Sammal riesana

Topi

Sammal yrittää sitkeästi vallata alaa pihallamme. Sammalsyöppöä on kokeiltu, ei ole auttanut. Pitäisikö multa vaihtaa kokonaan, jotta ongelmasta päästäisiin?

15

27351

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reju

      Jos sinulla on puulämmitys,niin tuhka on hyvä ja toinen kalkitus. Sitten ravinteita perään. Kesällä ei kannata ruohikkoa leikata hyvin lyhyes,jotta ruoho pääsee tukehduttamaan pikkuhiljaa sammalta. Ravinteita maltillisesti eikä pidä unohtaa syyslannoitusta. Sitten vielä,onko maa liian tiivistä,siihen auttaa ilmstointi.Jos ei ole iso piha,niin onnistuu muutama naula lautaan kiinni ja lauta narulla kenkään kiinni ja kävelemmän.

      • Ville

        Toisaalta, onko sammal pakko nähdä riesana? Mukavahan sammalen päällä on paljain jaloin tassutella. Eikä tarvitse leikata!


    • kasvattaja

      Ensinnäkin suosittelen runsasta kalkitusta nyt heti keväällä. Älä käytä rakeista kalkkia, kestää kauemmin että sulaa.
      Toiseksi todennäköisesti puutarhamaasi on liian savipitoista ja tiivistä. Siihen auttaa puutarhan ilmastointikenkien osto ja niillä kävely. Kenkiä saa vaikka rautakaupasta. Kun olet kävellyt, levitä nurtsille hiekkaa, jotta se pysyisikin ilmastoituna. Nurmikon juuret tarvitsevat happea elääkseen.
      Onko nurmikko kylvetty oikealla, paikkaan sopivalla siemenseoksella? Niissä pätee sääntö "hyvää ei saa halvalla", niin että parhaimmat nurmikkolaadut maksavat eniten.
      En heti lähtisi multaa vaihtamaan, on aika kallis toimenpide. Jos em. keinot ei auta, mullan voi kääntää, kalkita, lannoittaa ja hiekottaa. Ja sitten eikun uudet kunnolliset siemenet ja kova kastelu itämisvaiheessa.

    • Mickelson

      Kaveri vuokrasi viime keväänä ruoholeikkurin missä spesiaaliterä. Terästä roikkui pienet ketjut jotka rikkoivat sammaleen. Viikossa nurmikko kasvoi takaisin ja sammal oli poissa. Onko tämä suositeltavaa?

    • hihhuli

      mikäli sammal ei vielä ole vallannut kokonaan nurtsiasi kokeileppa sammalkiller merkkistä ainetta. Mulla ainaski tepsi hyvin.

    • Jokke

      Sammal minullakin riesana. Olen samaa mieltä siitä, että paikotellen se on ihan kaunis maanpeittäjä, mutten välttämättä halua sitä joka paikkaan.

      Nyt olen hankkinut koneellisen sammaleenpoistajan, mutta miten päästä eroon kaikesta irronneesta sammaleesta. Se ei kokemukseni mukaan kompostoidu kunnolla ja 3000 neliön hoitamattomalta tontilta irtosammalta kertyy todella paljon, vaikka osan jättäisikin varjoisempiin paikkoihin.

      Hyvästä neuvosta olisin todella kiitollinen.

      • MikkoR

        Millaisen sammaleenpoistohärvelin olette hankkineet? Hinta? Ostopaikka?


      • Janmann
        MikkoR kirjoitti:

        Millaisen sammaleenpoistohärvelin olette hankkineet? Hinta? Ostopaikka?

        Mistä voisi vuokrata koneellista sammaleenpoistajaa? RK`t ja Ramirentit on kierretty.. Niistä ei apua löytynyt. Muutamat taimimyymälät ovat aikoinaan vuokranneet, muttei enää. Syynä, koneet kokoajan rikki ja varaosat kalliita. Kaikki vinkit miel. kaakkoissuomesta ovat tervetulleita.
        Hauskaa kesän alkua vaan kaikille..


      • MikkoR
        Janmann kirjoitti:

        Mistä voisi vuokrata koneellista sammaleenpoistajaa? RK`t ja Ramirentit on kierretty.. Niistä ei apua löytynyt. Muutamat taimimyymälät ovat aikoinaan vuokranneet, muttei enää. Syynä, koneet kokoajan rikki ja varaosat kalliita. Kaikki vinkit miel. kaakkoissuomesta ovat tervetulleita.
        Hauskaa kesän alkua vaan kaikille..

        Tein sitten pikaisen hankinnan. Ostin Bosch AMR 32 F sammaleen poistajan, sähkökäyttöisen. Kone on ehkä isolle pihalleni aika pienitehoinen, mutta kyllä sammal lähtee. Ei vain uskoisi kuinka paljon sitä jätettä todella syntyy. Kottikärryllinen tulee hetkessä. Hinta RAUTIASSA 129,90€, mielestäni edullinen. Voittaa kyllä mennen tullen rankan haravoinnin.


      • janmann
        MikkoR kirjoitti:

        Tein sitten pikaisen hankinnan. Ostin Bosch AMR 32 F sammaleen poistajan, sähkökäyttöisen. Kone on ehkä isolle pihalleni aika pienitehoinen, mutta kyllä sammal lähtee. Ei vain uskoisi kuinka paljon sitä jätettä todella syntyy. Kottikärryllinen tulee hetkessä. Hinta RAUTIASSA 129,90€, mielestäni edullinen. Voittaa kyllä mennen tullen rankan haravoinnin.

        kävin tilaas kans boschin. 120€ (tinkasin)
        Miten vedit sen ekan "varvin"? Oli jotaa puhetta, et pitäs ekaks ajaa jollain matalemmal säädöl ja sit syventää portaallisesti. Meikää ei hirveesti kiinnosta opiskella noit käyttöohjeita. Eiköhän se sit selviä.. viimeistään kun on koko nurtsi rullal =)


      • MikkoR
        janmann kirjoitti:

        kävin tilaas kans boschin. 120€ (tinkasin)
        Miten vedit sen ekan "varvin"? Oli jotaa puhetta, et pitäs ekaks ajaa jollain matalemmal säädöl ja sit syventää portaallisesti. Meikää ei hirveesti kiinnosta opiskella noit käyttöohjeita. Eiköhän se sit selviä.. viimeistään kun on koko nurtsi rullal =)

        Kone on sen verran pienitehoinen, ettei alimmalla korkeudella oikein jaksa sammalta pois repiä. Ensimmäisellä ajokerralla en käyttänyt kerääjää, vaan kokosin sammaleen kasoihin, sillä ilman kerääjää, joka on koko ajan täynnä, sammal lensi kaaressa eteenpäin. Hinkkasin useita kertoja paikoillaan kuten vanhanmallisella moottorittomalla ruohonleikkurilla. Nurmikko puhdistuu maan pintaa myöten, eikä laikkuja juuri ilmestynyt, ainakaan mulla. Seuraavaksi talikolla reikiä maahan ja hiekkaa haravalla levitettynä. Sitten voisi paikallaan olla hieman hyvänlaatuista nurmikonsiementä. Tulee varmaan nopeammin vihreäksi ja tuuheaksi.


    • sarisi67

      Sammaltappajissa on yleensä sama perusaine:
      rautasulfaatti, jota voi ostaa esim.värikaupasta, kemiallisten tuotteitten myyjältä,tms. Hinta on mitätön verrattuna kaupallisiin sammaleen poistotuotteisiin. Sekoita 1dl sulfaattia kymmeneen litraan vettä, kastele ja sammal kuolee

    • Ei myrkkyjä !!!

      Ootte hakoteillä.
      Kemikaaleilla kuolevat tärkeimmät elämän prinsiibit, lierot. Kastemadot tekevät ja pitävät maan kuohkeana. ne kaivavat maan reikiä ilmastointitäyteen.

      Hankkikaa karkeaa santaa ja levittäkää sitä sentti-pari nurmelle. Se tukahduttaa sammaleen ja painuu pikkuhiljaa maahan samalla ilmastoiden sen.
      Eikä santa maksa paljoa.
      Itse levitän sitä lihasvoimin työnnettävällä sirottimella. Sain ostettua hiekotuslaitteen jota työntelen pitkin nurmikkoja kun tarvin liikuntaa.

    • peeteer

      Talvella puulämmityksestä kertyneet tuhkat pahimpiin paikkoihin ja säännöllistä kalkitusta ettei nurmikko pääse happamoitumaan. Sitten keväällä nurmikon aukiharavointi ja lannoitus. Kesällä säännöllistä leikkausta (tulee riittävän lyhyttä ruohonpätkää joka uppoaa nurmen juureen ja maatuu nopeasti.
      Rikkakasvit eivät kestä jatkuvaa pätkimistä toisin kun ruoho. Tässä vielä idea ajoleikkuriin kevät haravoimiseksi ja sammaleen repimiseksi ja jokainen toteuttaa sitten omalla vastuulla (terien epätasapaino/laakerit)
      http://kylpytynnyriprojekti.blogspot.com/

    • Kokeillut

      Sammaleenpoisto terä ruohonleikkuriin maksaa muutaman kympin.Kun sillä 'haravoi' pihan kevääällä,saa kesäksi kauniin,hyvin leikkautuvan nurmikon.Raavittua sammalta ei tarvi poistaa,ei se kasva.Kuivuu heinän sekaan.Tuhkat kannattaa levittää talven ja lumen alle,on aikaa liueta eikä sotke.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4403
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      45
      2051
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      63
      1723
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1373
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1347
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      969
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      933
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      828
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      706
    Aihe