Outoja kohtauksia

Elikkä 5kk ikäinen ranskispentuni(uros) on alkanut aina nukahtaessaan(illalla) saada outoja "kohtauksia". Eli ennen kuin nukahtaa, alkaa hengitys hetkeksi kiihtyä, tassut vähän sätkiä ja naama oudosti nykiä, sekä silmät menevät oudon näköisiksi, niin että vain valkuaiset näkyvät, pelottavan näköistä itselle..
Mietin vaan että voiko olla jotain samantapaista, kuin ihmisellä, että ennen nukahtamista saattaa lihakset nykiä?
Rokotukset ovat kunnossa.
4245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuulostaa ihan normaalilta unennäöltä. Esiintyy melkein kaikilla koirilla. Meidän poika haukahteleekin ja siskon kultainennoutaja murisee ja ulvoo. Tassut tosiaan nykii ja naama vääntyilee. Metsästysunia.

Äänestä
  • No hyvä =) Kun on ensimmäinen koiranpentu, oon niin haukkana aina kaikkien juttujen kanssa :D Ehdin jo ajatella ties mitä :DDD

    Äänestä

  • -------------- kirjoitti:

    No hyvä =) Kun on ensimmäinen koiranpentu, oon niin haukkana aina kaikkien juttujen kanssa :D Ehdin jo ajatella ties mitä :DDD

    on silloin todennäköisesti jo tukevasti unten mailla seikkailemassa ;) Viimeksi eilen oma aikuinen koirani oli sohvalle viereeni tultuaan hetkohta täysin unissaan. Jälleen sai todeta, että se (unennäkövaihe) käynnistyy hyvin äkkiä kun koira on rentouduttuaan nukahtanut. Sitten "tohina" hiipuu joksikin aikaa mutta saattaa alkaa uudelleen myöhemmin.

    Äänestä

Tavallista uneksimista se vaan on. :) Meilläkin lappariuros nukkuu niin että tassut vaan viuhahtelee, saatetaan murahdella ja haukahdellakin, ja silmänvalkuaiset vilkkuu.. Ihan tavallista, näkee vain unta :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


------------------- kirjoitti:

Elikkä 5kk ikäinen ranskispentuni(uros) on alkanut aina nukahtaessaan(illalla) saada outoja "kohtauksia". Eli ennen kuin nukahtaa, alkaa hengitys hetkeksi kiihtyä, tassut vähän sätkiä ja naama oudosti nykiä, sekä silmät menevät oudon näköisiksi, niin että vain valkuaiset näkyvät, pelottavan näköistä itselle..
Mietin vaan että voiko olla jotain samantapaista, kuin ihmisellä, että ennen nukahtamista saattaa lihakset nykiä?
Rokotukset ovat kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu