Contura 690

Moi
Onko kokemuksia Niben Contura 690 -takasta?
Erityisesti kiinnostaa lämmön luovutus puiden polton jälkeen. Lupaillaanhan sitä ominaisuuksissa. Tila johon se tulisi on rintamiestalon (keskikerros) n. 50-60 m2. Varsinaista varaavaa takkaa en etsi, mutta ei sitä uunin tarvitsisi heti jäähtyä polton jälkeenkään.
12423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itselläni on pitkä kokemus noista conturoista, eli palaa nätisti ja pitkään, mutta ei kyllä varaa yhtään, jos kytket takan tiilihormiin niin siihen kyllä sitten varautuu lämpöä. Muuten varmaan kaminoiden ykkönen ?, mutta pieni varaava takka maksaa suunilleen saman verran ( Uuniseppien Balladi tai Tulikiven Satu vai oliko se Suvi ) tosin saattaa vaatia hieman pohjatöitä. Ei tuo Contura huono valinta ole kunhan et usko kaikkiin myyntipuheisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taavi74 kirjoitti:

Moi
Onko kokemuksia Niben Contura 690 -takasta?
Erityisesti kiinnostaa lämmön luovutus puiden polton jälkeen. Lupaillaanhan sitä ominaisuuksissa. Tila johon se tulisi on rintamiestalon (keskikerros) n. 50-60 m2. Varsinaista varaavaa takkaa en etsi, mutta ei sitä uunin tarvitsisi heti jäähtyä polton jälkeenkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu