Yks yöradion pitäjä

yöllinen laukaus

Yksi yöradion lakooninen pitäjä ei teiltä aseita pois vie. Vetoa en sorru edes... Reppanoille pehmeämmät huoneet ja äkäsemmät hautaan vievät lääkkeet nopeammin. Älkää itkekö.

6

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pahoja päiväunia

      Nukkuis enempi yöllä niin ei näkisi pöpöjä päivällä.

    • surullinen tapaus

      Mielenkiintoisesti julkisuuteen vähitellen popsahtelee tietoja eri poliitikoiden asekannoista, puolesta vaiko vastaan, niinkuin nyt tämä Saurikin, pitkä miinus hänelle. Aika ihmeellistä että tällainen asia ei ole selkeästi näkyvissä esim. puolueiden ohjelmissa. Minusta tämä on jo pitkään ollut monelle kansalaiselle tärkeä asia joten on jonkin sortin ihme etteivät kaikki puolueet ole ottaneet siihen omia selviä yhteisiä kantoja. Ehkä asekannat kuitenkin vähitellen alkavat jakaa myös yleispoliittista kenttää. Onhan politiikassa hullumpiakin jakoja kuten oikeisto-vasemmisto joka nykypäivän tasapaksussa Suomessa tuntuu lähinnä vitsiltä. Suurimmalle osalle suomalaisista oikeisto-vasemmisto-jaottelu on yhtä tyhjän kanssa. Samaa en sanoisi suhtautumisesta ampuma-aseisiin (siis laillisiin aseisiin jotka ovat ainoita joita yhteiskunta voi mitenkään kontrolloida).

      • Jermu63

        on ihan selvä "kukkahattutäti", pelkää varmaan aseiden kuviakin. Taitaa olla niitä pimpelipom miehiä!


      • politiikka on juonia

        Vai että puolueiden ohjelmiin mielipiteet aseista. Sehän toki sopisi äänestäjille, mutta käytäntöhän on tietysti toisinpäin. Vai mistä luulet politikkojen "paljon puhetta sanomatta mitään" johtuvan. Aivan samasta asiasta, ympäri pyöreästi kun puhuu, niin ei kukaan hermostu. Moniko metsästävä politikko vaalien alla sitä maainostaa? Ei yksikään, ja juuri samasta syystä.


      • xxx-man
        politiikka on juonia kirjoitti:

        Vai että puolueiden ohjelmiin mielipiteet aseista. Sehän toki sopisi äänestäjille, mutta käytäntöhän on tietysti toisinpäin. Vai mistä luulet politikkojen "paljon puhetta sanomatta mitään" johtuvan. Aivan samasta asiasta, ympäri pyöreästi kun puhuu, niin ei kukaan hermostu. Moniko metsästävä politikko vaalien alla sitä maainostaa? Ei yksikään, ja juuri samasta syystä.

        Tana! Joku perkeleen Pekka Sauri "yölijalla" Viherpiipertäjä joka ei ole ikinä poistunut kehä-3:sen ulkopuolelle. Päättää asiosta.


    • paremin

      Syrjäkylän mummotkin ovat parempia asiantuntijoita kun nuo Helsingin heppulit.
      Viime syksynä olin lähdössä Ilomantsissa puolukkamehtään niin mummo hätääntyi varustuksestani.
      Hän sanoi; elähä sie tuommosil varusteil mehtää lähe. Ota piirongilaatikost parapellumi taskuu. Eihä sitä millokaa tiijä tulooks karhu vai ryssä vastaa. Siin ei marjavasul paljo kannata alkaa huitomaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5101
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1792
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1517
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1497
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1175
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe