaa jollain matalemmal säädöl ja sit syventää portaallisesti. Meikää ei hirveesti kiinnosta opiskella noit käyttöohjeita. Eiköhän se sit selviä.. viimeistään kun on koko nurtsi rullal =)


      • MikkoR
        janmann kirjoitti:

        kävin tilaas kans boschin. 120€ (tinkasin)
        Miten vedit sen ekan "varvin"? Oli jotaa puhetta, et pitäs ekaks ajaa jollain matalemmal säädöl ja sit syventää portaallisesti. Meikää ei hirveesti kiinnosta opiskella noit käyttöohjeita. Eiköhän se sit selviä.. viimeistään kun on koko nurtsi rullal =)

        Kone on sen verran pienitehoinen, ettei alimmalla korkeudella oikein jaksa sammalta pois repiä. Ensimmäisellä ajokerralla en käyttänyt kerääjää, vaan kokosin sammaleen kasoihin, sillä ilman kerääjää, joka on koko ajan täynnä, sammal lensi kaaressa eteenpäin. Hinkkasin useita kertoja paikoillaan kuten vanhanmallisella moottorittomalla ruohonleikkurilla. Nurmikko puhdistuu maan pintaa myöten, eikä laikkuja juuri ilmestynyt, ainakaan mulla. Seuraavaksi talikolla reikiä maahan ja hiekkaa haravalla levitettynä. Sitten voisi paikallaan olla hieman hyvänlaatuista nurmikonsiementä. Tulee varmaan nopeammin vihreäksi ja tuuheaksi.


    • sarisi67

      Sammaltappajissa on yleensä sama perusaine:
      rautasulfaatti, jota voi ostaa esim.värikaupasta, kemiallisten tuotteitten myyjältä,tms. Hinta on mitätön verrattuna kaupallisiin sammaleen poistotuotteisiin. Sekoita 1dl sulfaattia kymmeneen litraan vettä, kastele ja sammal kuolee

    • Ei myrkkyjä !!!

      Ootte hakoteillä.
      Kemikaaleilla kuolevat tärkeimmät elämän prinsiibit, lierot. Kastemadot tekevät ja pitävät maan kuohkeana. ne kaivavat maan reikiä ilmastointitäyteen.

      Hankkikaa karkeaa santaa ja levittäkää sitä sentti-pari nurmelle. Se tukahduttaa sammaleen ja painuu pikkuhiljaa maahan samalla ilmastoiden sen.
      Eikä santa maksa paljoa.
      Itse levitän sitä lihasvoimin työnnettävällä sirottimella. Sain ostettua hiekotuslaitteen jota työntelen pitkin nurmikkoja kun tarvin liikuntaa.

    • peeteer

      Talvella puulämmityksestä kertyneet tuhkat pahimpiin paikkoihin ja säännöllistä kalkitusta ettei nurmikko pääse happamoitumaan. Sitten keväällä nurmikon aukiharavointi ja lannoitus. Kesällä säännöllistä leikkausta (tulee riittävän lyhyttä ruohonpätkää joka uppoaa nurmen juureen ja maatuu nopeasti.
      Rikkakasvit eivät kestä jatkuvaa pätkimistä toisin kun ruoho. Tässä vielä idea ajoleikkuriin kevät haravoimiseksi ja sammaleen repimiseksi ja jokainen toteuttaa sitten omalla vastuulla (terien epätasapaino/laakerit)
      http://kylpytynnyriprojekti.blogspot.com/

    • Kokeillut

      Sammaleenpoisto terä ruohonleikkuriin maksaa muutaman kympin.Kun sillä 'haravoi' pihan kevääällä,saa kesäksi kauniin,hyvin leikkautuvan nurmikon.Raavittua sammalta ei tarvi poistaa,ei se kasva.Kuivuu heinän sekaan.Tuhkat kannattaa levittää talven ja lumen alle,on aikaa liueta eikä sotke.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      50
      969
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      943
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      805
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      746
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      112
      724
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      653
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      636
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      22
      576
    11. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      542
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      538
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      496
    17. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      495
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    19. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      487
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      467
    Aihe