Tapetoimme yhden seinän todella hankalalla kuviotapetilla. Kuvioiden yhteensovittamisessa sattui kämmi, ja nyt vuotien yläreunat laipiossa eivät olleet tasaiset. Heittoa oli n. 1-4cm, eli näkyvästi. Kuviot siis ovat kohdallaan eivätkä vuotien saumatkaan irvistele, mutta nuo yläreunat nyt sapettaa. Kattolistoilla epätasaiset yläreunat voisi saada piiloon, mutta kun katto on rapattu niin eipä se kourulista näytä järin hienolta. Varjolista ei puolestaan peitä virheitä ja peitelistaa nyt ei yleensäkään huoneen laipioon laiteta.
Yritin korjata yläreunoja siten, että leikkasin vuodan päät tasaisiksi suurimman heiton mukaiseksi. No eipähän reunat enää ole rumasti epätasaiset. Nyt tuo yläreuna sitten pitäisi "paikata". Kannattaako lähteä silpimään ylijäämätapetista korjauspaloja, vai mikä tässä voisi olla järkevin ratkaisu?
tapetointi epäonnistui:korjausvinkkejä?
3
1035
Vastaukset
- 145786
sinne leikellä palaset, se alareuna pitäisi repiä sitten käsin, niin että alapuolelta lähtee enemmän paperia, eli se ohenee, se reuna, ja koko reuna pitää olla revitty, koska suora leikkaus näkyy, mutta tuollainen paikka ei näy, joka on revitty.
- olisi boordi
???
- remppareiska tosiaan
Boordi olisi kyllä ollut hyvä idea, tosin nyt on korjauspalat leikattu ja liimattu seinään. Tosiaan boordi ei tullut mieleen ja varmaan siksi ei tullutkaan, koska tuo tapetin kuviointi on semmoista "kukkaiskoukeroa", joten sille on hankala löytää sopiva boordi. Mutta kyllä tuo korjauspalakikka taisi onnistua kohtalaisesti, odotellaan liiman kuivumista ja sitten tehdään vielä lopullinen tasaus.
Edelliselle vastaajalle; riippuu paljon tapetista, että näkyykö suora leikkuusauma. Esim. jos on tumma non-woven tapetti kuten tämä, niin saumaa ei pahemmin näy normaalissa huoneenvalossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512